9 najlepszych zabaw sensorycznych

Większość dzieci uwielbia się brudzić. To niezaprzeczalny fakt i nie ma sensu z tym walczyć. Dlatego zabawy sensoryczne są tak bardzo uwielbiane przez dzieciaki. Umożliwiają im poznanie i udoskonalanie zmysłów. Wąchanie, dotykanie, obserwowanie, słuchanie i poznawanie smaków jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci. Dzięki temu poznają otaczający ich świat, siebie oraz różne zjawiska, które dzieją się dookoła. Zarówno przedszkola, domy, działki, balkony jak i tarasy czy podwórka to idealne miejsca na zabawę, zwłaszcza wiosną i latem.

1. Pudło zgaduj - zgadula

Potrzebujesz jedno pudełko, obojętnie jakie, byle z przykrywką. Wycinasz otwór, jeden lub kilka. Do środka pudelka wkładasz różne przedmioty. To może być cokolwiek, łyżka, widelec, korek od butelki, kamyk, kredka... Zadaniem dziecka jest, bez patrzenia, jedynie za pomocą dotyku, odgadnięcie przedmiotów, które znajdują się w środku. Możesz się z zdziwić, jak szybko Twoje dziecko odgadnie nazwy macanych przedmiotów, albo jaką ma zadziwiającą wyobraźnię.
2. Balonowe woreczki

Ta zabawa przewiduje wiele różnych opcji. Przede wszystkim potrzebne będą balony i coś, co możesz wlać, wsypać lub włożyć do środka. U nas to było między innymi: mąka, żel, kasza, ryż, płatki kukurydziane, cukier. Dziecko może dotykać woreczki, spróbować zgadnąć co jest w środku. Może również ułożyć z nich ścieżkę i pozwolić stopom poczuć różne faktury. Jeszcze jedną fajną opcją jest sensoryczne memory. Zrób po dwa baloniki z takim samym wkładem, potem zmieszaj wszystkie balonowe woreczki razem, a zadaniem dziecka będzie znalezienie par jednakowych woreczków. Nie zdziw się jak wkręcisz się w zabawę bardziej niż dziecko :-)  
3. Piasek kinetyczny

Świetna alternatywa dla tradycyjnego piasku i zdecydowanie lepsza, zwłaszcza dlatego, że nie rozsypuje się tak bardzo. Jest dosyć zwarty, bardzo plastyczny i łatwo uformować go w przeróżne kształty i budowle. Im więcej różnych gadżetów typu foremki, wałeczki, plastikowe nożyki, widelce czy inne bajery, tym lepiej i większa zabawa. Taki piasek kinetyczny możesz również zrobić z dzieckiem sama. Wystarczy mąka i olej, albo mąką, piasek i olej - jedna i druga opcja sprawdzą się doskonale. Mąka może być zwykła, orkiszowa czy kukurydziana. Możesz również dodać różne barwniki, by dziecko miało większą frajdę i więcej możliwości zabawy. 
4. Rozpoznawanie dźwięków

Wystarczą kubeczki, pojemniczki z przykrywką albo żółte pudełeczka pozostawione po kinder niespodziankach. I tu znów, podobnie jak wyżej przy woreczkach sensorycznych, mamy kilka możliwości zabawy. Jedna z nich to wsypanie różnych sypkich lub płynnych substancji i uświadomienie dziecku jak bardzo ich dźwięki mogą różnić się od siebie. Druga opcja, to znowu memory. Tym razem za pomocą słuchu, a nie dotyku jak poprzednio, dziecko stara się znaleźć każdą parę wydającą ten sam dźwięk.5. Malowanie palcami i stopami

Wiele dzieci nie lubi malować kredkami, ale zaproponuj im malowanie palcami, stopami i różnymi rodzajami pędzli a zafundujesz im fantastyczną rozrywkę. Przygotuj bloki, płótna, materiały albo zwykłe kartony. Malowanie palcami i stopami to świetne doświadczenie, uwielbiają to maluchy, ale również dzieciaki dwu-, trzyletnie i starsze.
6. Zapachowe kubeczki

Weź kilka szklanek, kubeczków albo miseczek. Wsyp, wlej i włóż do nich wszystko co pachnie. Najlepiej, gdy będą to jakieś intensywne zapachy. Możesz zasłonić dziecku oczy, by zmysł węchu działał jeszcze mocniej. Niech zgaduje, co ma pod nosem.
7. Smakowe kubeczki

Tu podobnie, jak przy zabawie wyżej. Również potrzebujesz kubeczków, tudzież innych naczyń, aby włożyć, wsypać lub wlać do nich to, co masz pod ręką i jednocześnie to, co nadaje się do zjedzenia. Dziecka zadaniem jest odgadnąć to, co je. To również doskonały moment na samą naukę i rozróżnianie dostępnych smaków - słodki, słony, kwaśny, gorzki. Jeżeli jest taka możliwość pozwól dziecku również pomacać produkty. Zanim posmakuje i spróbuje zgadnąć.
8. Masa

To może być masa solna, masa na ciasto, popularna ostatnio masa slime - czyli glutowa, albo jakakolwiek inna, na którą masz lub pamiętasz przepis. Z każdą będzie świetna zabawa. Z masy solnej dziecko może stworzyć prawdziwe dzieła, które po wyschnięciu będą cieszyły oczy lub staną się prezentem dla bliskiej osoby. Masa na ciasto, to doskonała okazja do samodzielnego upieczenia słodkości. Masa glutowa, to prawdziwa gratka. Jest plastyczna, rozciągliwa, może być kolorowa, albo z dodatkiem brokatu, barwnika czy zapachu. Dzieciaki oszalały na ich punkcie.
9. Malowanie twarzy

Jedna z niewielu zabaw, do której musisz się przygotować i wybrać na zakupy. Wystarczy duży supermarket, hurtownia papiernicza albo księgarnia. Kup dziecku farby lub kredki przeznaczone do malowania twarzy. Kosztują zaledwie kilka złotych, a gwarantują super zabawę. Pod warunkiem, że posadzisz dziecko przed lustrem. Nie zdziw się, gdy zobaczysz ile czasu może trwać taka zabawa. U nas, nie krócej niż pół godziny. A każdy rodzic wie, że zająć trzylatka samodzielną zabawą przez pół godziny, to prawdziwe wyzwanie.
Uwaga! Większość farbek jest przeznaczona dla dzieci od lat 3. Należy zwrócić uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu. Jeśli Twoje dziecko nigdy nie używało takich farbek, pamiętaj o wcześniejszym sprawdzeniu czy nie występuje u niego żadna reakcja alergiczna.

Nie pozostaje mi teraz nic innego, jak życzyć Tobie i dziecku super zabawy!

Którą zabawę zamierzasz wypróbować w najbliższym czasie? A może znasz niektóre z własnego dzieciństwa? 


***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***
Copyright © Pewnamama , Blogger