8 zasad prawidłowej higieny zębów - znasz je wszystkie?

Wydawać, by się mogło, że higiena jamy ustnej to nic trudnego. Ale z jakiegoś powodu lekarze apelują, że cała masa ludzi robi to źle. Ten fakt z pewnością wynika z nieświadomości. Nie mniej jednak warto się zastanowić czy dajesz odpowiedni przykład swojemu dziecku. Nauka właściwych nawyków, to już połowa sukcesu. A w przypadku zębów to nie tylko sporo zaoszczędzonych nerwów i pieniędzy w przyszłości, ale także piękny zdrowy uśmiech i więcej pewności siebie.
8 zasad prawidłowej higieny:

1. Zanim pojawią się pierwsze zęby, twoim obowiązkiem jest czyszczenie dziąseł dziecka.

Możesz to robić nawiniętym gazikiem na palec, specjalnymi silikonowymi nakładkami albo ligniną. Wystarczy przegotowana woda.


2. Jak najszybciej zakup szczoteczkę.

Patrz na specjalne oznaczenia wiekowe podane na szczoteczkach do zębów. Im szybciej zakupisz, tym szybciej maluch oswoi się z nowym przedmiotem i wyrobi nawyk mycia zębów. Możesz kupić dwie szczoteczki. Jedna może służyć do oswajania się i zabawy, a druga abyś Ty mogła dziecku myć zęby. Na rynku pojawiły się już elektryczne szczoteczki, z czasowym podświetleniem, z sygnałami dźwiękowymi, w kształtach ulubionych bohaterów czy zwierzątek. Wybór jest wielki, każde dziecko znajdzie coś dla siebie, co pozwoli mu z mycia zębów zrobić wspaniałą zabawę.


3. Stosuj odpowiednie pasty.

W sklepach są pasty z fluorem, owocowe, miętowe. Również mają oznaczenia na tubce z odpowiednim przedziałem wiekowym. Wybieraj te, które są dostosowane dla Twojego dziecka. Jeśli masz w domu dzieci w różnym wieku, kup pastę osobno dla każdego z nich, chyba że ich wiek mieści się w widełkach podanych na tubce.


4. Myj żeby po każdym posiłku.

Wiadomo, że nie będziesz latała z dzieckiem do łazienki co 15 minut, bo akurat ma taki dzień i non stop coś je i przekąsza. Ale przede wszystkim pamiętaj, by obowiązkowo dziecko myło zęby rano, wieczorem przed snem i wtedy, gdy zje słodką porcję. W nocy niech dziecko nie pije nic innego oprócz wody, to właśnie wtedy bakterie mają największe pole do popisu. Umycie zębów to tylko kilka minut, chodzenie w przyszłości do dentysty i leczenie zębów to nie tylko sporo czasu, ale również nerwów i wydanych pieniędzy.


5. Regularnie odwiedzaj dentystę.

Wizyty u dentysty powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. Wtedy masz pewność, że lekarz ma wszystko pod kontrolą, nie przegapicie żadnej nieprawidłowości czy próchnicy. A w razie potrzeby wszystko jest leczone na bieżąco. Pisałam, jakie to ważne w artykule "Z dzieckiem u dentysty - co powinnaś wiedzieć?"


6. Daj dziecku być samodzielnym.

Niech dziecko uczy się samodzielnie używać szczoteczki do zębów. Ty po prostu nadzoruj, czuwaj, by nie zrobiło sobie krzywdy. Pokaż jak prawidłowo trzymać szczoteczkę, jak myć zęby. Naucz, że mycie języka oraz wewnętrznej strony policzków jest równie ważne i nie należy o tym zapominać. Pozwól mu w tym czasie przeglądać się w lustrze - masa dzieci to uwielbia. Jeśli widzisz, że dziecko niezupełnie sobie jeszcze radzi, po prostu na koniec przejmij szczoteczkę i dokończ czyszczenie jamy ustnej.


7. Ogranicz słodycze i słodkie napoje.

Z cukrem nie należy przesadzać. Tyczy się to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Cukier to przede wszystkim sprzymierzeniec próchnicy. Wielu rodziców, zupełnie nieświadomie popełnia te poważne błędy, jakimi są: przyzwyczajanie dziecka do zasypiania z butelką w buzi, podawanie słodkich soków i napojów w nocy. To nie daje szansy na umycie zębów przed ponownym zaśnięciem. To oczywiste, że bez słodyczy i słodzonych produktów ciężko się w tych czasach obejść, dlatego uczmy dziecko zdrowych nawyków, a mycie zębów po każdym słodkim posiłku i przed snem, to jedne z tych obowiązkowych. Pamiętaj, że to my - Rodzice, jesteśmy przykładem!


8. Guma do żucia w awaryjnych sytuacjach.

Oczywiście ten punkt dotyczy dzieci starszych, które nie zachłysną się i nie połkną gumy. Gdy jesz posiłek poza domem, możesz awaryjnie wspomóc dziecko i siebie gumą do żucia, oczywiście miętową. Żucie znacznie przyśpiesza wydzielanie śliny i pomaga zmyć z zębów resztki jedzenia. Jednak pamiętaj, by nie trwało dłużej niż 10 minut. Długotrwałe żucie gumy wpływa na osłabienie więzadeł żuchwy. Te się znacznie wydłużają i osłabiają, ponieważ nie mają wystarczająco czasu na regenerację. Wtedy mogą pojawić się kolejne problemy z zębami. Dlatego dając dziecku gumę, nadzoruj i kontroluj czas.
A czy Twoje dziecko chętnie myje zęby? Jak je do tego zachęcasz?

***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***
Copyright © Pewnamama , Blogger