Z dzieckiem u dentysty - co powinnaś wiedzieć?

Pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem jest bardzo ważne. Od niego w dużej mierze zależy czy maluch zaprzyjaźni się z dentystą czy przestraszy i mocno do niego zrazi. Najlepiej wybrać się wtedy, gdy nic się nie dzieje i żadna dziurka, plamka czy przebarwienie nas nie niepokoi. Dziecko ma wtedy szansę na oswojenie się z nowym miejscem i lekarzem. Pierwsze spotkanie niech będzie czystą zabawą.1. Wybór stomatologa 


Zanim wybierzesz się na wizytę do dentysty popytaj bliskich, przyjaciół, znajomych. Zapytaj na jednej z rodzicielskich grup, tych w Internecie jest pełno. Warto byś zapoznała się z opinią innych. Nie sugeruj się samą stroną i ofertą zamieszczoną w Internecie. Pięknie napisana reklama to jedno, ale odpowiednie podejście i zrobienie właściwego pierwszego wrażenia jest istotniejsze. Dobry stomatolog powinien charakteryzować się dobrym podejściem, przyjaznym wyglądem i odpowiednim nastawieniem. Człowiek, dla którego jeżdżenie fotelem z góry na dół jest świetną zabawą, musi nadawać na podobnych falach co dziecko, nie? :)
Dobry, gabinet to taki, w którym dzieci czują się swobodnie. Kolorowe ściany, naklejki, tematyczne zabawki. Jest nowocześnie i miło. Fajnie, jeśli lekarz udoskonala swoje metody leczenia, szuka nowych rozwiązań, dopasowuje fachowe słownictwo tak, by dziecko się nie obawiało, ale miało świadomość, o czym dentysta mówi i co zamierza zrobić.


2. Przygotowanie dziecka


Zanim wybierzesz się z dzieckiem do dentysty pamiętaj, że powinnaś je odpowiednio do tego przygotować. Przede wszystkim porozmawiaj. Wytłumacz gdzie się wybieracie, po co, jak tam będzie. Postaraj się opowiedzieć kim jest dentysta i co będzie robił. Nie zapomnij wspomnieć o super fotelu i extra lampie.
Nigdy nie powinnaś dziecka straszyć - to oczywiste, a podobno wciąż tak bardzo popularne wśród rodziców. Te kilka wypowiedzianych, choćby w złości słów może spowodować wiele lęków i stresów u dziecka. Teksty w stylu "Jeśli nie umyjesz ząbków, to Ci się popsują i pójdziemy do dentysty", wypowiadane choćby nieświadomie wywołują u dzieci ogromną blokadę i strach przed każdą wizytą.
Wybierając termin wizyty, postaraj się uwzględnić pory posiłków i drzemki dziecka w ciągu dnia (jeśli Twoje dziecko jeszcze je ma). To malutkie błahostki, ale niezwykle ważne w tej sytuacji. Każda mama chyba wie, jak trudno skłonić do współpracy malca, który jest właśnie głodny albo śpiący, albo o zgrozo! i głodny i śpiący na raz.


3. Pierwsza wizyta


Zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że najlepszy czas na pierwszą wizytę dziecka u dentysty to skończone pół roku. Inni z kolei, że idealnym czasem jest ukończenie 2 lat, gdy dziecko ma już wszystkie bądź prawie wszystkie zęby. Jednak prawie wszyscy są zgodni, że najpóźniej taka wizyta powinna się odbyć nie później niż do 4. roku życia.
Dentysta powinien ocenić czy ząbkowanie przebiega właściwie lub czy zęby rozwijają się prawidłowo. Sprawdzi zgryz oraz ustali czy nie pojawiła się próchnica. Powinien też podpowiedzieć jak prawidłowo czyścić zęby - to wydaje się banalne, jednak podobno zaledwie 1/3 społeczeństwa robi to właściwie.A Ty masz już za sobą pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem czy jeszcze nie?

 


***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***

 

Copyright © Pewnamama , Blogger