Mamo, Tato, ja tu jestem!

Bez znaczenia czy dorosły czy niemowlak, każdy z nas potrzebuje uwagi i zainteresowania innych ludzi. Interesować się kimś, to inaczej poświęcać mu swoją uwagę, dawać mu swój czas, koncentrować się na tym, co ma nam do przekazania. Pokazywać, że ważne są dla nas jego intencje, uczucia i potrzeby. Uwaga rodzica to jednocześnie obowiązek i prezent, który bezwarunkowo powinien dawać własnemu dziecku każdego dnia.
Próba zwrócenia uwagi

Nie bez powodu niemowlęcy płacz jest tak charakterystyczny, przenikliwy i niewygodny dla Twoich uszu. To wszystko po to, by skutecznie prosić o uwagę. Oczywiście powodem może być głód, pragnienie, ból, mokra pielucha albo zwykła potrzeba bliskości. Ale bez sygnalizacji potrzeb płaczem, nie miałabyś o tym pojęcia.
Ze starszymi dziećmi jest podobnie, jednak im nieco łatwiej przekazać swoje potrzeby. Nie zawsze będzie to jasny komunikat, np. Mamo, spójrz na mnie, zobacz co robię". Czasem będzie to marudzenie, jęczenie czy histeria z bliżej nieokreślonego powodu. Wierz mi, że to nie dzieje się przez wrodzoną złośliwość dziecka (bo ta nie istnieje!). To dzieje się dlatego, że dziecko potrzebuje Twojej uwagi, ale nie zawsze potrafi daną potrzebę jasno wyrazić słowami. Gdy otrzymuje za mało zainteresowania kończy się to walką o Twoją uwagę. Nawet jeśli miałoby krzyczeć, narozrabiać czy płakać, z doświadczenia już wie, że wtedy na pewno zwrócisz mu uwagę, a więc zainteresujesz się bezpośrednio jego osobą. Te prowokacje nie wynikają z chęci ciągłego robienia Tobie na złość czy manipulowania Tobą, to głośnie wołanie o troskę i zauważenie.
Czas tylko dla Was

Znajdź w ciągu dnia czas tylko dla dziecka. To musi być taki moment, gdy Twoja uwaga jest poświęcona w 100% dziecku. Gdy co chwila zaglądasz do telefonu, rzucasz okiem na lecący serial w telewizji czy błądzisz myślami, dziecko to czuje i widzi. Pozwól dziecku zdecydować jak chce spędzić czas. To może być rozmowa, czytanie książki, zabawa w ulubioną grę, rysowanie, lepienie z plasteliny lub cokolwiek innego, ale bądź wtedy obok, towarzysz dziecku, zróbcie coś razem. Być może dziecko zaczyna prosić o Twoją uwagę, gdy jesteś zajęta robieniem obiadu czy odkurzaniem. To nie znaczy, że masz wszystko rzucić i lecieć do dziecka. Daj mu informację zwrotną. Wytłumacz, że skończysz i wtedy znajdziesz czas dla niego. Pamiętaj, by dotrzymać obietnicy. Bywa, że jesteś zmęczona po ciężkim dniu pracy. Pozbywanie wtedy dziecka waszego "wspólnego czasu" może być dla niego dotkliwą karą. Pomimo zmęczenia znajdź choć kwadrans, wasz wspólny czas powinien być regularnym punktem dnia. Oczywiście to nie znaczy, że potem już możesz spokojnie, bez wyrzutów sumienia dziecko ignorować. Chodzi o to, byś po prostu miała na uwadze, że czas spędzony tylko z dzieckiem, bez żadnych rozpraszaczy, ma dla jego rozwoju i poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa kolosalne znaczenie. 

Uwaga a korzyści z niej wynikające

Dziecko, któremu rodzice okazują dużo zainteresowania i uwagi czuje się kochane, doceniane, zauważane i przede wszystkim ważne. W ten sposób wzmacniasz jego poczucie własnej wartości i godności. Takie dziecko jest dużo bardziej pogodne, mniej wybuchowe i dużo lepiej radzi sobie z relacjami wśród swoich rówieśników. Dziecko, które otrzymuje zbyt mało uwagi od rodziców zwykle przejawia jej braki agresją, buntem, niszczeniem zabawek. Jeśli Twoje dziecko zachowuje się podobnie nie karaj go za to. To, co już wspomniałam, to nie nie jest przejaw "złośliwości", to próba zwrócenia na siebie uwagi. Domaga się jej, bo to jest jego naturalna i jedna z najważniejszych potrzeb. Czyni to na przeróżne sposoby, szuka tego, który okaże się skuteczny.
Co ciekawe, podobnie mogą się zachowywać również dzieci, które nie mają stawianych przez rodziców żadnych ograniczeń. Swoboda, którą mają na codzień, bywa, że mogą się gubić i takim zachowaniem testują, gdzie leżą granice rodziców, by dowiedzieć się co jest akceptowalne a co nie.
Gdy dziecko robi się płaczliwe, zachowuje się nieswojo, robi się skłonne do awantur, może to oznaczać, że potrzebuje jeszcze więcej uwagi niż dotychczas. To się zdarza, gdy zostaje zachwiana równowaga między stresem dziecka a poczuciem bezpieczeństwa i wyzwaniami dnia codziennego. Im więcej trudnych i niecodziennych sytuacji, tym więcej troski i uwagi będzie potrzebowało Twoje dziecko. Dorosłym dużo łatwiej przychodzi adaptacja do nowych sytuacji, dzieci mają znacznie utrudnione zadanie. Pamiętaj o tym.


A jak Twoje dziecko domaga się Twojej uwagi? Spędzacie regularnie wspólny czas? Co lubicie robić wtedy najbardziej?


***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***
Copyright © Pewnamama , Blogger