Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem - jak się przygotować?

Biura podróży prześcigają się w ofertach rodzinnych wakacji i wycieczek. Miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi przybywa z każdym rokiem coraz więcej. Bariera językowa staje się coraz łatwiejsza do pokonania. Podróżowanie jeszcze nigdy nie było takie proste i tanie. Dlatego coraz częściej rodzice decydują się na podróże poza granice własnego kraju. I głównie jedno pytanie nurtuje większość z nich - "Jak zaplanować pierwszy lot z dzieckiem?" 

1. Dokumenty


W zależności od wybranego kierunku docelowego dziecko musi mieć własny dowód osobisty lub paszport. Jeśli lecisz do kraju, w którym wymagana jest wiza, dziecko również musi ją posiadać. Jeśli Twoje dziecko wyjeżdża z członkiem rodziny lub osoby nie należącej do rodziny, osoba ta musi posiadać pisemną zgodę na wyjazd, najlepiej potwierdzoną przez notariusza. Zdarzają się odprawy, w których sama zgoda napisana przez rodzica to za mało. Zgoda powinna również posiadać co najmniej tłumaczenie w języku angielskim, a najlepiej gdyby była tłumaczona na język urzędowy kraju do którego lecisz. Ponadto jeśli wyjeżdżasz z własnym dzieckiem, a dziecko ma inne nazwisko niż Twoje dobrze mieć przy sobie jakiś dokument potwierdzający, że to Twoje dziecko i/lub pisemną zgodę na wyjazd dziecka napisaną przez drugiego rodzica. Może się to okazać niepotrzebne, ale lepiej być przygotowanym na ewentualne nieprzyjemne zdarzenia. Jeśli wybierasz się do kraju należącego do Unii Europejskiej weź ze sobą kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Kartę wyrabia się bezpłatnie we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale NFZ, upoważnia ona do korzystania z opieki zdrowotnej. Jej ważność wynosi trzy lata od wydania.


2. Bilety, bagaże, informacje dodatkowe


W pierwszą podróż samolotem możesz się wybrać z dzieckiem, które ukończyło tydzień. Jednak większość lekarzy jest zdania, że taki lot nie powinien odbywać się wcześniej, niż po ukończonym 3. miesiącu życia. Chodzi tu głównie o to, że układ krążeniowy i oddechowy nie są jeszcze odpowiednio rozwinięte. Na odprawę przybądź jak najwcześniej, będąc z dzieckiem nie trudno o opóźnienie, nieoczekiwane siku, jeść itp. Poza tym lotnisko to miejsce, którego dziecko nie zna, będzie ciekawe co tam się właściwie dzieje. Postaraj się, by pierwsza podróż samolotem nie była dłuższa niż 2/3 godziny. Nie masz pojęcia jak zareaguje dziecko, jak przetrwa lot, czy nie zdarzą się żadne niespodziewane sytuacje. Jeżeli lecisz z dzieckiem, które nie ma jeszcze ukończonego drugiego roku życia, nie musi ono mieć wykupionego osobnego miejsca, może lecieć u Ciebie na kolanach. Za przelot takiego dziecka będzie pobrana opłata, różna w zależności od przewoźnika, ale prawdopodobnie nie większa niż 120 złotych. Dla starszych dzieci (powyżej 2. roku życia) niestety należy wykupić taki sam bilet jak dla dorosłego, niekiedy zdarzają się drobne rabaty cenowe. W poszukiwaniu odpowiedniego biletu, zachęcam Cię do udania się TUTAJ. Wiele linii lotniczych umożliwia podróżującym rodzicom z dziećmi szybszą odprawę. Wózek dla dziecka możesz zabrać ze sobą bezpłatnie i możesz go ze sobą mieć aż do momentu wejścia na pokład. Tuż przed wejściem oddajesz złożony wózek obsłudze. Tuż po wyjściu z samolotu w docelowy miejscu dostaniesz go od kogoś z obsługi z powrotem. Czasem linie lotnicze pozwalają na dodatkowy bagaż podręczny dla dziecka, ale radzę przed wylotem przeczytać regulamin i zasady linii lotniczych, z których będziesz korzystać. W bagażu podręcznym możesz mieć niezbędne rzeczy dla dziecka, takie jak mleko, drobne przekąski, akcesoria do przewijania itp. Zasada napojów do 100 mililitrów nie obowiązuje dzieci, ale wszelkie obostrzenia dot. przewozu kosmetyków już tak. Pamiętaj, mimo wszystko, im mniejszy bagaż podręczny tym lepiej będzie Ci się przemieszczać i mniejsze prawdopodobieństwo zagubienia lub zawieruszenia czegoś. Na lotnisku znajdują się punkty, w których możesz przewinąć dziecko oraz mini place zabaw. Na pokładzie samolotu również znajduje się w toalecie mini przewijak, jednak przygotuj się, że przewinięcie dziecka może przybrać nieco ekstremalną formę, zwłaszcza z powodu małej ilości miejsca.


Lot


Start i lądowanie to dość trudne momenty, zwłaszcza dla dzieci. Zmiana ciśnienia w kabinie samolotu może spowodować bardzo nieprzyjemne i bolesne zatykanie uszu. Dla starszego dziecka miej pod ręką picie, lizaka, cukierki albo gumy rozpuszczalne - wszystko co spowoduje częste przełykanie śliny. Dzięki temu ból nie będzie tak odczuwalny i szybciej minie. Młodsze dzieci warto w tym czasie przystawić do piersi lub nakarmić przygotowaną chwilę wcześniej kaszką, mlekiem lub wodą. Dobrze sprawdza się tez smoczek. Wchodząc na pokład z dzieckiem poniżej 2. roku życia dostaniesz od obsługi kamizelkę i specjalne pasy, dzięki którym będziesz mogła bezpiecznie przypiąć dziecko. Przypięcie pasami nie jest obowiązkowe przez cały lot, jedynie w wyznaczonych momentach. Na pokładzie samolotu działa klimatyzacja, warto mieć ze sobą jakiś kocyk lub cieplejszą bluzę. Pamiętaj o drobnych przekąskach dla dziecka i przede wszystkim miej gotowy zestaw rozrywkowy. Dobrze się sprawdzą jakieś zabawki, książeczki, kolorowanki, mini gry. Najlepiej gdyby nie posiadały drobnych, łatwo gubiących się elementów. Z doświadczenia wiem, że im bardziej nieznajome dziecku gadżety, jest szansa, że o wiele dłużej potrwa zabawa nimi. Jeśli Twoje dziecko płacze, nie chce spać, wierci się, krzyczy, a Ty masz wrażenie, że robisz wszystko ale nie działa kompletnie nic - NIE MARTW SIĘ. Zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie przeszkadzał płacz małego dziecka i nie omieszka tego skomentować. Im ty będziesz spokojniejsza, tym lepiej dla malucha. Inaczej udzieli mu się jeszcze dodatkowo Twój stres. Być może następny lot warto odłożyć nieco w czasie, aż dziecko podrośnie. Ale zdaniem większości rodziców, lot samolotem z dzieckiem, choć nie tak wygodny jak podróż samochodem, może być równie atrakcyjny i przyjemny.Rady innych rodziców


1. "Zwykle samoloty dalekich zasięgów umożliwiają odpłatne zarezerwowanie specjalne łóżeczko dla niemowląt. Ich ilość jest jednak ograniczona i są przystosowane dla maluchów, których ciężar i wzrost nie będą przekraczały podanych kilogramów i centymetrów."

2. "Pogoda w miejscu docelowym może być inna od tego, z którego wylatujesz. Pamiętaj o tym szykując bagaż podręczny."

3. "Mam za sobą kilkadziesiąt lotów z dwójką synów, w dodatku głównie bez męża. Najwcześniej lecieliśmy jak syn miał 3 tygodnie i wtedy to jest zdecydowanie najlepiej, a lataliśmy chyba w każdym wieku. Problemy zaczynają się wtedy, gdy dziecko śpi mniej, chce siedzieć albo samodzielnie zwiedzać pokład, mniej więcej taki 6/7 miesiąc. Z doświadczenia radzę wsiadać na sam koniec branding, żeby dziecko maksymalnie krótko siedziało w samolocie. Zanudzi się. I polecam, żeby usiąść z tyłu samolotu. Raz, że ma się blisko do toalety, dwa, że jest się blisko obsługi."

4. "Obowiązek opieki nad własnym dzieckiem. Jestem stewardessa i niestety bardzo często widzę, co robią rodzice. Dzieci chodzące na czworaka w przejściu, daleko od rodziców. To nie tylko utrudnienie obowiązków, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Ludzie nie zawsze zamykają półki, coś może wypaść, uderzyć, zrobić krzywdę. Ktoś może nie zauważyć szkraba i nadepnąć na rączkę, nóżkę. Takie zachowania widzę niemal w każdym locie. Nie jesteśmy również nianiami. Notoryczne proszenie nas o opiekę nad dzieckiem, jest zadziwiające. Inna sprawa to, nawet jakbyśmy chciały, to i tak nie mamy prawa wziąć dziecka choćby na ręce."

5. "Moje dziecko najbardziej najadło się strachu, gdy musiało samo przejść przez bramki. Był ogromny płacz. Dlatego lepiej wcześniej dziecku wytłumaczyć i porozmawiać z nim, co go czeka."

6. "Jak latać z dzieckiem, to tylko bezpośrednie loty."

7. "Mój syn uwielbia latać, ale tylko gdy siedzi przy oknie. Może to jest rozwiązanie?"

8. "Ja się bardzo boję latać. Najtrudniejsze było dla mnie to, żeby mój strach nie udzielił się mojej trzyletniej córeczce. To było wyzwanie, ale udało się, córka zachwycona!"

9. "Najlepiej nie dać dziecku spać przed odlotem i bardzo je wymęczyć. Jest spora szansa, że prześpi cały lot."

10. "Czasem, gdy są wolne miejsca na pokładzie samolotu obsługa pozwala na wniesienie fotelika samochodowego. To mega wygodne dla dziecka i dla rodzica. Polecam pytać przy odprawie,"

11. "Dziecko może mieć duże problemy przy starcie lub lądowaniu. Dobrze jest wtedy dać coś "mocnego" do gryzienia. Zdrowa wersja to orzechy, mniej zdrowa cukierki lub gumy. Krople do nosa mogą zmniejszać obrzęki. I najważniejsze - przy zapaleniu ucha - nie latać! Dotyczy i dzieci i dorosłych.

12. "Najlepiej zająć dziecko jakąś kolorowanką, bajką, grą. Albo poprosić stewardessę o jakiś gadżet lotniczy. Zwykłe nic potrafi zamienić cały lot w przyjemną podróż."

13. "Przede wszystkim rodzic musi podchodzić do całej podróży na wesoło. Stres i zdenerwowanie w mig udziela się dziecku."

14. "Musisz się przygotować tak, by zająć dziecku czas. Książki, gry, tablet, bajki, kolorowanka. Dziecko może się zacząć nudzić już po paru minutach. Wytłumacz też koniecznie zasady panujące w czasie lotu."

15. "Grunt to dobre przygotowanie, zaplanowanie i spakowanie."

16. "Jeśli macie taką możliwość bierzcie na wyjazd babcię, ciocię, siostrę - rany jak one się przydają!"A Ty co byś dodała do tej listy? Kiedy był Twój pierwszy lot samolotem?Fajnie, że jesteś ze mną. Rozgość się, czuj się jak u siebie i bądź na bieżąco:

- jeśli uważasz, że treść tego lub innego wpisu powinna dotrzeć do innych mam, udostępnij go
- polub mnie na Facebooku TUTAJ
- daj się zainspirować i dostrzegaj ze mną to, co ważne, dobre i piękne, obserwując mój Instagram TUTAJ 
- dołącz do moje grupy aktywnych rodziców i miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi TUTAJ
Copyright © Pewnamama , Blogger