TOP 8 - Najlepsze bajki dla dzieci

Większość rodziców zgodnie przyzna, że telewizja gości w życiu ich dzieci. Jeśli głównym wyznacznikiem jest umiar, to jest właściwe podejście. O ile rodzic ma pod kontrolą co i ile czasu ogląda jego dziecko. O ile obserwuje zachowanie dziecka i jego reakcje. I o ile, co najważniejsze, nie dopuszcza do przebodźcowania, nie powinno to budzić żadnego niepokoju.

 
Korzyści z oglądania bajek


Nie da się ukryć, że wspólnie spędzony czas, czytanie książek, kreatywne zabawy, układanie puzzli, granie w gry czy spacery znacznie bardziej będą procentować w przyszłości Twojego dziecka, niż samotne oglądanie telewizji. Ale nie oszukujmy się. W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy pragnie zająć dziecko czymkolwiek i mieć choć 15 minut tylko dla siebie. Każda mama chyba wie, jak czasem trudno znaleźć moment na zjedzenie, wypicie kawy lub wizytę w toalecie bez towarzystwa. Albo jak niemożliwe bywa poskromienie trzyletniej złośnicy lub buntownika. Bajki mogą w takich chwilach naprawdę pomóc. Niech tylko będą dopasowane do wieku i rozwoju dziecka. Obejrzana bajka to także dobry temat do rozmów i dyskusji. Zadbaj o to, by dziecko nie skupiało się jedynie na biernym oglądaniu, ale przy okazji edukowało i bawiło się jednocześnie. Poniżej 8 propozycji bajek, które Twoje dziecko może oglądać bez uszczerbku na zdrowiu. Znasz je wszystkie?


1. Bing


Rozbrykany i pełen energii, niczym każdy trzylatek, Królik Bing mierzy się z trudami codzienności. Te, do złudzenia przypominają sytuacje z życia wzięte każdego malucha. W perypetiach dzielnie towarzyszą mu, jego przyjaciele. Mały widz uczy się przede wszystkim rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami oraz ponoszenia konsekwencji swoich różnych zachowań.


2. Klinika dla pluszaków


Sześcioletnia Dosia z ogromną troską i empatią naprawia każdą zepsutą lub uszkodzoną zabawkę. Dzielna dziewczynka pełni rolę lekarki, jak jej mama, a jej ulubione zabawki pomagają jej i towarzyszą na każdym kroku. Każda mama wie, jak czasem ciężko zagonić dziecko do posprzątania swoich zabawek czy pokoju. Główną rolą serialu jest nauczenie dziecka troski o swoje zabawki, szanowania ich oraz tego, że zepsuty przedmiot nie musi od razu wylądować w koszu, warto spróbować go naprawić.

3. Dzielny lew Eryk


Emocje towarzyszą dzieciom na każdym kroku. Bardzo często same nie potrafią sobie z nimi poradzić. Potrzebują do tego rodziców. Ci z kolei nie zawsze wiedzą, jak o emocjach należy z dziećmi rozmawiać. Temat dość trudny. Na szczęście, na pomoc przychodzi nam Lew Eryk. Krótkie historyjki pokazują, jak główny bohater z pomocą swoich rodziców radzi sobie z nieprzyjemnościami i trudnymi chwilami. Nie tylko dzieci, ale i rodzice mogą z tej bajki wyciągnąć wiele właściwych i pomocnych wniosków.


4. Blaze i megamaszyny


Gratka dla małych fanów motoryzacji. Blaze radzi sobie z każdym kłopotem, jak nikt inny. Jego przyjaciele to wiedzą i pędzą do niego po pomoc w każdej trudnej sytuacji. Mali widzowie również są angażowani do pomocy. Prosta matematyka, logiczne myślenie i szybkość podejmowania decyzji to jedne z licznych korzyści płynące z oglądania tej bajki.


5. Psi Patrol


Drużyna sześciu piesków zawsze gotowa do akcji ratunkowej. Każdy ma jakiś talent. Jedni w danej sytuacji radzą sobie lepiej, inni nieco gorzej. Dlatego tak ważna jest praca zespołowa i niesienie sobie wzajemnej pomocy. Psiaki z uśmiechem stawiają czoła różnym niebezpieczeństwom i udowadniają, że dążenie do wspólnego celu jest znacznie prostsze jeśli współpracujesz. Kręcenie, oszukiwanie i kłamanie nie pomoże Ci na długo. Zwłaszcza, że prędzej czy później i tak się wyda.


6. Zack i Kwak


Oglądanie tej bajki grozi nagłym wzrostem kreatywności i pomysłów na nowe zabawy. Zack, to pełen energii chłopiec mieszkający w trójwymiarowej książce. Kwak, to jego najlepszy papierowy przyjaciel kaczor. Serial opowiada o różnych przygodach, z jakimi muszą się zmierzyć na kartach papierowej książki. Po obejrzeniu dzieci zapragną również tworzyć papierowe cuda. Bo przecież kartki nie służą jedynie do malowania i kolorowania. Można im nadać zupełnie nowe życie.

7. Dora


Dora to ośmioletnia podróżniczka. Każdy odcinek to zupełnie inna wyprawa. Nigdy nie wiadomo, z jakimi sytuacjami przyjdzie się zmierzyć dziewczynce i jej przyjacielowi oraz komu będzie trzeba jak najszybciej pomóc. Sama fabuła serialu być może nie byłaby tak interesująca, gdyby nie to, że jest wplatany również język angielski. Dzieciaki bardzo łatwo przyswajają pojedyncze słówka, a te są mocno utrwalane, by za szybko nie wypadły z małej główki.


8. Rafcio Śrubka


Rafcio, jego przyjaciółka Róża oraz najlepszy przyjaciel Robozaur radzą sobie z całkiem poważnymi i trudnymi zadaniami. Wspólnie główkują, tworzą i przerabiają przeróżne urządzenia, by znaleźć wyjście z niejednego problemu. Bajka przede wszystkim uświadamia dzieciom, że zwykłe codzienne przedmioty, urządzenia i części mogą mieć znacznie więcej zastosowań niż te tradycyjne. Wystarczy trochę przerobić, zamienić, pogłówkować i można stworzyć coś naprawdę ekstra.
Dodatek do życia


Wiele się mówi o negatywnych skutkach oglądania telewizji przez małe dzieci. Owszem, to może być niebezpieczne, jeśli bajki i czas oglądania nie jest dostosowany do wieku i poziomu rozwoju małego dziecka. Na uwagę zasługuje fakt, że 5 minut spędzone przed telewizorem przez małe dziecko, będzie miało podobny efekt co godzina dla dorosłego człowieka. Dowodzi to temu, że małe dziecko jest bardzo łatwo przebodźcować. Układ nerwowy małego człowieka jest jeszcze za słabo rozwinięty, by radzić sobie z tak wieloma bodźcami wzrokowymi i słuchowymi. Tu już robi się groźnie. Dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru i korzystanie z mediów z głową. Ciężko w dzisiejszych czasach całkowicie zrezygnować z telewizji, zwłaszcza, że wciąż stanowi jedną z najważniejszych rozrywek. Ale pamiętaj, że telewizja nie zastąpi dziecku Ciebie i jego podstawowych potrzeb społecznych i rozwojowych, choćbyś nie wiadomo jak bardzo starała się i dobierała programy telewizyjne. Niech telewizja będzie jedynie dodatkiem, a nie głównym punktem każdego dnia.


A Ty jaką po jaką bajkę sięgasz dla swojego dziecka?

***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***
Copyright © Pewnamama , Blogger