Kreatywny kwadrans - glutowa masa plastyczna, czyli slime

Podobno dzieciaki z USA i Kanady zwariowały na punkcie tej masy plastycznej. To dla nich nie tylko źródło fantastycznej zabawy, ale i pomysł na biznes. Może przybierać różne wielkości, zapachy, kolory. Ma wiele właściwości sensorycznych, ponieważ tworząc masę tylko od Ciebie zależy jakich dodatków użyjesz. Popularny glut, bo o nim mowa, to świetna zabawa zarówno dla dużych i małych, potrzebujesz zaledwie kilku składników.
Masa plastyczna, która podbija świat


Większość dzieci uwielbia wszelkie masy plastyczne. Slime to elastyczna masa, która się klei, lepi i ciągnie. Ale już rozwiewam Twoje wątpliwości - bardzo łatwo się czyści, nie musisz spędzać pół dnia, by odkleić ją od mebli, podłogi czy dywanu. Można lepić z niej różne kształty, ugniatać, rozciągać. Możesz dodać styropian, plastikowe kuleczki, brokat albo cokolwiek co przyjdzie Ci do głowy. To będzie dla dziecka fantastyczna zabawa sensoryczna związana z dotykiem. To także jedna z tych zabaw, które mogą dać Ci chwilę spokoju lub pozwolą spędzić kreatywnie czas z dzieckiem. Wszystko zależy od Ciebie.

Do zrobienia masy potrzebujesz:

 Masa nr 1

* klej PVA (szklanka)
* pianka do golenia (szklanka)
* pianka do mycia naczyń (odrobina)
* soda (łyżeczka)
* płyn do soczewek

Masa nr 2

* klej PVA (szklanka)
* pianka do golenia (szklanka)
* pianka do mycia rąk (pół szklanki)
* emulsja do ciała (pół szklanki)
* płyn do soczewek

Masa nr 3

* klej PVA
* woda
* boraks (łyżeczka)

* dodatki do mas (brokat, barwnik, olejki zapachowe, kulki styropianowe, plastikowe koraliki, kasza itp.)

Przygotowanie


W przypadku pierwszych dwóch mas najpierw zmieszaj wszystkie składniki, ale płyn do soczewek zostaw na koniec. Po połączeniu wszystkiego dodawaj płyn stopniowo i po trochu, do momentu, kiedy cała masa zacznie odklejać się od ścianek miski. Mi wystarczyło naprawdę niewiele.
W przypadku trzeciej masy połącz wodę z klejem, a następnie rozpuść łyżeczkę boraksu w szklance wody. Rozpuszczony boraks po łyżeczce dolewaj do wcześniej zrobionej masy. Mieszaj. Jedna szklanka powinna wystarczyć na około 3 masy.
Na temat samego boraksu zdania są mocno podzielone. Używając go zachowaj wszelkie środki ostrożności lub po prostu skorzystaj z dwóch pierwszych przepisów.
Pamiętaj o dodatkach, barwniki, olejki zapachowe, brokat czy styropian znacznie uatrakcyjnią Twoje masy.

Sensoryczne doświadczenia


Nasze masy delikatnie traktowane rozłaziły się jak gluty. Mocno szarpane rozpadały się na kawałki. Doskonała zabawa i doświadczenia sensoryczne dla dzieci. Wszystko zależy od tego jakich użyjesz dodatków, masz setki możliwości. Dla dorosłych zresztą także ogrom frajdy, mało się nie pokłóciliśmy, bo każdy chciał od razu wypróbować to co powstało. Przechowujemy je w plastikowych pojemniczkach. Gdy zanadto stwardnieją wystarczy, że zmoczysz je pod bieżącą wodą, powinny być od razu gotowe do dalszej zabawy.


***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***
Copyright © Pewnamama , Blogger