Boskie Matki - niech świat się o nich dowie!

"6 października to Dzień Boskich Matek, kobiet w ciąży chorych na raka. Ich liczba stale rośnie. Dlatego Fundacja Rak'n'Roll - Wygraj Życie! wraz z Ekspertami apelują o zachowanie czujności onkologicznej u ciężarnych. Na warszawskiej Woli na znak wsparcia dla wszystkich kobiet, które będąc w ciąży przechodziły lub przechodzą raka został odsłonięty mural, mający na celu zaciekawić, inspirować, poruszać."

 


Ciąża - stan wyjątkowy

Przygotowując się do ciąży zmieniasz swoją dietę, swój styl życia, przyjmujesz witaminy. Będąc już w ciąży zdrowe nawyki starasz się podtrzymywać włączając regularne wizyty u lekarza i robienie potrzebnych badań. Czujesz się wyjątkowo. Chuchasz na siebie i dmuchasz, bo przecież w Tobie rodzi się życie. Jesteś zdolna znieść burze hormonów, zaskakujące zmiany humorów, nieprzyjemne dolegliwości, a wszystko po to, by po 9 miesiącach urodzić zdrowe dziecko.
Tymczasem Fundacja Rak'n'Roll oraz Eksperci alarmują - każdego roku u blisko 500 kobiet w trakcie ciąży lub do roku po jej rozwiązaniu jest diagnozowany nowotwór. Zaniepokojeni lekarze zauważają, że statystyki rosną. Ciąża, pomimo całej swojej cudowności i wyjątkowości nie chroni Ciebie w zupełności przed wystąpieniem chorób onkologicznych. Co zatem robić?


Misja Fundacji Rak'n'Roll

Ludzie związani z Fundacją apelują, by kobiety w ciąży nie rezygnowały z badań diagnostycznych. Zwłaszcza, że to właśnie podczas ciąży wykonać wszelkie badania jest najłatwiej. Objawy choroby mogą być często mylone z typowymi objawami ciążowymi. Tylko regularne wykonywanie badań i rozmowy z lekarzami dadzą jasny obraz Twojej sytuacji zdrowotnej. Im szybciej choroba zostaje wykryta, tym większe szanse na szybszą walkę o zdrowie. Większość badań można bez żadnego ryzyka wykonywać w czasie ciąży, nie oddziałują one w żaden sposób na dziecko.
6 października to Dzień Boskich Matek. Matek, które przetrwały przez trudy leczenia, a mimo wszystko powitały na świecie swoje zdrowe dzieci. Magda Prokopowicz, założycielka, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co te kobiety przeżywają. Walczyła o możliwość leczenia onkologicznego i zachowanie swojej ciąży. Pokazała na swoim przykładzie, że warto walczyć do samego końca. Ona wie, przez jakie trudy przechodzą kobiety zmagające się z problemami nowotworowymi. To okropnie trudna sytuacja. Matki czują się samotne, niezrozumiane, zagubione. Każdego dnia stają przed trudnymi decyzjami. Boją się co przyniesie każdy kolejny dzień. Rodzina nie zawsze potrafi i chce pomóc. I to właśnie jest najważniejszą misją Fundacji. Dać kobiecie wsparcie i akceptacje jej wyborów. Od 2015 roku działa program niosący pomoc kobietom chorym na raka - "Boskim Matkom". W ramach wspomnianego programu podopieczne kobiety otrzymują pomoc onkologiczną, psychologiczną, ginekologiczno-położniczą, dietetyczną, rehabilitacyjną i urodową. Otrzymywana pomoc jest bezpłatna. Dbaj o siebie

Będąc w ciąży nasz główny cel to zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka. Tuż po porodzie dziecko zajmuje 95% Twojej uwagi. Starasz się odnaleźć w nowej codzienności. Nie masz czasu na sen, na jedzenie, na wyjście ze znajomymi na kawę czy na długą kąpiel w wannie. Od teraz pamiętasz o szczepieniach, kontrolach u lekarza, zakupach dla dziecka i wszystkich innych około dziecięcych sprawach. Starasz się przy tym ogarniać wszystkie sprawy domowe, sprzątanie, gotowanie. Bycie mamą to pełnoetatowa praca, ale to właśnie teraz tak jak nigdy wcześniej musisz również zadbać o siebie. To najlepsze co zrobisz dla własnego dziecka. Nie przekładaj w nieskończoność wizyt u lekarza. Rób podstawowe badania.  Nie zapominaj o sobie, może na tym ucierpieć cała Twoja rodzina.

Fundacja na bieżąco zbiera fundusze na funkcjonowanie programu. Możesz wesprzeć jej działania wpłacając środki na fundacyjne konto "Boskie Matki" nr: 57 1140 2017 0000 4902 1308 7103


***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***
Copyright © Pewnamama , Blogger