Zakrztuszenie u dziecka - co robić?

Najlepiej zapobiegać, to z pewnością najskuteczniejsza broń przed zakrztuszeniem. Ale w życiu każdego dziecka zdarza się, choćby ten jeden raz, gdy w ręce wpadnie maleńka zabawka lub jej element, mały przedmiot z otoczenia, tabletka czy pokarm, którego dziecko nie było w stanie pogryźć. Jak w takiej sytuacji szybko i skutecznie dziecku pomóc?

 


NIE panikuj!


Panika to najczęściej spotykana reakcja rodzica lub bliskich na sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu dziecka. Wynika ona często z niewiedzy i braku doświadczenia w postępowaniu w podobnych sytuacjach. Pół biedy, kiedy do buzi dziecka wpadnie któryś z wyżej wymienionych elementów i zwyczajnie zostanie on połknięty. Zazwyczaj po kilku lub kilkunastu godzinach zostanie wydalony i co najwyżej spowoduje ból brzuszka. W przypadku, gdy jednak element utkwi w drogach oddechowych i dojdzie do zakrztuszenia, przede wszystkim zachowaj spokój.

* Gdy drogi oddechowe są częściowo drożne, maluch będzie w stanie samodzielnie oddychać, a naturalną reakcją będzie kaszel.

* Gdy nastąpiła ciężka niedrożność i drogi oddechowe są całkiem zablokowane, powietrze nie będzie w stanie swobodnie przepływać. Objawem będzie świszczący oddech, który szybko ucichnie, a następnie pojawi się zasinienie wokół ust. Po chwili dziecko straci przytomność.

* Gdy ciało obce całkowicie utkwiło w drogach oddechowych dziecka, należy udzielić mu jak najszybciej pierwszej pomocy. Schemat postępowania będzie nieco inny dla niemowlaka, a inny dla dzieci starszych.


Jak ratować niemowlę?

Jeśli dziecko nie kaszle lub gdy kaszel nie przywrócił spokojnego oddechu, połóż dziecko na swoim przedramieniu głową skierowaną w dół.
Kciuk i palec wskazujący powinien trzymać żuchwę dziecka.
Następnie drugą ręką (nadgarstkiem) uderz energicznie 5 razy między łopatkami dziecka.
Po każdym uderzeniu sprawdź czy ciało obce zostało usunięte.
Jeśli nadal nie ma żadnej reakcji, połóż dziecko na wznak (prosto, przodem do Ciebie) na swoim przedramieniu. Głowę skieruj ku dołowi, ale wciąż podtrzymuj, niech nie zwisa bezwładnie. Drugą ręką, palcem wskazującym i środkowym uciśnij 5 razy dolną część mostka. Rób to energicznie robiąc przerwy między każdym uciśnięciem (możesz pomiędzy uciśnięciami liczyć do 5). Jeśli zachodzi taka potrzeba powtórz czynność od samego początku.

Jak ratować starsze dzieci?

Tutaj już postępuj podobnie jak z dorosłymi. Jeśli drogi oddechowe są zamknięte, swoją dłoń podłóż pod mostek, następnie dziecko pochyl nieco do przodu i uderz energicznie 5 razy pomiędzy łopatkami. Jeśli nie ma oczekiwanego efektu, stań z tyłu za dzieckiem, pochyl je do przodu, swoją pięść przyłóż pomiędzy pępkiem a końcem mostka (na tej wysokości znajduje się wyrostek mieczykowaty), na swojej pięści połóż drugą dłoń i energicznie szarpnij 5 razy jednocześnie do wewnątrz i do góry. Następnie wróć do punktu wcześniejszego - uderzeń między łopatkami.Pozornie błahe zadławienie czy zakrztuszenie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka. Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, może doprowadzić w skrajnych sytuacjach do niedotlenia mózgu. Dlatego tak istotne jest, by reagować jak najszybciej.


***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***Copyright © Pewnamama , Blogger