Czerwcowe inspiracje książkowe

Kolejna porcja książek z dziecięcej biblioteczki, które polecam. Tym razem trochę interaktywnie, trochę samodzielnie, ale też spora dawka nauki i ciekawostek. Jesteśmy w tym punkcie, gdy nie tylko czytamy, ale tworzymy własne historie, przy okazji dajemy upust wyobraźni oraz odpowiadamy na takie nurtujące pytania jak: czym się różnią chłopcy od dziewczynek?!

1. "Opowiedz mnie". Madalena Matoso, wyd. Babaryba

Oryginalna książka, poruszająca dziecięcą wyobraźnię do granic możliwości. Bajkowy labirynt, którego to dziecko lub Ty jesteś twórcą. Możliwości jest nieskończenie wiele. Każde otwarcie książki to zupełnie inne opowiadanie, ogranicza Cię tylko Twoja własna kreatywność i pomysłowość. Znajdziesz tu księżniczki, skarby, piratów, kosmitów, krasnoludki, a nawet smoki i różne inne dziwne stworzenia. Od Ciebie zależy kto i w jakich okolicznościach pojawi się w Twoim opowiadaniu.2. "Tydzień na budowie". Jean Reidy, wyd. Babaryba

Plac budowy i pojazdy w połączeniu z dniami tygodnia? To możliwe! Dzięki krótkiej, wesołej historyjce nauka stanie się świetną zabawą. Do tego przepiękne, kolorowe ilustracje skutecznie przyciągające wzrok najmłodszych Czytelników. Nie tylko pokażą sporo szczegółów, ale również zachęcą do zadawania kolejnych ważnych pytań!


3. "Mój najlepszy elementarz". Rihard Scarry, wyd. Babaryba

Jeden z najpopularniejszych amerykańskich autorów i ilustratorów książek, tym razem daje możliwość nauki setek nowych słów, czynności, części ciała, narzędzi, zwierząt, zawodów, pór roku i wielu wielu innych. Książka zarówno dla dzieci około pierwszego roku życia, jak i trzylatków i czterolatków. Wyraźne ilustracje, prosty język, wszystko to, co nas otacza zebrane w jednym miejscu. Świetna dawka wiedzy i zabawy w jednym.4. " Pięknie dziękuję. Poznaj niezwykłą moc słowa dziękuję!". Ellen Surrey, wyd. Babaryba

Tu znajdziesz nie tylko historię Mikiego, który ma bardzo ważną pracę domową do odrobienia. Oprócz tego, że dziecko pozna magiczną moc słowa dziękuję, będzie miało całą masę zadań do samodzielnego zastanowienia się, odpowiedzenia, wykonania. Odkryje jak wiele zawdzięcza własnym rodzicom, bliskim oraz ludziom, którzy go na codzień otaczają. Książka nada się dla młodszych dzieci, ale pomoc rodzica/opiekuna będzie niezbędna, jak i dla starszaków, ale te poradzą już sobie same.


5. "Gotujemy". Dominika Czerniak Chojnacka, wyd. Babaryba

Książeczka aktywnościowa, pozwala, a nawet namawia do gotowania, rysowania, bazgrania, gryzmolenia i zabawy przede wszystkim. Kulinarne zadania nie tylko zachęcają do kolorowego tworzenia, ale także do twórczej pracy we własnej kuchni. Fajne zadania, ciekawostki, przy okazji świetnej zabawy możliwość nauczenia się przydatnych rzeczy. Tą książkę pokocha wiele dzieciaków.


6. "Rekordziści" Ola Woldańska - Płocińska, wyd. Czerwony Konik

Sir Hugh Beaver chciał się dowiedzieć, jaki ptak w Europie lata najszybciej, ale w żadnej z książek nie znalazł odpowiedzi na to pytanie. Postanowił więc sam o tym napisać. Tak powstała "Księga Rekordów Guinnessa" - gromadząca najbardziej niesamowite dokonania i najwspanialsze rezultaty osiągane przez człowieka lub zaobserwowane w naturze. To w tej książce autorka szukała pomysłów do tej książki. Stąd dowiesz się jaka była największa kula z gum do żucia, ile osób może upchnąć się w jednym autobusie, gdzie była najbardziej kudłata owca lu jaki był najwyższy bałwan świata. A gwarantuję, to nie wszystko.

7. "7 Nawyków Szczęśliwego Dziecka". Sean Covey, wyd. Znak :)

Zdaniem autora wystarczy 7 prostych historii, by nauczyć dziecko dobrych nawyków i zachowań. Ta książka, to zbiór zabawnych, pisanych pięknym językiem i pięknie zilustrowanych opowiadań, które przybliżają rodzicom metodę 7 nawyków skutecznego działania. Bohaterowie każdego z opowiadań uczą cię jednego z siedmiu dobrych nawyków. Witek uczy organizacji czasu, Lilka pokaże jak ważna jest współpraca z innymi, a Wandzia będzie przypominać, że o siebie warto dbać. Jesteś ciekawa reszty opowiadań? Ta książka jest zdecydowanie jedną z moich ulubionych.


8. "Julek i dziura w budżecie". Sylwia Wojciechowska

Julek ma 8 lat, ciemnobrązowe, wiecznie potargane włosy, lekko zadarty nos i okrągłe zielone oczy. Nie jest ani za wysoki, ani za niski, jest za to bardzo chudy. Pomyślicie pewnie, że Julek mało je, ale nie podobnego. Mama mówi, że Julek m dobrą przemianę materii. Spójrzcie, co Julek ma w kieszeni! ...... - tymi słowami zaczyna się cała historia, z której dzieciaki dowiedzą się wszystkiego na temat pieniędzy, oszczędzania, rat, pożyczek, marży, budżetu domowego i całej reszty związanej z finansami. Książeczka z całą pewnością będzie pomocna przy finansowych rozmowach z dziećmi i wytłumaczeniu dlaczego właściwie nie kupisz im kolejnej zabawki w tym miesiącu.

9. "Pierwsza encyklopedia. Mój dzień". wyd. Wilga

To jest hit minionego miesiąca w moim domu. Odkąd nasza trzylatka zaczęła zasypywać nas pytaniami o różnice między chłopcami a dziewczynkami, zaczęliśmy rozglądać się za jakimiś pomocami. Zwłaszcza, że te różnice chciała zobaczyć, same wytłumaczenia nie wystarczyły. Szybka wizyta w księgarni zakończyła się powyższym zakupem (z pewnością nie ostatnim w tym temacie). Z samej książeczki dzieci nie tylko dowiedzą się o różnicach. Znajduje się tu cała masa wiedzy na temat człowieka, budowy ciała, czynności jakie może wykonywać, zmysłów. Poruszane są tematy dobrego zachowania, niepełnosprawności, ale również organizacji dnia, czy miejsc otaczających nas na codzień. Przy okazji dziecko ma możliwości nauki dni tygodnia, pór roku, czy sprawdzenia swoich umiejętności, poprzez krótkie teściki na końcu każdego działu. Ja jestem bardzo na tak!Która książka najbardziej przypadła Ci do gustu? 

***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***

Copyright © Pewnamama , Blogger