Apteczka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?

Choćbyś chuchała, dmuchała i nie odstępowała dziecka na krok, to nie unikniesz i nie przewidzisz stresujących sytuacji dotyczących jego zdrowia. Nagły upadek, złamany ząb, skręcona noga, guz na czole, zsunięcie z łóżka, katar, kaszel, gorączka - mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Ale skoro uniknąć się w zupełności nie da, warto byś wiedziała jak się do niektórych sytuacji przygotować i jak działać w razie potrzeby. Chcę Ci w tym pomóc.

 
Apteczka dla dziecka

 

Spokój, rozsądek, intuicja

Tuż przed narodzinami dziecka lub zaraz po, powinnaś mieć przygotowaną apteczkę, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś nadrób niedopatrzenie.  Leki, to nie jedyne co się w niej powinno znaleźć. Jest jeszcze kilka rzeczy, które w każdym domu powinny być pod ręką, by szybko i sprawnie radzić sobie z nagłymi przypadkami. Cokolwiek by się nie działo staraj się nie panikować. Twoje emocje udzielają się dziecku. Czasem naprawdę trudno zachować zimną krew, ale wierz mi, spokój i rozsądek to jedyne co jest wskazane. Wiem, co mówię, gdy pierwszy raz w wieku kilku miesięcy moje dziecko wpadło w bezdech (o tym, co to jest i jak sobie radzić TUTAJ!) i omdlało na moich rękach, przez moją głowę przeleciało milion myśli, ale działałam intuicyjnie. Oczywiście nie obyło się bez konsultacji lekarskich, ale to ja byłam pierwszą (i jedyną) osobą w tamtym momencie, która mogła cokolwiek zrobić, by pomóc niemowlakowi.

Wyposażenie apteczki

Wracając do tematu apteczki. Przeziębienia, upadki, stłuczenia, zadrapania, wymioty, biegunki - to najpopularniejsze, co spotyka nasze maluchy. W wielu przypadkach ważne jest Twoje szybkie działanie, dopiero w następnej kolejności dziecko ogląda lekarz. Dlatego właśnie apteczka jest tak istotna.


Co do termometru zdania są podzielone. Są zwolennicy popularnych, ponadczasowych rtęciowych. Są tacy, co używają tylko elektronicznych. Widziałam ostatnio nawet jakąś aplikacje w telefonie z termometrem! Ja wciąż szukam idealnego, bo ten który służył do tej pory okazał się wielką pomyłką.
Pęseta przydaje się do wyciągania drzazg. Fakt, że potrzebna jest rzadko, ale lepiej mieć w wiadomym miejscu. Strzykawka do podawania środków przeciwbólowych lub elektrolitów przydaje się najlepiej. Przynajmniej zawsze masz pod kontrolą ile konkretnie dziecko dostało preparatu. Jeśli chodzi o syrop dobrze, żebyś wiedziała jak odróżnić kaszel suchy od mokrego, bo wtedy możesz działać skuteczniej. Podobno wielu rodziców ma problem z odróżnianiem, dobrze jest pogadać na ten temat z lekarzem.

Pamiętaj!

Zdarza się, że dziecko jest uczulone na któryś ze składników występujący w danym preparacie. Warto byś skonsultowała się jeszcze z lekarzem, położną lub farmaceutą - o ile masz do niego zaufanie, bo Ci bywają naprawdę różni.
Pamiętaj, że wszystko ma swój termin ważności, więc co jakiś czas rób regularny przegląd. Upewnij przed podaniem, że dany preparat jest odpowiedni dla wieku Twojego dziecka.
No i najważniejsze, zadbaj o to, aby apteczka nie znajdowała się w zasięgu małych ciekawskich rączek. Co ważne! Nie wspomniałam tu o żadnych antybiotykach i lekach osłonowych, bo te bezsprzecznie powinno się konsultować z lekarzem pediatrą.

Dodałabyś coś do listy?

***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***
Copyright © Pewnamama , Blogger