Dlaczego chodzikom mówię stanowcze NIE! #TOP 8!

Temat w dzisiejszych czasach równie kontrowersyjny, co używanie smoczków dziecięcych.

Dawniej, niemal w każdym domu, w którym pojawiały się dzieci, pojawiał się i chodzik. Nieodłączny element wyposażenia domowego, skutecznie ułatwiający opiekę i dający chwilę wytchnienia zmęczonym rodzicom.

A jak jest dzisiaj?
Obecnie zdanie na temat używania chodzików jest nie najlepsze. Lekarze, fizjoterapeuci i specjaliści coraz śmielej twierdzą, że chodziki wyrządzają dzieciom więcej szkody, niż pożytku.

Ja nie ukrywam, że jestem przeciwniczką używania chodzików. Za pieniądze, które miałabym przeznaczyć, na to wolałabym kupić jakąś kolejną zabawkę lub nawet ciuch.
Swoje zdanie na ten temat wyrobiłam sobie zarówno rozmawiając z kilkoma lekarzami, jak i czytając na ten temat niemało artykułów czy książek, oczywiście były to sprawdzone źródła, a nie pierwsze lepsze strony i fora.

Oto, co znalazłam:
1. Zakłócone zostają płynne procesy rozwojowe.
2. Pozycja jaką dziecko zajmuje w chodziku, jest bardzo nienaturalna - dziecko tak naprawdę ani nie siedzi, ani nie chodzi.
3. Dziecko uczy się nieprawidłowej oceny odległości.
4.  Dziecko ma zaburzoną umiejętność osiągania równowagi.
5. Dziecku brak niezbędnych doświadczeń związanych z przenoszeniem ciężaru ciała z jednej stopy na drugą.
6. Dziecko, które korzysta z chodzika może spowalniać proces prawidłowego wydłużania określonych grup mięśniowych utrzymujących miednicę w prawidłowym ustawieniu.
7. Praca stóp w chodziku jest nieprawidłowa, ponieważ dziecko odbija się palcami.
8. Używanie chodzika może powodować wady stóp oraz wady postawy.

Rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie, nie można zmuszać dziecka do samodzielnego siedzenia czy chodzenia przedwcześnie. Na każde dziecko przychodzi jego czas i właściwy moment.
Dziecku potrzebne jest wspinanie się po meblach, upadanie i docieranie tam, gdzie sobie zaplanuje samodzielnie.

Wielu lekarzy twierdzi, a na pewno kilku z mojego otoczenia, że po przeprowadzeniu różnych badań, okazuje się, że ludzie, którzy jako dzieci używali chodzików, mają w dorosłym życiu wykryte wady kręgosłupa, wady w ułożeniu miednicy lub wady stóp.

Ja nie oceniam ludzi, niektórzy używają chodzików i nie widzą w tym nic złego. Każdy wychowuje dziecko wedle swoich zasad i wyobrażeń i każdy chce jak najlepiej. Ja nie zmuszam nikogo do zmiany poglądów, a jedynie przedstawiam swoje zdanie i fakty jakie za nim stoją.

Ciekawą alternatywą jest korzystanie ze skoczków i pchaczy. Też warto zachować tu umiar, i to podobno nie powoduje tak poważnych konsekwencji jak długotrwałe używanie chodzików.
Na rynku można znaleźć wiele różności i zapoznać się co każda z propozycji oferuje.
Ja z chodzika korzystać nie zamierzam, ale pchaczom i skoczkom jeszcze nie mówię nie! :)

________________________
Ten oraz wiele innych ciekawych artykułów znajdziesz na http://www.familie.pl/

11 komentarzy:

 1. Masz rację!
  Dobrej Nocy! :)
  http://fridayp.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Popieram Twoje zdanie. Chodzika nie kupiłam mimo, że mnie teściowa namawiała "bo będziesz miała spokój", zachwalanych przez siostrę "szelek" nie kupiłam bo nie byłam przekonana. Oliwier za rękę czy pod pachę z babcią nie chciał chodzić a ja go nie męczyłam. Ostatecznie nauczył się chodzić SAM w wieku 1roku i 1mca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jakoś do szelek też nie jestem przekonana, dodatkowo źle to dla mnie wygląda i kojarzy się nie najlepiej... Lepiej pozwolić dziecku samodzielnie się rozwijać niż to zakłócać niepotrzebnymi chodzikami, itp. :)

   Usuń
 3. Sama prawda, chodziki sa do kitu! Nigdy bym w to nie wlozyla swojego dziecka. Za duzo szkody mozna zrobic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Szkoda tylko, że tak wielu rodziców tego nie rozumie :/

   Usuń
 4. I pomyśleć, że chodziki jeszcze istnieją na rynku mimo takich zagrożeń i są rodzice, którzy bez wyrzutów je kupują... Nasz mały nauczył się chodzić sam, nawet za pchaczem niezbyt przepadał ;) nasze ręce były najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ja tego zupełnie nie rozumiem?!
   Przeważa wygodnictwo i lenistwo rodziców... Po co pobawić się z dzieckiem pół godziny, lepiej wsadzić do chodzika i mieć pół godziny spokoju :)

   Usuń
 5. "Chodzikozercom" mowimy stanowcze NIE!😀

  OdpowiedzUsuń
 6. "Chodzikozercom" mowimy stanowcze NIE!😀

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za pozostawiony komentarz. Za każdym razem czuję się niezwykle doceniona :)

Copyright © 2016 Pewnamama , Blogger