17 Nietypowych i skutecznych sposobów na naukę języka angielskiego

Nauka poprzez zabawę zawsze będzie dużo lepsza od tradycyjnych sposobów powszechnie znanych w szkole. Wykorzystanie niestandardowych metod nauczania niesie za sobą zdecydowanie więcej korzyści i to nie tylko dla dzieci, dla dorosłych również. Wcale nie potrzebujesz worka pieniędzy. Do większości moich pomysłów, niezbędne materiały znajdziesz w domu, ewentualnie zawsze możesz zrobić samodzielnie. Dadzą ten sam efekt. Wystarczą chęci i regularność. Nauka obcych języków jeszcze nigdy nie była tak prosta!

1. Fiszki

Najpopularniejsza metoda to przygotowanie fiszek z poszczególnymi słowami i naklejenie ich w odpowiednich miejscach (sypialnia, salon, łazienka, biuro, itp.), np. słowo "mirror" - nakleisz na lustro, "bed" na łóżko, "chair" na krzesło itp. Po jakimś czasie nawet nie zauważysz, że zwyczajnie przyswajasz te słowa. Mało tego, znaczenie tych słów pamiętasz znacznie dłużej, niż tych wykutych na pamięć.

2. Bajki, seriale, filmy, muzyka

Oglądane w języku angielskim pozwalają się przede wszystkim osłuchać, umożliwiają szybkie i nieświadome zapamiętywanie poszczególnych fraz, zdań lub wyrazów. Na początek mogą to być proste bajki dla dzieci, ulubione piosenki, filmy z napisami, wiadomości. Wybieraj to, co faktycznie może Cię zainteresować, by jeszcze bardziej zmotywować się do zrozumienia przekazu.

3. Gry i aplikacje na telefon

Jeśli już i tak spędzasz sporo czasu w Internecie, chociaż wykorzystaj go mądrze, nie tylko do scrollowania tablicy na Facebooku. Wybór gier i aplikacji do nauki języka obcego jest ogromny. Na początek polecam Ci wypróbować Duolingo i e-Tutor. Różnorodność ćwiczeń, różne stopnie trudności, możliwość wyboru tematów i ponownego wracania do nich.

4. Rozmowy na Skype

Jeśli masz kogoś znajomego albo nie masz trudności z nawiązywaniem kontaktu z obcymi ludźmi lub możesz pozwolić sobie na zajęcia z native speakerem, to będzie świetny pomysł. Na początek przedstawienie własnej osoby, kilka słów o tym co lubisz, jakie masz hobby, gdzie mieszkasz. Z czasem tematy będą coraz trudniejsze, ale Ty będziesz coraz lepiej sobie radzić.

5. Gry interaktywne

Większość dzieci lubi korzystać z gier. Z tych, które znam i używam na co dzień, polecam tą od firmy Lisciani - Zaliczone na 6! Moja pierwsza nauka języka angielskiego. Mogą z niej korzystać już przedszkolaki. Gra składa się z plastikowej tablicy - bazy, 16 plansz oraz zestawu dwóch marchewek. To właśnie te marchewki stanowią dla dzieci najlepszą frajdę. Te elektroniczne długopisy mówią czy zadanie wykonane jest prawidłowo. Główne zadania w tej grze to dopasowanie obrazków na środku kartki do tych obrazków, które znajdują się po bokach. Od dorosłego zależy ile dziecko z tej nauki wyniesie. Samo poprawne rozwiązanie zadań nie pozwoli nauczyć się języka angielskiego. Jeśli natomiast uznamy to za kreatywną pomoc, która ma dziecko zachęcić do rozwiązywania zadań i przy tym będziemy tłumaczyć, objaśniać i zachęcać do dalszej nauki, to zdecydowanie przyniesie pozytywne korzyści.

6. Pisanie listów, maili

Tu podobnie jak z rozmowami na Skype, tylko wersja dla tych, którzy jeszcze wstydzą się, mają opory lub jakieś blokady. Albo w ramach uzupełnienia tych rozmów. Jeśli nie znasz nikogo, z kim mogłabyś korespondować poszukaj choćby odpowiednich grup na Facebooku. Od czasu do czasu ogłasza się ktoś z zagranicy, który chętnie pouczyłby się w ten sposób polskiego i odwrotnie. To nie tylko świetny pomysł  na poznanie codziennej mowy, potocznie używanych słów i fraz, ale również banalnie tani. Nie ma się nad czym zastanawiać.

7. Memory

Potrzebne przynajmniej dwie osoby. To gra nie tylko tania, ale również banalnie prosta do zrobienia samodzielnie. Idealna na problemy z zapamiętaniem poszczególnych słów. Głównym zadaniem jest nie tylko znaleźć parę, ale jeszcze znać angielską nazwę.

8. Dobble

Tu mogą być dwie wersje. Albo obrazkowa, wszystkim bardzo dobrze znana. W tej, podobnie jak w memory, głównym zadaniem jest znalezienie dwóch takich samych obrazków, ale jeszcze nazwanie ich. Druga opcja to przygotowanie gry w wersji obrazek - słowo. Ten wariant przewiduje na jednej karcie obrazek, na drugiej będzie baza słów, zadaniem oczywiście jest znalezienie obrazka, który można połączyć ze słowem. Samodzielnie robienie gry pozwala na stworzenie różnych wariantów trudności.

9. Kalambury

Liczy się kreatywność. Początkowo mogą to być jedynie słowa. Łatwiej pokazać lub spróbować wytłumaczyć (jedynie w języku angielskim) hasło - samochód, niż całą frazę, np. tytuł filmu, przysłowie czy tytuł książki.

10. Story Cubes

Kostki, które zamiast tradycyjnych oczek mają obrazki. Do kupienia w bardzo przeróżnych wariantach. Idealnie się sprawdzają zarówno do wymyślania i opowiadania lub pisania historyjek i opowiadań.

11. Mapy słów, komiksy, historyjki

Są osoby, które z większą łatwością przyswoją niektóre zasady mając je rozrysowane i żadne gry i zabawy tego nie zastąpią. Świetnie się tu sprawdza rozpisanie i rozrysowanie konkretnych zasad gramatycznych, czasów, konstrukcji. Czasem im bardziej wymyślnie i kolorowo, tym lepiej.

12. Brainbox

W  tej grze chodzi głównie o to, by jedna osoba przez kilka sekund patrzyła się na obrazek i w tym czasie zapamiętała jak największą ilość szczegółów. Następnie albo losuje numer pytania, na który musi odpowiedzieć albo odpowiada na wszystkie, zamieszczone na odwrocie każdego obrazka. Oczywiście w wersji angielskiej pytania zadajesz po angielsku lub po angielsku odpowiadasz, zgodnie z tym co zapamiętałaś z obrazka.

13. Scrabble

Wszystkie zasady, jak w polskiej wersji z jednym wyjątkiem. Wyrzucasz litery z polskimi znakami (ą, ę, ć, ś, ń, ż, ź) i próbujesz ułożyć angielskie słowa.

14. Taboo

Podobnie jak w kalamburach, tylko tutaj masz jeszcze większą trudność. Próbując przedstawić hasło, nie możesz używać słów, które są już wypisane na karcie.

15. English Day

Wprowadź dzień, w którym razem z innymi domownikami mówicie jedynie po angielsku. Możecie się komunikować jak chcecie, nikt nie ocenia waszej poprawności gramatycznej, choć im bardziej jej przestrzegacie, tym lepiej. Jednak nikt was nie ocenia, głównie chodzi tu o komunikatywne porozumiewanie się i przekazywanie sobie potrzebnych informacji. Jeśli jeden cały dzień w tygodniu nie wchodzi w grę, niech będzie to na początek kilkanaście minut dziennie, co trzy dni. Im częściej, tym lepiej.

16. Drewniany manekin


Gościu jest uwielbiany przez wszystkie znane mi dzieciaki. Idealnie się sprawdza do nauki części ciała oraz ćwiczenia niektórych czasowników. Dobrze się tu też sprawdza wydawanie krótkich poleceń i instrukcji, dziecko zadaniem jest próba zrobienia lub odtworzenia tego, o co prosisz.

17. Pora na stwora


Gra wspomaga naukę słówek związanych z emocjami. Z jej pomocą można również tworzyć opowiadania, historyjki, zadawać pytania - dobrze się sprawdza w próbach prowadzenia konwersacji.

Nie wiem czy skorzystasz z któregoś pomysłu. Nie wiem na ile starczy Ci chęci, motywacji i samozaparcia do nauki. Nie wiem też jaki masz cel i do jakiego stopnia chcesz władać nowym językiem. Mogę Cię za to zapewnić, że te sposoby praktykuję zarówno na własnym dziecku (obecnie 4 letnim i oczywiście nie wszystkie, jedynie te, które mogę dopasować do wieku córki) oraz na grupie dzieciaków w wieku od lat 10 do lat 18 i przynoszą one efekty. Głównie są one wykorzystywane indywidualnie, pod moim nadzorem, po określeniu czego konkretna osoba ode mnie oczekuje i z czym ma największy problem. Im szybciej poznasz potrzeby swoje lub konkretnego dziecka, tym łatwiej będzie Ci wybrać metodę, rodzaj ćwiczenia lub zabawę. Im młodsze dziecko, tym szybciej się adaptuje i przyswaja nową wiedzę. Uczy się nieświadomie. To bardzo procentuje w przyszłości. Największą zaletą powyższych pomysłów jest to, że możesz je dowolnie zmieniać wedle własnych potrzeb i  wykorzystać do nauki każdego języka, nie tylko angielskiego. Najważniejsza jest tu właśnie kreatywność. To świetna odskocznia od nudnych szkolnych lekcji, których niestety dzieciaki mają przesyt.


Fajnie, że jesteś ze mną. Rozgość się, czuj się jak u siebie i bądź na bieżąco:

- jeśli uważasz, że treść tego lub innego wpisu powinna dotrzeć do innych mam, udostępnij go
- polub mnie na Facebooku TUTAJ
- daj się zainspirować i dostrzegaj ze mną to, co ważne, dobre i piękne, obserwując mój Instagram TUTAJ
- dołącz do moje grupy aktywnych rodziców i miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi TUTAJ
Copyright © Pewnamama , Blogger