Pijawka, bluszcz, wampir - jedna osoba wiele wcieleń!


Wampiry istnieją. To żadna ściema. Ale nie łudź się, nie poznasz go po bladej cerze, wystających kłach czy nocnym trybie życia. Charakteryzuje się głównie tym, że uwielbia się karmić kosztem innych osób. Po tym, jak go spotkasz możesz czuć się niczym osaczona ofiara, Twoje samopoczucie sięga dna.
Te osoby to tak zwane "wampiry emocjonalne". Strzeż się, by nie wpaść w ich sidła!


Jesteś przecież idealny!

To może być nawet ktoś z Twojego bliskiego otoczenia. Niby wszystko jest w porządku, ale każde spotkanie okazuje się mocno wyczerpujące, opadasz całkowicie z sił, napięcie i wkurzenie wzrasta.
Pozornie nic się nie dzieje. Mało tego, taka osoba sama nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania. Niektórzy lekarze przypisują takie zachowania również osobom z rozwijającą się nerwicą czy też zaburzeniami psychicznymi.
Relacja z takimi osobami wydaje się "normalna", jednak tak naprawę są Tobą zainteresowani jedynie wtedy, gdy stajesz się im potrzebna/y. Potrafią Cię doceniać wielkimi słowami, idealizować. Mało kto się na to nie złapie. Ale to właśnie ich cel. Chcą cały czas mieć kontrolę nad wszystkim. Chcą przewidzieć każdy Twój ruch. Każdy sukces Twój i kogoś innego to dla nich porażka. Stale odczuwają pustkę, bowiem cokolwiek się nie dzieje, ciągle nie jest w stanie ich zadowolić. Cały czas do czegoś dążą, ale nigdy nie osiągają celu, bo tak naprawdę nie potrafią go określić. Rozmowy z nimi czasem wydają się być pozbawione całkowitego sensu, bo najprostsze argumenty do nich w ogóle nie docierają. Walisz głową w mur, jesteś bezsilna/y, choć jednocześnie ciężko Ci się z całej tej relacji wycofać, jesteś za bardzo wciągnięta/y jej sprawy. Zdarza się nawet, że taka osoba, jest tak mocno zagubiona w swoim własnym zachowaniu, że próbuje być Tobą (naśladując Twój sposób bycia, rozmowy), ale jednocześnie chce być od Ciebie lepsza.


Kim może być emocjonalny wampir?

Bywa, że takim wampirem emocjonalnym staje się sam rodzic dla własnego dziecka. Uzależnia je całkowicie od siebie. Oczekuje od dziecka, że będzie w stanie zaspokoić jego potrzeby, dbać o niego. Dziecku brakuje poczucia bezpieczeństwa, towarzyszy mu chaos, strach, przerażenie i ciągła niestabilność. Podczas odnoszenia jakichkolwiek sukcesów rodzic nie potrafi być dumnym, on traktuje to jak powód do zazdrości, coś na wzór urażonej dumy. Nie muszę chyba pisać o tym, że stale towarzyszący stres dziecka doprowadza je w końcu do utożsamienia się z własnym rodzicem.
Oczywiście takie zachowania mogą się odbywać na poziomie rodzeństwa, pracownik - szef, uczeń - nauczyciel, itp.
Kto jest najbardziej narażony i jak sobie radzić?

Według wielu lekarzy najbardziej narażone na kontakty z "wampirami emocjonalnymi" są osoby mocno empatyczne.
Zatem jeśli (między innymi): 
- jesteś osobą bardzo wrażliwą i emocjonalną,
- jeśli mocno przeżywasz ze swoimi przyjaciółmi ich własne problemy,
- jeśli hałas denerwuje Cię hałas, zapachy i nadmierne gadanie,

Możesz stać się łakomym kąskiem dla takich osób, więc chroń się, zwiększaj dystans i staraj się zakończyć relacje.
Jeśli natomiast boisz się, że tekst może dotyczyć Ciebie postaraj się porozmawiać z kimś na ten temat. Pomocny będzie lekarz bądź psycholog. Takie zachowanie to często odbicie zachowań własnych rodziców, więc lepiej będzie jeśli postarasz się wyrwać z tego błędnego koła. Może to pomóc także twoim własnym dzieciom i osobom z najbliższego otoczenia.  
Sam/a wiesz, że warto!

Copyright © Pewnamama , Blogger