Co robić z dzieckiem w deszczowe dni?


Deszczowych dni na szczęście już coraz mniej, niemniej jednak wciąż się zdarzają. Dzieci już się nie mogą doczekać ciepłych, wiosennych dni, więc każdy deszczowy dzień sprawia, że nudzą się bardziej, marudzą więcej i znacznie trudniej znaleźć im ciekawe zajęcie.

Moja propozycja zabawy jest dla tych dzieci, które skończyły już co najmniej 3 rok życia.
Otóż świetnym pomysłem jest: malowanie farbami. W tym momencie Ameryki nie odkryłam, wiem! :) Ale nie chodzi mi o zwykłe farbki. Farbki do malowania palcami, które możemy przygotować sami w domu.Co Nam będzie potrzebne:
1. Mydło szare
2. Gliceryna (do kupienia w każdej aptece)
3. Farbki plakatowe (ilość i kolor dostosowane do Naszych potrzeb)

Mydło tniemy na kawałki bądź płatki, wkładamy do garnka zalewamy wrzątkiem (ok.1,5l) i gotujemy, cały czas do momentu całkowitego rozpuszczenia się mydła. To jest najdłuższy etap przygotowania farbek i czasami zajmuje nawet dwa dni. Następnie dodajemy łyżkę gliceryny i mieszamy. Powstały płyn (będzie to przypominać zawiesinę podobną do budyniu bądź kisielu), rozlewamy do miseczek, tyle miseczek ile chcemy mieć kolorów, i dodajemy barwnik. Następnie mieszamy. Tak przygotowane farbki są gotowe do użycia.

Jest to niestety dość pracochłonne i czasochłonne, ale można skorzystać również z dostępnych gotowych farbek. W wielu sklepach takie znajdziemy.
Przewagą w tych zrobionych w domu jest brak chemii i wykorzystanie produktów nieuczulających, to dobre szczególnie dla matek dzieci z alergiami.

Zapewniam, że dla większości dzieci to ogromna frajda! Malowanie palcami sprawia im ogromną radość i rozwija wyobraźnię.
Ważne jest, aby dzieci mogły malować na dużej powierzchni, przyda się tutaj zwykły szary papier pakowy. I pamiętajmy, żeby dzieci nie pozostawały bez niczyjej opieki podczas tej zabawy, może to przynieść niekorzystne skutki, w postaci wysmarowanych ścian czy podłóg :)
I tutaj kolejny plus dla farbek robionych w domu: wszystkie zabrudzenia łatwo schodzą, po przetarciu ciepłą wodą, zarówno te z podłóg, mebli, ścian jak i dzieci. Nie pozostawiają również żadnych plam :)

Uwaga!
Dla rodziców, którzy poprzez tą zabawę chcą jeszcze intensywniej wpłynąć na rozwój dziecka, polecam dodanie do farbek różnych nasion czy przypraw, np. mak, cukier, groch, kasza, ryż itp. Dzieci w ten sposób poznają różne faktury i uczą się porównywać.
Dodatkową stymulacją jest włączenie dziecku muzyki na czas zabawy, nie dość, że relaksuje to powoduje zwiększenie kreatywności i wyobraźni.

Zaobserwowałam, że nie tylko dla dzieci to ogromna frajda, niejeden dorosły bawił się w ten sposób jak dziecko! :)

Zatem udanej zabawy :)


2 komentarze:

  1. Bardzo fajny pomysł! Ja z dzieciakami zazwyczaj w coś gram, np memory, domino czy scrabble. Często też sięgamy po Zniszcz Ten Dziennik - można w nim malować, wycinać itp. na różne sposoby :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja uwielbiam wymyślać i organizować przeróżne zabawy z dziećmi, i tymi mniejszymi i tymi większymi, czasem trzeba się wykazywać ogromną kreatywnością, ale uśmiechy uśmiechy zadowolonych dzieciaków pokazują, że warto! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za pozostawiony komentarz. Za każdym razem czuję się niezwykle doceniona :)

Copyright © 2016 Pewnamama , Blogger