4 Fundamentalne etapy rozwoju dziecka

1000 pierwszych dni dziecka

Żyjemy zbyt szybko. Biegiem do pracy. Biegiem na zakupy. Szybko posprzątać. Spotkanie ze znajomymi też z zegarkiem w ręku, bo przecież w domu sterta prania, prasowania i odkurzania. Spacer z dzieckiem też w biegu. Nic dziwnego, że posiłki także przygotowujemy pędem. I dla siebie i dla całej rodziny. Zapominamy o najważniejszych zasadach żywienia. Zapominamy też o tym, co ma największy wpływ na rozwój naszego dziecka i jakie nawyki przekazujemy mu na przyszłość.


IV Fundamentalne etapy rozwoju dziecka

I ETAP - Ciąża
Jako kobieta w ciąży potrzebujesz bardziej zbilansowanych posiłków, więcej warzyw i owoców. Twój organizm potrzebuje więcej płynów. Od pierwszych dni ciąży jesz dla dwojga, ale nie za dwoje. Nie ma potrzeby podwajania posiłków i podjadania pomiędzy.

II ETAP - Karmienie piersią
Najlepiej dla dziecka, byś karmiła piersią jak najdłużej, to niezaprzeczalny fakt. Jeśli nie ma żadnych barier i przeszkód ku temu, karm jak najdłużej. To również znacznie wygodniejsze dla Ciebie, o ekonomiczności nie wspomnę. Przyjmuj dużo płynów. Pamiętaj też, że nie istnieje coś takiego jak dieta kobiety karmiącej. Wszelkie mity i zabobony wsadź między bajki.

III ETAP - Rozszerzanie diety

Nie ma najmniejszego sensu, byś podawała dziecku pierwsze marcheweczki czy ziemniaczki wraz z momentem rozpoczęcia czwartego miesiąca życia. Daj posmakować, ale nie wprowadzaj stałych posiłków tak wcześnie. Ono i tak najbardziej w tym momencie nadal potrzebuje mleka. Jego organizm dopiero się kształtuje. Nie wszystkie procesy są w pełni rozwinięte. Daj sobie, a zwłaszcza jemu czas. Pamiętaj, że jego żołądek jest jeszcze maleńki.

IV ETAP - Żywienie małych dzieci (1-3 lata)
Wspólnie już jecie przy jednym stole. Dziecko ma własny talerzyk, sztućce, kubek, uczy się samodzielności. Super, tak właśnie powinno być. Ale to jest bardzo ważny moment. To właśnie teraz dziecko chce próbować nowych rzeczy, a najbardziej będzie mu smakowało słodkie, to normalne. I nie jest to nic strasznego, pod warunkiem, że te słodkie przekąski nie stanowią 75% dziennych posiłków. Nie schowasz i nie wyeliminujesz słodyczy z jego życia, ale to tylko od Ciebie zależy czy będzie to dla niego codzienność czy przekąska od czasu do czasu.

Te etapy, jak widzisz składają się na 1000 pierwszych, tak bardzo kluczowych, dni życia Twojego maluszka. Te dni to intensywny rozwój mózgu. Rozwój układu odpornościowego. Dojrzewanie układu pokarmowego. Programowanie metabolizmu, czyli procesów odpowiedzialnych m.in. za kontrolę apetytu. Te nawyki żywieniowe, które ukształtują się właśnie w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka, mają ogromną szansę, by przetrwać aż do życia dorosłego. Oczywiście, że nie jest niemożliwe, by te nawyki zmienić, ale to ciężka praca. Po co skazywać na nią własne dziecko? To właśnie w ciągu pierwszych 1000 dni, a najbardziej między 4. a 7. miesiącem życia) dziecko jest otwarte na nowe smaki. Być może te znienawidzone brokuły, zaczną być zajadane ze smakiem dopiero przy 15 podaniu. Ale to zależy tylko od Ciebie - Rodzica czy będziesz mieć na tyle cierpliwości, by po raz 15 spróbować. Przecież dziecko samo Ciebie o to nie poprosi. Dziecko wynosi swoje nawyki żywieniowe z domu. Ty przekazujesz mu pewne rzeczy w genach. Ciąża to dobry moment na otwarcie oczu i przeanalizowanie swojego stylu życia. Zwłaszcza, że ilość osób otyłych, zwłaszcza dzieci, w Polsce stale niebezpiecznie rośnie.

Kluczowa jest edukacja na temat prawidłowego i bezpiecznego żywienia. Dlatego w tym momencie bardzo Cię proszę, poświęć 3 minuty i wypełnij ankietę dotyczącą poruszanego przeze mnie tematu. Nie zapomnij zaznaczyć w ostatnim pytaniu, że dowiedziałaś się od niej z mojego bloga - Pewna mama/Marta Korotko. Będę Ci ogromnie wdzięczna!

5 komentarzy:

 1. Edukacja w tej dziedzinie jest bardzo ważna. Tak często zmieniają się zalecenia, że warto stale aktualizować swoją wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawyki są bardzo ważne ja mam problem z córką je praktycznie wszystkie posiłki wadomo nie lubi np pomidorów na kanapce ale je pomidory w zupie . Klopot polega na żówim jedzeniu je bardzo wolno mieso czesto wypluwa bo tak je długo gryzie że staje się nie smaczne. I sama nie wiem gdzie leży problem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rodzaj pytań w ankiecie nie dokonca mi się podoba choć sam le jest bardzo mi bliski Gosia

  OdpowiedzUsuń
 4. My nie dlugo zaczynamy rozszerzanie diety. Czytam duzi na ten temat i staram sie doksztalcic. Juz w xiazy moje nawyki zywieniowe poprawily sie. Zeezynowalam z napokoj na rzecz wody, przestalam jesc supki chinskie i ogarniczylam fast foody i niezdrwmowe i przetworzone jedzenie. Ale wuec do zdrowego odzywiabia mi dalemo. Mysle ze rozszerzamie diety dziexka bedzie swietnym momentem by cala rodziba po raz juz drugi jeszcze bardziej poprawila swoje nawyki zywieniowe. W komcu chxemu zeby dziecko odzywualo sie jak najlepiej a z kogos musi brac przyklad. Ponad ti , skori mam zdrowi gotiwac dla dziecka czemu i my mamy na tym mie skorzystac

  OdpowiedzUsuń
 5. Maz zwraca dużą uwagę na to co jemy całą rodziną. Jednak ksztaltowanie nawykow zywieniowych naszych dzieci to wspolna praca. Nie raz jedlismy cos, czego nie lubimy, aby syn sam zdecydowal, czy to mu smakuje czy nie...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za pozostawiony komentarz. Za każdym razem czuję się niezwykle doceniona :)

Copyright © 2016 Pewnamama , Blogger