Co? Gdzie? Kiedy? - czyli formalności po narodzinach dziecka

 źródło: babyonline.pl

Hania ma już dwa tygodnie.
Dni mi lecą ja szalone.
Czasem jeszcze nie ogarniam do końca wszystkiego co się dzieje.
Uczymy się siebie nawzajem.
Uczymy się na nowo organizować dzień po dniu.
Niunia jest grzeczna, tylko ciągle by jadła... Niewątpliwie tą cechę ma po tatusiu :), mam jednak nadzieję, że trochę się to unormuje niebawem i, że uda Nam się ustalić jakiś rytm dnia :)

Po powrocie ze szpitala cały tydzień był bardzo zwariowany. Zajmowaliśmy się załatwianiem wszystkich formalności, dodatkowo musieliśmy dwa razy pojechać do szpitala na kontrole z Małą.
Trochę tych rzeczy do załatwienia jest. U Nas było trochę trudniej z tego względu, że nie rodziłam u siebie w mieście. Tutejszy szpital nie zachęca swoją renomą do wizyt, woleliśmy dojechać do Warszawy (mamy około 45 minut drogi). W związku z tym i niektóre formalności musieliśmy załatwić jadąc do Warszawy.

O czym trzeba pamiętać po wyjściu ze szpitala?

1. Rejestracja narodzin dziecka
Rejestracja odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego do którego należy szpital, w którym odbył się poród. Do Urzędu może iść jeden z rodziców, musi mieć przy sobie dowód osobisty swój, dowód osobisty męża/żony, odpis aktu małżeństwa oraz zaświadczenie, ze szpitala, które dostaje się wraz z wypisem. Od ręki w Urzędzie Pani rejestruje dziecko, wydaje skrócony odpis aktu urodzenia (my dostaliśmy 3 szt.) oraz od razu zostaje nadany numer PESEL. Do Urzędu trzeba dzwonić i umawiać się na wizytę, chyba, że od razu w szpitalu zostaniemy poinformowani o wyznaczonej dacie i godzinie stawienia się. Niestety teraz nie da się załatwić tej sprawy bez wcześniejszego umówienia się. Nie jestem pewna jak wygląda załatwienie tej sprawy u rodziców nie będących po ślubie, myślę, że wtedy muszą stawić się w Urzędzie obydwoje, lub potrzeba upoważnienia. Ale tego pewna nie jestem. Na załatwienie rejestracji narodzin dziecka mamy teraz 21 dni.

2. Wybór lekarza podstawowej opieki medycznej
W ciągu 7 dni należy udać się do wybranej przychodni i zgłosić dziecko do wybranego lekarza. Zapisać na szczepienia - pierwsze szczepienia, zaraz po tych szpitalnych, należy wykonać między 6 a 8 tygodniem życia dziecka. Po zapisie dziecka w przychodni, w przeciągu 2-3 dni powinna przyjść do Nas na pierwszą wizytę położna. Śmiało można z nią rozmawiać o wszelkich wątpliwościach i problemach, ona przychodzi po to, żeby Nam pomóc. Podczas wizyty położnej powinniśmy zapytać o wydanie skierowania na USG stawów biodrowych u dziecka, należy je wykonać w 6 tygodniu życia. To jest ważne, żeby zapisać się na nie jak najszybciej, bo terminy wizyt w niektórych miastach mogą być nieco odległe.

3. Macierzyński
Niektóre Mamy nie wyobrażają sobie wrócić do pracy po porodzie, udają się więc na urlop macierzyński. Jeśli przed porodem mamy umowę na czas nieokreślony, załatwiamy tą sprawę u Pracodawcy. Jeśli umowę miałyśmy przedłużoną jedynie do dnia porodu formalności musimy załatwiać w ZUS-ie. Nie musimy być osobiście, może to zrobić za Nas partner lub ktoś z rodziny. Potrzebujemy odpis aktu urodzenia dziecka, dowód osobisty i oświadczenie, że Nasz partner nie będzie się starał o zasiłek dla dziecka tylko my. To również należy załatwić jak najszybciej.

4. Zdjęcie szwów po porodzie
Między 6 a 8 dobą po porodzie należy zjawić się w szpitalu lub u swojego lekarza na zdjęcie szwów. Obojętnie czy poród odbył się poprzez cięcie cesarskie czy naturalnie. Dodatkowo około 6 - 8 tygodni po porodzie należy umówić się na wizytę do ginekologa, aby zobaczył czy rany się goją bez problemu.

5. Ubezpieczenie prywatne
Jeśli oprócz ubezpieczenia w ZUS-ie mamy własne ubezpieczenie prywatne, to często z okazji narodzin dziecka, pobytu w szpitalu czy operacji (np. cięcie cesarskie) należy Nam się wypłata z ubezpieczenia. Należy po porodzie iść do punktu ubezpieczeń, z dowodem osobistym, odpisem aktu urodzenia, wypisem ze szpitala oraz numerem konta bankowego. Zostaną spisane potrzebne dane, a pieniążki wpłyną w przeciągu 2-3 dni.

6. Becikowe
Należy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Naszym mieście złożyć następujące wnioski:
a) wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka
   (do pobrania w MOPS-ie)
b) zaświadczenie z numerem konta bankowego
   (do pobrania w MOPS-ie)
c) oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (rok 2013) - złożyć muszą obydwoje z rodziców
   (do pobrania w MOPS-ie - wypełnia Pracodawca lub wypełniamy w ZUS-ie)
d) zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu
   (do pobrania w MOPS-ie - wypełnia Nasz lekarz prowadzący ciążę)
e) zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające wysokość uzyskanych dochodów za poprzedzający rok - obydwoje z rodziców
   (może być kserokopia wypełnionego rozliczenia PIT)
f) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
g) kserokopie dowodów osobistych rodziców
h) świadectwa pracy
i) oświadczenie, że nie odebrano jeszcze becikowego na dane dziecko
   (piszemy samodzielnie)

Becikowe wynosi 1000 zł na każde urodzone dziecko i mogą otrzymać je rodzice, których dochód netto nie przekracza 1922 zł na osobę. Świadczenie wypłacane jest w przeciągu 30 dni od daty złożenia wszystkich dokumentów. Świadczenia nie otrzymamy jeśli dokumenty zostaną złożone po skończeniu 12 miesiąca życia dziecka.


Uffff... :)
To chyba tyle, jeśli chodzi o formalności. Trochę załatwiania jest, trochę wypełniania papierków..
Załatwienie wszystkich formalności trwa raczej chwilkę i przebiega bardzo sprawnie. Najdłużej chyba schodzi się z załatwieniem Becikowego. Tutaj ilość papierologii jest dosyć przytłaczająca.
Nam udało się wszystko załatwić w pierwszym tygodniu po wyjściu ze szpitala, zostało jedynie to nieszczęsne Becikowe. Oby i to jakoś sprawnie poszło :)

Mam nadzieję, że pomogłam nieco, wszystkim, które czekają na swój poród.
Chyba o niczym nie zapomniałam :)
Jeśli ktoś ma jakieś pytania, chętnie pomogę, piszcie śmiało :)
Copyright © Pewnamama , Blogger