Czego potrzeba mamie karmiącej piersią? | +KONKURS HUMANA

W Internecie znajdziesz milion korzyści płynących z karmienia piersią. Znajdziesz również wiele pozytywnych opinii na temat karmienia mlekiem modyfikowanym. Każda mama ma swoje racje i swoje powody dla których chce karmić w ten, a nie inny sposób. I żadna nie jest gorszą matką. Wybór mleka, rodzaj pieluch jakich używasz czy to w jakich sklepach kupujesz nie przypisuje Ci w żaden sposób miana "złej" lub "dobrej" mamy. Jeśli Ty wybrałaś karmienie naturalne, dowiedz się co może Ci to ułatwić.
1. Spokój


Takie to banalne. A jednak o ten spokój tuż po porodzie najtrudniej. Brak wsparcia w szpitalu, sprzeczne rady położnych, buzujące hormony, niedobór snu, ból poporodowy. To wszystko potrafi zniechęcić już na samym początku drogi. Dlatego kilka głębokich oddechów, dystans i zrozumienie, że tak na początku bywa, bardzo Ci wszystko ułatwi. Daj sobie i maleństwu trochę czasu. Z każdym dniem będzie coraz lepiej.


2. Wsparcie


Znajdź kogoś bliskiego i zaufanego, kto będzie wspierał Twoją decyzję o wybranym sposobie karmienia. Potrzebujesz kogoś, kto pomoże w chwilach zwątpienia, podczas pojawiających się problemów. Kogoś kto odpowie na Twoje pytania, rozwieje obawy, będzie potrafił podnieść na duchu. Tym kimś może być mąż, grupa mam zmagająca się z podobnymi problemami na co dzień, położna lub doradca laktacyjny. 


3. Wygoda


Zadbaj o wygodną pozycję do karmienia. Ani Ty, ani maluch nie możecie się męczyć w tych chwilach. Karmienie to ten moment, który jest tylko Wasz. Dbaj o tą więź, pielęgnuj ją, potem będziesz bardzo za tym tęsknić. Przygotuj sobie fotel, wspomóż się specjalnymi poduszkami do karmienia. Ból pleców to żadna przyjemność. Staraj się spać jak najwięcej. Drzemki dziecka wykorzystuj do własnego odpoczynku i relaksu, jeśli tylko masz taką możliwość. Wystarczy 15-20 minut drzemki w ciągu dnia, by poczuć więcej energii. 


4. Dieta i napoje


Wbrew temu, w jakie przesądy wierzą babcie i ciotki pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak dieta kobiety karmiącej. Owszem w czasie ciąży musisz bardzo zwracać uwagę na to, co jesz. Alkohol nie jest wskazany w żadnym przypadku. Ale jeść podczas karmienia piersią możesz to, na co masz ochotę. Kobiecy pokarm powstaje z krwi, w żaden inny sposób. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sama jesteś alergikiem albo zwyczajnie czujesz się źle, gdy spożywasz konkretny produkt. Zakładając, że raczej trzymasz się zasad zdrowego żywienia, nie masz się czym martwić. Tak samo z napojami. Kawa, herbata, woda, napoje gazowane są dopuszczalne. Tu znów należy zachować umiar. Picie non stop napojów gazowanych spowoduje, że Ty sama źle zaczniesz się czuć. Jeśli według Ciebie picie napojów typu "karmi", suplementów diety wspomagających laktację czy homeopatia rozwiązują Twoje laktacyjne problemy, to używaj ich. Wszystko zaczyna się od myślenia w głowie. Upewnij się tylko, że to co zamierzasz spożyć jest w pełni bezpieczne dla zdrowia dziecka i Twojego.


5. Ilość karmień


Jeśli Twoje dziecko odpowiednio przybiera na wadze, nie musisz karmić przez całą dobę, z zegarkiem w ręku. W takim przypadku niech dziecko decyduje o tym, kiedy należy je nakarmić. Karmienie na żądanie jest bardzo wygodne, zwłaszcza w nocy, gdy nie musisz ustawiać budzika co kilka godzin. Wystarczy, że obudzi Cię płacz dziecka. Jeśli nie jesteś pewna czy Twoje dziecko odpowiednio przybiera na wadze, kontroluj przyrosty raz w tygodniu, najlepiej zawsze tego samego dnia. Wiele przychodni umożliwia rodzicom ważenie i mierzenie maluszków, bez żadnego problemu. Możesz również kupić wagę dla noworodków i ważyć we własnym domu.


6. Rodzaj porodu


To czy rodziłaś naturalnie czy poprzez cięcie cesarskie ma wpływ na Twoją laktację. Po porodzie naturalnym pokarm pojawia się bardzo szybko. Po cięciu cesarskim natomiast organizm może potrzebować nawet kilka dni na rozkręcenie laktacji. Nie przejmuj się tym. Nawet jeśli będziesz początkowo musiała dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym, to wcale nie przekreśla Twojego późniejszego karmienia piersią. Pamiętaj jednak o tym, by jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, to powinno znacznie przyśpieszyć produkcję.


7. Najpopularniejsze problemy


Ból brodawek, zanik pokarmu, nawał pokarmu i zapalenie piersi to chyba najczęstsze problemy z jakimi muszą sobie radzić świeżo upieczone mamy. Istnieją różne sposoby walki z nimi. Jednym kobietom pomagają rady babć, inne sięgają po współczesne rozwiązania. Czytaj, pytaj, radź się innych i sprawdź co podziała na Ciebie najlepiej. Przede wszystkim jak najczęściej karm dziecko, to naprawdę rozwiązuje wiele problemów.


8. Brak współpracy


Bywa, że dziecko podczas próby nakarmienia zanosi się płaczem, wpada w ogromną histerię, wygina się. Być może cierpi na kolki lub bóle brzuszka. Upewnij się w takiej sytuacji, że dbasz o jego komfort, czystą pieluchę i odpowiednie przystawienie. Pamiętaj, żeby dziecko ustami obejmowało cały sutek razem z brodawką i nie łykało powietrza. Przeanalizuj, w jakich momentach pojawiają się te problemy z karmieniem. Jeśli po kilku dniach sytuacja nie ulega zmianie, odciągnij trochę mleka i sprawdź czy to samo dzieje się podczas próby nakarmienia butelką. W razie potrzeby udaj się na spotkanie z doradcą. 

9. Karm wszędzie


Głodne dziecko to złe i nieszczęśliwe dziecko. Nie bój się wścibskich spojrzeń. Nie chowaj się w najciemniejsze kąty i zakamarki, po to, by w kuckach, po cichu i jak najszybciej nakarmić. To, co robisz to nic złego. Nie każę Ci rozbierać się, świecić cyckami i uświadamiać wszystkim dookoła, że właśnie zamierzasz nakarmić dziecko. Ale bez znaczenia czy jesteś w parku na spacerze, w restauracji czy kościele, masz prawo nakarmić własne dziecko. Da się to zrobić w cywilizowany sposób. I niech się wstydzą Ci, co zwracają na to uwagę, nie Ty!Konkurs Humana


Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią (26.05.-01.06.) oraz by podkreślić, że karmienie piersią ma wiele pozytywnych korzyści i wzmacnia naturalną więź z maluszkiem, Humana przygotowała dla wszystkich mam konkurs z masą wspaniałych nagród. Wystarczy, że rozwiążesz quiz oraz dodasz odpowiednie zdjęcie. Cała masa nagród czeka, być może któraś wpadnie w Twoje ręce. Więcej informacji, strona konkursowa oraz regulamin dostępne TUTAJ.
Zachęcam Cię do wzięcia udziału. Pochwal się swoją wiedzą i pokaż czym dla Ciebie jest #naturalnawięź. Fajnie, że jesteś ze mną. Rozgość się, czuj się jak u siebie i bądź na bieżąco:
- jeśli uważasz, że treść tego lub innego wpisu powinna dotrzeć do innych mam, udostępnij go
- polub mnie na Facebooku TUTAJ
- daj się zainspirować i dostrzegaj ze mną to, co ważne, dobre i piękne, obserwując mój Instagram TUTAJ
- dołącz do moje grupy aktywnych rodziców i miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi TUTAJ

Jaka byłaby Twoja rada dla mamy, która zamierza karmić piersią?
Copyright © Pewnamama , Blogger