Skąd wiadomo, że poród tuż tuż?!


Do porodu coraz bliżej, a ja coraz częściej spotykam się z pytaniami

- Boisz się?
- Skąd będziesz wiedziała, że się zaczyna?
- Nie boisz się, że nie zdążysz dojechać do szpitala?
- Wiesz co robić w razie czego?
- itp. itd...

No to przecież oczywiste, że się boję, zastanawiam i ciągle o tym myślę..!
To mój pierwszy poród, więc będę mierzyć się z zupełnie nowymi sytuacjami.. Wszystkie te pytania kłębią się w mojej głowie cały czas.. Nie ma przecież gotowego szablonu i schematu postępowania. Każdy poród jest inny.. Każda kobieta ma inne oczekiwania i przeżywa wszystko inaczej...

Ja jestem z tych ciekawskich, lubię wszystko wiedzieć, o wszystkim poczytać czy popytać znajomych... Jestem też z tych wrażliwych, co zawsze wszystko dwa razy bardziej przeżywają :)
Lubię być przygotowana na różne warianty, a to jest niestety jedna z tych sytuacji, do której w pełni przygotować się nie da. Więc cały czas pozostaje trochę lęk przed nieznanym :)

Przez ostatnie kilka dni przeszukiwałam internet i przeróżne artykuły związane z oznakami o zbliżającym się porodzie.
Postanowiłam się podzielić moją wiedzą.

Te które znalazłam to:

1. Obniżenie się brzuszka
Czasami dochodzi do obniżenia brzucha na kilka dni przed porodem, a czasami nawet 3/4 tygodnie wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ główka dziecka schodzi do kanału rodnego i ustawia się do porodu. Obniża się przy tym dno macicy, co wiąże się również z tym, że dużo łatwiej oddycha się przyszłej Mamie.

2. Odejście czopa śluzowego
Na parę dni przed lub na parę godzin przed może zwiększyć się ilość wydzieliny pochwowej. Zwykle przybiera ona bezbarwną lub różowawą barwę. Nie ma tutaj powodów do paniki, świadczy to bowiem o tym, że wypada czop śluzowy, który przez całą ciążę chronił nasze maleństwo przed różnymi infekcjami. To powoduje, że szyjka macicy zaczyna mięknąć i powoli się skracać.

3. Odejście wód płodowych
Niewątpliwie oznacza to rozpoczęcie porodu. Nie wygląda to zwykle tak spektakularnie jak na filmach. Odejście wód płodowych może przybrać również formę powolnego sączenia.
U wielu kobiet do odejścia wód płodowych dochodzi dopiero w szpitalu przy pomocy lekarza, który sam przebija błony płodowe.

4. Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwyNa kilka dni lub tygodni przed porodem może zmieniać się ilość i wygląd wydzieliny. Staje się ona obfitsza i gęstsza i może przypominać wyglądem galaretkę. Oprócz tego może pojawić się również różowe zabarwienie, ale nie znaczy to nic złego. Są to pękające drobne naczynka. Pękają one podczas skracania i rozwierania szyjki macicy.

5. Zmiana nastroju
Przed porodem możemy czuć się nieco dziwnie, nieco inaczej niż zwykle. U jednych kobiet będzie się to objawiało nagłym stanem euforii u innych przygnębienia. Jedne zaczną tryskać energią, podczas gdy inne nie będą miały siły, żeby wstać z łóżka. Mogą to być również dziwne uczucia kołatania serca lub niewyjaśniona nagła potrzeba mysia okien, szorowania podłóg czy robienia zakupów. To najzupełniej normalne i może oznaczać, że poród tuż tuż.

6. Biegunka/WymiotyTak jak normalne jest zwiększenie lub zmniejszenie apetytu, tak normalne jest również występowanie biegunki lub wymiotów przed porodem. To organizm oczyszcza się i przygotowuje na wydanie dziecka na świat.

7. Rozwarcie szyjki macicy
Im dziecko bardziej naciska i rozpiera kanał rodny, tym szybciej może spowodować wypadnięcie czopa śluzowego, odejście wód płodowych i rozwieranie się szyjki macicy. Szyjka skraca się przygotowując do porodu. Może temu towarzyszyć również drobne krwawienie lub pojawienie się plamek krwi.

8. SkurczePierwsze skurcze mogą pojawić się już n początku III trymestru i mogą być całkowicie bezbolesne.
Następnie pojawić się mogą skurcze przepowiadające, ale są one dość słabe, delikatne, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy,
Te przed samym porodem zazwyczaj zaczynają się od górnej części brzucha a kończą na odcinku lędźwiowo - krzyżowym. Pierwsze skurcze trwać mogą od 15 do 30 sekund i stopniowo będą się wydłużać, przerwy między nimi natomiast skracać.

9. Ból pleców,  brzucha, pachwinMoże pojawić się ból brzucha, często przypominający ten w trakcie miesiączki. Ponadto występują bóle krzyżowo - lędźwiowe o różnym natężeniu oraz bóle w pachwinach. Dzieje się tak, gdy główka dziecka zaczyna Nam uciskać nerwy w kanale rodnym.

10. Częstsze wizyty w toalecie
Obniżenie dna macicy i wstawienie się dziecka do kanału rodnego powoduje zwiększony nacisk na pęcherz, przez co Nasze wizyty w toalecie staja się coraz częstsze i częstsze...

11. Nieznaczny spadek wagiZmniejszony apetyt lub występujące wymioty czy biegunki mogą spowodować, że przed samym porodem wystąpi nieznaczny spadek wagi. Zwykle wynosi to od około 0,5 do 1 kg.

12. Zmiana intensywności ruchów dzieckaZejście dziecka do kanału rodnego sprawia, że ma ono dużo ciaśniej niż wcześniej. Może to spowodować ograniczenie ruchów dziecka i sprawić, że będzie ono kopać nieco delikatniej lub mniej się ruszać i przeciągać.

13. Zwiększenie lub zmniejszenie apetytu
Przed porodem może się zdarzyć, że przyszła Mama mogłaby jeść i jeść. Za dwoje, za troje lub nawet za czworo... Organizm w ten sposób magazynuje energię, która będzie potrzebna na czas porodu.
Bywa także zupełnie odwrotnie, wcześniej przyszła Mama miała apetyt a tuż przed porodem nie ma na nic ochoty, nie może nic przełknąć.
Zarówno jeden, jak i drugi syndrom jest całkowicie normalny.


Ja u siebie niektóre z oznak zaobserwowałam, niektóre będę mogła potwierdzić lub wykluczyć na dzisiejszej wizycie u lekarza. Intuicja mi podpowiada, że stanie się to szybciej niż lekarz przewidział.
Pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość i czekać na to, co czas pokaże :)

Pamiętajcie przyszłe Mamy, że to są tylko niektóre z oznak zbliżające się porodu. Poza tym na pewno nie wystąpią one wszystkie na raz. Jedne kobiety zaobserwują u siebie 3 inne 8 a jeszcze inne 5. Nie ma na to reguły, ponieważ każda z Nas jest inna.
Najważniejsze jest, żeby nie ignorować ich, a jeżeli wydarzy się coś co kogoś zaniepokoi to należy niezwłocznie skontaktować się z Naszym lekarzem prowadzącym lub jechać do najbliższego szpitala.
W takiej sytuacji, gdy chodzi o zdrowie Nasze i Naszego dziecka lepiej dmuchać na zimne. Zdecydowanie lepiej jechać do szpitala czy zadzwonić 3 raz do lekarza, by uspokoił, że jeszcze nic się nie dzieje i nie należy się martwić, niż otrzymać pomoc za późno!

:)

Copyright © Pewnamama , Blogger