Majowe inspiracje książkowe

Książki do czytania, książki do oglądania, książki do opowiadania, kreatywne, odpowiadające na najbardziej nurtujące dziecięce głowy pytania, książki pokazujące otaczającą nas rzeczywistość, skłaniające do przemyśleń, refleksji i uruchamiające dziecięcy świat wyobraźni. Jeszcze chyba nigdy nie było tak wielu różnych książek przeznaczonych dla dzieci, wybór jest ogromny. Przygotowałam dla Ciebie kilkanaście propozycji dla dzieci w różnym wieku, którym warto się przyjrzeć bliżej.1. Seria z Julią: "Julia piecze ciasto w paski", "Julia piecze miodowe ciasteczka", "Julia piecze muffinki". Beata Kordylewska, wyd. Skrzat

 

Julia, mała bohaterka serii książeczek zaraża dzieciaki miłością do gotowania. W bardzo przystępny dla najmłodszych czytelników sposób wplata bardzo proste przepisy na słodkości dla dzieci i zachęca do ich przygotowania w zaciszu własnego domu.
Kolorowe, przyjemne dla oka obrazki, wesołe historie i przepisy "krok po kroku" zamieszczone w każdej z książeczek sprawiają, że prawie każde dziecko chce od razu brać się do pracy.


2. "Tajemnica krakowskich pocztówek". Beata Sarnowska, wyd. Skrzat


Kama, Zuza, Krzysiek i Wojtek, główni bohaterowie i zarazem przyjaciele, przenoszą czytelnika do Krakowa. Tam stają przed trudnym zadaniem rozwiązania tajemniczych zagadek, które mają pomóc im odnaleźć kolekcję starych zaginionych pocztówek. Ich kilkudniowa podróż przybliża historię miasta, jego legendy, zabytki i osoby z nim związane. Rzeczywiste zdjęcia miasta pokazane w książce przeplatają się z wesołymi, kolorowymi ilustracjami, co daje wyjątkowy efekt. Historia nie tylko wiele nauczy dzieciaki, ale również zachęci do podróży i poszukiwania nowych przygód.


3. "Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię". Domini Wieczorkiewicz, wyd. Skrzat

 


Wszędzie może być pięknie, trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie patrzeć. Dominik, autor książki, jednocześnie leśnik kochający polską przyrodę, doskonale łączy swoje dwie pasje jakimi są podróżowanie i jazda na hulajnodze. W tej książce przybliża wszystkim żądnym wiedzy i przygód dzieciom Półwysep Arabski. Opisane przygody, ciekawostki, wyjaśnienia i zdjęcia z pewnością zauroczą niejednego małego i dużego czytelnika.


4. "Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne". Monika Drużyńska, wyd. Skrzat

 
To jest mój hit i zdecydowany faworyt, który polecam naprawdę każdemu rodzicowi. Dziecięce emocje bywają bardzo trudne. Bywa, że my rodzice sami nie wiemy w jaki sposób im sprostać i nieść pomoc. Opowiadania zawarte w tej książce pomogą się z nimi zmierzyć i ułatwią niejedną wspólną rozmowę. Autorka ujęła takie problemy jak nowe rodzeństwo, pierwszy dzień w przedszkolu, nadmierna złość, pożegnanie ze zwierzakiem, wizyta w szpitalu czy poskromienie nocnego potwora. Tą książkę ( i ilustracje) pokocha każde dziecko i rodzic.5. Seria dla maluszka "Obiad", "Tata", "Jajo". Izabela Michta, wyd. Skrzat 

 


Znajdzie się i coś dla najmłodszych pociech. Pełno kolorowych obrazków i bardzo mało tekstu, czyli coś, co tygryski lubią najbardziej. W książeczkach zawartych jest wiele dźwięków i odgłosów towarzyszących nam na co dzień, co szczególnie przykuwa uwagę maluszków. Zabawa z wyrazami dźwiękonaśladowczymi zdecydowanie poprawia humor i pozwala świetnie spędzić czas z dzieckiem. Książeczki są wykonane z grubej tektury, powinny sobie poradzić z nadmiernym ślinotokiem, choć jak wiadomo bywa różnie :)


6. "Góry i ich niezwykli mieszkańcy". Justyna Styszyńska, wyd. Widnokrąg

 

Wyśmienita zabawa i nauka o zwierzakach, ich wyglądzie, budowie i zwyczajach w jednym. Największym plusem książeczki jest przygotowanie kilku stron z naklejkami, by sprawdzić poznaną wiedzę, a także po to, by dzieci mogły oddać się samodzielnej twórczości. W serii ukazały się także tytuły obejmujące mieszkańców lasów, łąk czy biegunów. Warto się przyjrzeć i przygotować taki zestaw na jeden z nudnych, deszczowych dni.


7. "Co się stało? - Wielkie plamy", "Co się stało? - Straszny bałagan". Karolina & Hans Lijklema, wyd. Widnokrąg
 

Dzieci są ciekawe świata. Lubią coś dotknąć, spróbować, dosięgnąć, odkryć czy pomóc. Nie mają pojęcia jakie konsekwencje może mieć ich zachowanie. Czasem reakcją jest wielka radość, lecz bywa również strach, stres czy złość. Książeczki mają na celu obrazowo, nieco wyjaśnić związki przyczynowo - skutkowe. Skłaniają przy tym do rozmów, refleksji i nowych pytań.


8. "Narodziny liter". Stefan Themerson, wyd. Widnokrąg


Książka, która wydana była prawie 100 lat temu. Zaprojektowana przez Themersonów w Warszawie i wydrukowana w Drukarni Współczesnej, najprawdopodobniej w 1931 roku. Z książki zarówno dzieci, jak i dorośli dowiedzą się, że nie wszyscy potrafią czytać i pisać, o zapominaniu i supełkach, ale przede wszystkim o symbolach, dzięki którym kiedyś porozumiewali się ludzie. O tym jak z rysunków egipskich odczytywano litery i w końcu jak wygląda nasz polski alfabet i jak pięknie i prosto prezentuje się tle wszystkich hieroglifów :)


9. "Idol Frida Kahlo". Justyna Styszyńska, wyd. Widnokrąg

 

Książka z serii interaktywnych. To druga z serii książeczek, ukazała się również publikacja o Marii Skłodowskiej - Curie. To prawdziwa gratka pozwalająca dać upust dziecięcej twórczości. To stąd można dowiedzieć się jak wygląda praca malarza, jakie powinien mieć akcesoria. Na dzieci czekają również wyzwania malarskie, a dzięki przygotowanym naklejkom będą mogły stworzy własne małe dzieła sztuki. Dodatkowo w książce znajdują się także informacje na temat samej Fridy, sekrety jej stylu, ciekawostki, osiągnięcia. Świetna propozycja dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w roli artysty.


10.  Dziennik łowcy przygód "Etiopia. U stóp góry ognia". Szymon Radzimierski, wyd. Znak 

 

 

Książka, która okazała się dla mnie totalnym zaskoczeniem. Kompletnie nie spodziewałam się takich ciekawostek, wiedzy, informacji. W dodatku napisane takim językiem, że sama masz ochotę rzucić wszystko i przeżyć podobną przygodę. Ten chłopiec zaraża swoją pasją, wciąga w nieznany świat i sprawia, że wyobraźnia i Twoja i dziecka pędzą jak szalone. Wisienką na torcie są wszystkie zdjęcia, od których nie sposób oderwać wzrok. Takich książek w naszej biblioteczce chcę więcej! :)

A jaka jest Twój ostatni zakup książkowy? Bez jakiej książki Twoje dziecko nie wyobraża sobie życia? 


***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***

Copyright © Pewnamama , Blogger