Dowód osobisty dla dziecka - jak wyrobić, co musisz wiedzieć?

Planujesz właśnie pierwsze wakacje z dzieckiem? A może chodzi Ci po głowie jakaś krótka wycieczka, wypad, odpoczynek lub zwiedzanie? Jeśli tylko wiąże się to z wizytą w kraju należącym do Unii Europejskiej lub Strefy Schengen to najwyższy czas wyrobić dziecku dowód osobisty. 

 

Zdjęcie do dowodu


Pierwszy krok to zrobienie zdjęcia spełniającego urzędowe wymogi. Postaraj się, by zdjęcie było jak najbardziej aktualne, nie może być zrobione wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Na zdjęciu może znajdować się tylko twarz dziecka i powinna ona zajmować około 70-80% całej powierzchni. Dziecko nie może mieć na sobie żadnych dodatków, uszy muszą być odsłonięte, buzia też. Jeśli dziecko ma wadę wzroku, może założyć do zdjęcia okulary korekcyjne, ale tak, by rozpoznanie dziecka nie budziło żadnych wątpliwości. Tło jasne i jednorodne, pamiętaj o ostrości zdjęcia. Wielkość musi mieć format 35mm x 45mm. Jeśli składasz wniosek przez Internet, zdjęcie nie może przekroczyć 2,5 MB, tak aby fotografia zachowała odpowiednie proporcje.
Zdjęcie dziecka możesz wykonać w domu samodzielnie, ale pamiętaj o przestrzeganiu zasad. Jeśli coś będzie budziło wątpliwości lub nie będzie spełniało kryteriów, urzędnik ma prawo odmówić przyjęcia wniosku.


Złożenie wniosku w urzędzie


Następny krok to wypełnienie wniosku. Ten możesz zdobyć odwiedzając najbliższy urząd lub drukując sobie samodzielnie przez Internet. Wypełniony wniosek należy złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Do jego złożenia wystarczy jeden rodzic/opiekun prawny. Dziecko poniżej 5. roku życia nie musi być obecne podczas składania wniosku. Dziecko starsze musi już towarzyszyć rodzicowi. Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie. Zachowaj je - będzie niezbędne do odebrania gotowego dowodu.


Złożenie wniosku przez Internet


Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka możesz także złożyć poprzez internetową platformę ePUAP. Platforma wymaga jednak posiadania profilu zaufanego (eGO) lub certyfikatu kwalifikowanego. Są one niezbędne, by potwierdzić Twoją tożsamość i uniemożliwić komuś podszycie się za Ciebie. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem - ePUAP.


Dodatkowe informacje


Najważniejsza informacja jest taka, że wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne. Jedyny koszt jaki poniesiesz, to cena jaką zapłacisz za zrobienie zdjęć. Do wniosku należy dołączyć tylko jedno zdjęcie. Termin realizacji to maksymalnie 30 dni. Jednak nie zwlekaj do ostatniej chwili, żeby z nerwów nie obgryzać paznokci, w razie jakiegoś nieprzewidzianego opóźnienia. Gotowy dowód możesz odebrać jedynie w urzędzie, w którym był składany wniosek. Dziecko poniżej 5. roku życia nie musi być obecne przy odbiorze. Pamiętaj, by zarówno przy składaniu wniosku, jak i odbieraniu dowodu, mieć przy sobie własny dokument tożsamości. Odbierając nowy dowód nie zapomnij o potwierdzeniu, które otrzymałaś składając wniosek. Bez niego odebranie dowodu może nie być takie łatwe.
Ważność dowodu osobistego dla dziecka poniżej 5. roku życia to 5 lat, dziecko starsze ma ważny dowód przez lat 10.


Uwaga!


Jeśli znalazłaś się w sytuacji, która uniemożliwia Tobie osobiste stawienie się w Urzędzie w celu wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka (bądź siebie samej) oraz nie posiadasz konta, by móc złożyć wniosek przez Internet, jest na to rada. Skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy Twojego miejsca zamieszkania. Urzędnik, po uprzedniej rozmowie i podaniu przez Ciebie danych niezbędnych do wyrobienia dowodu, umówi się z Tobą na wizytę. Odwiedzi Ciebie w miejscu, w którym przebywasz i odbierze wypełniony przez Ciebie wniosek razem z wymaganym zdjęciem.
By zdobyć więcej szczegółów niezbędne jest wykonanie telefonu do urzędu.


Wszystkie informacje na temat dowodów osobistych znajdziesz także TU 

 

***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***

 

Copyright © Pewnamama , Blogger