18 letnich zabawy na świeżym powietrzu dla przedszkolaków cz.1

Połowa wakacji za nami. Z wyjątkiem długiego deszczowego tygodnia, gorące temperatury nas rozpieszczają, a dzieciaki chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Czasem jednak nieoczekiwanie wkrada się nuda, a Ty zastanawiasz się, czym możesz zająć dziecko lub jak wspólnie spędzić z nim czas. Zobacz sama ile może być możliwości. Oto 18 letnich zabaw, do wypróbowania na świeżym powietrzu z przedszkolakami.1. Kręgle


U nas sprawdziły się zwykłe papierowe kubeczki, ale równie dobrze możesz wykorzystać metalowe puszki lub plastikowe butelki. Ustaw piramidę, no chyba, że wykorzystasz butelki, wtedy ustaw je obok siebie, na wzór tradycyjnych kręgli. Przygotuj kilka piłek różnej ciężkości i wielkości. I daj dziecku szaleć. To doskonały trening koordynacji oko-ręka. Pamiętaj, żeby odpowiednio dopasować odległość dziecka od piramidy. Zbyt daleki odstęp może spowodować frustrację, zbyt bliski znacznie uprości zabawę. Wszystko zależy od wieku dziecka.2. Artystyczny obraz z wodnych farb


Potrzebne Ci będą wodne farbki i najlepiej płótno lub jakiś bardzo gruby kawałek kartonu, brystolu lub papieru oraz spryskiwacze. Napełnij spryskiwacze różnymi kolorami farb i tyle. Daj się dziecku artystycznie wyżyć. By zabawa potrwała dłużej, możesz przygotować jeszcze jakieś dodatki, jak: pędzelki czy brokat. Obraz z pewnością będzie wyjątkowy.
3. Tor przeszkód


Gratka dla każdego dziecka. Weź, co masz pod ręką. U mnie wystarczyła drabina, trzy krzesła i elastyczna guma. To fantastyczny trening skakania, łapania równowagi i czołgania się. Im więcej wyzwań i zadań, tym dłużej trwa zabawa. Jest duża szansa, że po tych szaleństwach Twoje dziecko szybciej zaśnie, radzę spróbować :)
4. Wyścigi ślimaków


Podobno to jedna z podstawowych zabaw dzieciństwa. Nie wiem, nigdy w życiu nie miałam okazji się bawić, aż do teraz. Po zakupie działki rekreacyjnej walczyliśmy z plagą ślimaków i tak któregoś dnia padł pomysł, by zrobić wyścigi. W życiu nie sądziłam, że to będzie tak emocjonujące. Moje dziecko skakało z radości, gdy ślimaki trzymały się swoich torów i podążały do mety. Nie zdziw się nagłymi zwrotami akcji!
P.S. Ciekawostka! Czy wiedziałaś, że ślimaki zamieniają się między sobą swoimi skorupami? - bo ja nie miałam o tym pojęcia. Niby zwykłe wyścigi, a tyle nowej wiedzy przy okazji :)
5. Wyścigi łódek


Miska, woda, własnoręcznie zrobione łódki. Mogą być z papieru, korków od butelek, gąbek, wydmuszkach po jajkach. Do tego kolorowe żagle z papieru kolorowego albo bibuły. Ta różnorodność będzie fajnym doświadczeniem i nauką dla dziecka. Będzie mogło obserwować, jak różne materiały i tworzywa zachowują się w kontakcie z wodą. Do naszych wyścigów, używałyśmy również słomki, by móc porównywać szybkość, z jaką poruszały się statki.6. Puszczanie latawca


Uroki tej zabawy odkryłam dopiero mając własne dziecko. Potrzebne będą jak najcieńsze listewki, najlepiej jedna dłuższa, jedna krótsza (ta krótsza to 2/3 długości tej dłuższej). Kolorowa bibuła, klej, sznurek. Wietrzny dzień, łąka, górka i dajcie czadu. Jeśli idzie z Wami Tata, z własnego doświadczenia, proponuję zrobić od razu osobny latawiec dla dziecka i osobny latawiec dla Taty. Unikniecie wielu kłótni :) Szczegółowa instrukcja robienia latawca TUTAJ.8. Bańki na różne sposoby


Do baniek chyba nikogo nie trzeba namawiać? Najfajniejsze są te największe, więc zaopatrzcie się w jakieś sznurki, słomki, patyczki do baniek, druciki - można nawet robić bańki z koła hula hop, jeszcze nie próbowałam, dopiero będę testować. Do zrobienia płynu potrzebna będzie woda (zwykła lub destylowana), płyn do naczyń (z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że najlepszy jest Fairy) oraz kilkanaście kropel gliceryny. Przepis krok po kroku TU.
9. Balonowe woreczki sensoryczne


Przygotuj balony, do środka wsyp przyprawy, drobne produkty. Niech dziecko dotyka rękami, stopami, na trawie, w wodzie. Daj mu szansę wyostrzyć zmysł dotyku, niech spróbuje zgadnąć, co może być w środku. Jeśli przygotujesz po dwa woreczki z tymi samymi produktami w środku, to będzie doskonała okazja do zagrania w dotykowe memory.
10.  Domino


Zasad chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć? Dodam tylko, że to doskonały sposób na naukę spostrzegawczości oraz liczenia. Potrzebne będzie sporo prostokątnych kartoników. Kartonik oddziel grubą kreską i po obu stronach naklej lub narysuj flamastrem po kilka kółek. Powtórz czynność co najmniej kilkanaście razy i gotowe!
11. Zabawa w ogrodnika


Kilka doniczek, nasiona roślin, konewka. Niech dziecko posieje własne kwiaty albo zioła. Możecie również przeprowadzić eksperyment i zasadzić dwie lub trzy doniczki z tymi samymi nasionami, ale umieścić je w różnych warunkach i różnie się nimi zajmować. Jedna doniczka niech stoi w słonecznym miejscu i będzie regularnie podlewana, jedna niech stanie w ciemnym miejscu i również dbajcie o podlewanie, trzecia niech będzie w pełnym słońcu bez podlewania lub podlewana sporadycznie. To idealna okazja do małej lekcji przyrody i dbania o rośliny. Moja trzyletnia córka, ma już własne rośliny w ogrodzie i od ponad miesiąca dba samodzielnie, także eksperymenty przyniosły efekty.
12. Balonowe ochłodzenie


Wiadomo, że na upały najlepszy jest basen. Ale jeśli z jakiegoś powodu go nie posiadasz lub dzieciom się znudziła zabawa w nim, zaopatrz się w balony. Mogą być wodne lub zwykłe. Wlej wodę do każdego, nieco napompuj, dokładnie zawiąż. Urządźcie wojnę balonową lub zawieś balony na sznurku nad głowami i próbujcie je przebić różnymi sposobami. Czeka Was z pewnością miłe ochłodzenie :)
13. Wyścigi w workach


To zdecydowanie zabawa mojego dzieciństwa. Jeśli nie masz żadnych worków pod ręką, wykorzystaj powłoczki na poduszki, będą idealne dla dzieci. Dobra zabawa gwarantowana. Możecie ustalić różne trasy do pokonania. Jeśli Twoje dziecko będzie próbowało tej zabawy dopiero pierwszy raz, pamiętaj, by je na początku asekurować. W razie upadku niech będzie możliwie najmniej boleśnie.14. Kolorowe wiatraczki


Na wszystkich odpustach, jarmarkach i świętach widać je wszędzie. Wirują i mienią się wszystkimi kolorami. Sporo dzieciaków szaleje na ich punkcie. Te młodsze, potrafią patrzeć jak zaczarowane - to zresztą patent wielu rodziców na chwilę ciszy, relaksu i złapanie kilku ciepłych łyków kawy! Przygotuj plastikowy lub drewniany patyk, kolorowy papier, dodatkowo mogą być jakieś kredki, mazaki, brokaty lub naklejki. Kartka musi być w kształcie kwadratu. Zegnij wszerz i wzdłuż i wyprostuj ją z powrotem. Ponacinaj mniej więcej połowę lub 3/4 długości linii zgięć. Powstaną jakby 4 trójkąty. Jeden róg, każdego trójkąta (ten sam) przyklej do środka kartki. Przymocuj wiatraczek pinezką do patyczka. Gotowe!
15. Memory


Latem czas grillowy trwa w pełni, więc papierowych talerzy powinnaś mieć pod dostatkiem. Do kupienia za grosze prawie w każdym sklepie. Ta zabawa jest idealna, gdy nuda dopada zupełnie nieoczekiwanie. Przygotujesz ją błyskawicznie. Naklej lub narysuj taki sam kształt lub wzór na talerzyku, pamiętaj, by każdy powtórzyć dwukrotnie. Wszystkie pomieszaj, odwróć na drugą stronę i zacznij zabawę.
16. Wyścigi lodowych łódek


Do foremek wlej wodę, zrób tradycyjny lód. W czasie zamarzania, dodaj do środka każdego lodu patyczek lub wykałaczkę. Gdy lód będzie gotowy zrób żagle i już! Znajdź lub zrób jakieś pochyłe powierzchnie, wykorzystaj zjeżdżalnie. Niech dziecko oceni, kiedy łódki poruszają się najszybciej, kiedy wolno. Niech sprawdzi, jak szybko lód się rozpuszcza. Zabawa idealna na upały.
17. Magiczny rysunek


Wydrukuj ulubioną postać z bajki dziecka, ulubione zwierzę lub kształt. Nie musi być szczegółowa ani kolorowa, wystarczy by była czarna. Wytnij ją, następnie naklej na czystą, białą kartkę papieru, tak, by można ją potem było bez problemu zdjąć. Przygotuj farby i pędzelki. Dziecko niech maluje, w taki sposób, jaki tylko przyjdzie mu do głowy. Gdy kartka wyschnie, odklej postać i daj dziecku podziwiać jego arcydzieło!
18. Żelowe mydełka


Kolejna z zabaw na chłodne dni. Do przygotowania mydełek rodzic lub opiekun będzie niezbędny, żeby uniknąć poparzenia wrzątkiem. Gotowe mydełka wrzuć do miski z wodą i tyle. Większość maluchów i przedszkolaków uwielbia chlapać się w wodzie. Rozkoszuj się wolną chwilą tylko dla siebie :) Przepis na mydełka TUTAJ.

Większość zabaw ma to do siebie, że nie tylko pozwalają fajnie spędzić czas, ale również dają możliwość nauki i poznania różnych ciekawych zjawisk. Wszystko zależy od Ciebie i od Twojego stopnia zaangażowania i wytłumaczenia dziecku przebiegu danej zabawy. Dodatkowo ponad połowę propozycji wykonasz z rzeczy i przyborów papierniczych, które masz w domu pod ręką. Już teraz nuda w Twoim domu nie straszna!


To jak, jaką zabawę wypróbujesz jako pierwszą?***
Jeśli ten artykuł spodobał Ci się fajnie jeśli polubisz, skomentujesz i/lub udostępnisz.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zajrzyj na mój fanpage i Instagram.
Jesteś aktywnym rodzicem, który lubi podróżować z całą rodziną zamiast siedzieć przed TV? Dołącz do grupy na Facebooku.
Masz jakieś pomysły, chcesz po prostu pogadać? Pisz śmiało @
***

Copyright © Pewnamama , Blogger