Zwiedzaj z dzieckiem #5 - Lublin, miasto pełne zagadek

Lublin można poznać na kilka różnych sposobów. Skrupulatne zwiedzanie z mapą w ręku, albo wręcz przeciwnie spontaniczne, bez planu, oparte na własnej intuicji. Z pomocą tajemniczego przewodnika lub skłaniające do poszukiwania odpowiedzi na stale pojawiające się zagadki. A może uczestnictwo w jednym z sześciu questów lub jednej z dwóch gier miejskich? Bez znaczenia co wybierzesz, będzie z pewnością emocjonująco i ciekawie. Spryt, odwaga i spostrzegawczość będą Ci niezbędne. 
Niezbędnik turysty


Lublin - nazywany stolicą wschodniej Polski. Posiada niezwykle bogatą historię, obłędnie urokliwe miejsca, kusi regionalną kuchnią. Przyjeżdżają tutaj ludzie w każdym wieku, rodziny, pisarze, filmowcy, muzycy. Nic dziwnego, tak prężnie rozwijające się miasto przyciąga każdego i każdy znajdzie tu dla siebie coś fascynującego i inspirującego.
Swoją wycieczkę warto rozpocząć od odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej. Znajdziesz tam ulotki oraz informacje na temat Lublina, a także będziesz mogła kupić tutejsze pamiątki. Ponadto w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej dostaniesz bezpłatne mapki, foldery turystyczne oraz co najważniejsze, Kartę Turysty, która pozwala na bezpłatne zwiedzanie lubelskich muzeów, wielu atrakcji turystycznych oraz zawiera zniżki do niektórych restauracji i hoteli. Władze Miasta zachęcają także do wzięcia udziału w questach lub grach miejskich. Wspaniała przygoda i niezapomniane wrażenia murowane. Jeśli od tych atrakcji zaburczy Ci w brzuchu, skosztuj lokalnych pierogów lubelskich (pierogi z kaszą gryczaną), pierogów ruskich, cebularza (placek z cebula i makiem), forszmaku lubelskiego (gulasz z mięsem i warzywami), fajercarza (placek pieczony na sodzie, przygotowany z mąki, jajek, śmietany i kwaśnego mleka) lub pirógu biłgorajskiego (znanego jako krupniok, pieczony z kaszy gryczanej, jajek, twarogu, śmietany i ziemniaków). 


Stare Miasto


Będąc w takim miejscu spacer po Starym Mieście to punkt obowiązkowy. Nie musisz być wielbicielem historii i architektury, by zachwyciło Cię to co zobaczysz. Wiele budynków, które zobaczysz to oryginalna zabudowa. Najstarsze zabytki pochodzą z XIII wieku. Na obszarze 1 km znajduje się około 110 zabytków. Te, które obowiązkowo należy zobaczyć to: Brama Krakowska, Brama Grodzka, Baszta Gotycka, renesansowe kamienice, dawny ratusz, Archikatedra, Wieża Trynitarska czy Plac po Farze. Wędrówka po mniej i bardziej uczęszczanych uliczkach Starego Miasta pozwoli Ci poznać bogatą przeszłość, a ta jest naprawdę warta poznania. 


Zamek Lubelski


Najpierw wczesnośredniowieczna osada o charakterze obronnym, dużo później na tym zamku toczyły się obrady, w wyniku których został podpisany Akt Unii polsko-litewskiej. W XVII wieku zamek został zburzony w wyniku wojen, a następnie rozebrany. Zachowała się jedynie wieża, zwana donżonem, gotycka kaplica oraz fragment gotyckiej baszty. W XVIII wieku budowla została wzniesiona na nowo i pełniła funkcję więzienia carskiego. Podczas drugiej wojny światowej było tu największe więzienie. Dramatyczne warunki w celach, masowe mordy, nieludzkie traktowanie. Przeżyło niewielu, kilku podzieliło się swoją historią, którą można przeczytać na tablicach informacyjnych. Historia tego miejsca jest okrutna, wielu ludzi przeżywało w tych murach prawdziwe katorgi, wielu błagało o śmierć. Ostatecznie miejsce przeznaczono na cele kulturalne. Dzieci chętnie posłuchają średniowiecznych historii i legend związanych z Zamkiem, dorośli mogą poznać kawał polskiej historii, naprawdę warto. Wstęp na dziedziniec Zamku jest bezpłatny. Koszt biletów na Basztę to 7 złotych za bilet ulgowy, dzieci do lat 4 wchodzą za darmo, dorośli płacą 9 złotych. Z samej góry podziwiać można niesamowity widok na Lublin (Stare Miasto i okolice). 


Podziemna trasa


Niespełna 40 minutowy spacer prowadzący pod Rynkiem i ulicami Starego Miasta. Około 300 metrowa wędrówka jest możliwa dzięki połączeniu podziemnych piwnic, tworzących prawdziwy labirynt. Pod wieloma kamienicami istnieją dwu lub trzypiętrowe piwnice, które tworzą prawdziwe podziemne miasto.Najgłębszy punkt w jakim się znajdziesz, będzie wynosił niespełna 12 metrów pod ziemią, nooo robi wrażenie. Dzięki towarzystwu szalonego fascynatora historii lubelskiej (przynajmniej nam się taki trafił) przeniesiesz się w czasie i poznasz historie miasta. Dowiesz się jak się zmieniało. Obejrzysz wizualizację największego pożaru jaki miał miejsce w Lublinie i poznasz kilka ciekawostek, których próżno szukać w książkach. Nie obawiaj się zadawania pytań, na każde dostaniesz odpowiedź. Na wycieczkę podziemiami warto wybrać się w poniedziałek. W ten dzień wycieczka będzie wzbogacona inscenizacją opowieściami wędrownego dziada. Pamiętaj, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Dzieci poniżej 4. roku życia nie mogą uczestniczyć w wycieczce, cena biletu ulgowego wynosi 8 złotych, normalnego 10 złotych, w poniedziałki jest nieco drożej (analogicznie 10 złotych i 12 złotych).


Multimedialne Fontanny


Plac Litewski to centralne miejsce Lublina. Tu odbywają się wszelkie uroczystości, ceremonie, imprezy. Tu przychodzą odpoczywać miejscowi i turyści. Place zabaw kuszą najmłodszych, a fontanny multimedialne zapewniają niesamowitą rozrywkę zwłaszcza podczas specjalnych pokazów. Na pokazy przychodzą tłumy ludzi. Laserowe obrazy, dźwięki, kolorowe strumienie wody przyciągają wzrok ludzi w każdym wieku. Prawdziwy spektakl, w którym głównym rolę odgrywa woda, w zapierającym dech w piersiach wydaniu. Pokazy multimedialne odbywają się w wakacje, niestety nie w każdy dzień tygodnia. Dlatego planując swoją wycieczkę tutaj, sprawdź koniecznie w jakim dniu możesz przyjść i obejrzeć widowisko. Zwykle odbywa się w piątki i soboty, ale zdarzają się również inne dni. Pokaz jest oczywiście darmowy.


Muzeum Wsi Lubelskiej


Jeden z największych skansenów w całej Polsce. Wystarczy, że przekroczysz bramę i przeniesiesz się w czasie, zobaczysz jak wygląda dawna codzienność na dworach, wsiach i miasteczkach. Poznasz dawne zwyczaje, tradycje i pracę. Zobaczysz bardzo mocny kontrast pomiędzy tym, co jest Ci znane na co dzień. Spacerując dróżkami pomiędzy chatami porzucisz codzienną gonitwę i hałas. Uroku zdecydowanie dodają spacerujące gęsi, kury, kozy, owce, króliki, piękne kwiatowe ogródki i uprawne kąty. Możesz podejrzeć jak kiedyś wyglądał zakład fryzjerski, jakich narzędzi w swojej pracy używał szewc, jaki wystrój gościł w restauracjach albo jak wyglądała apteka lub gabinet dentystyczny. To także niezła lekcja historii dla najmłodszych. Przygotuj się co najmniej na kilu godzinny spacer. Przed odwiedzinami warto sprawdzić czy nie są zaplanowane na terenie skansenu jakieś wystawy, wydarzenia kulturalne, rekonstrukcje historyczne lub zajęcia edukacyjne, warto wziąć w nich udział. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, bilet ulgowy kosztuje 6 złotych, a normalny 10. Za dodatkową opłatą jest również możliwość zwiedzania z przewodnikiem. 


Wieża Trynitarska


60 metrów wysokości pozwala jej górować nad całym miastem. Przetrwała nawet II wojnę światową. W czasie bombardowania Lublina zostało zdewastowane jej wnętrze, ucierpiał dach oraz okna wieży. Prace remontowe i renowacyjne przywróciły jej blask i świetny wygląd. Obecnie mieści się w wieży Muzeum Archidiecezjalne. Poznasz ją po złotym koguciku na samym szczycie. Ale najbardziej przyciąga turystów ostatnie piętro, na którym jest taras widokowy. Wspaniała panorama Lublina warta jest pokonania ponad 200 schodków, to pikuś nawet dla tych, którzy nie mają czasu na regularne sporty. Cena biletu ulgowego 5 złotych, normalnego 7. Wejście możliwe od wtorku do niedzieli.


Legendy Lubelskie


Najlepszy pomysł na poznanie miasta i jego historii to legendy. A tych ma Lublin całkiem sporo. O śnie Leszka Czarnego, o Czarciej Łapie i o tym, co znajdowało się w pewnej skrzyni - musisz dowiedzieć się w pierwszej kolejności. A może zaciekawi Cię legenda o kamieniu nieszczęścia, na który natkniesz się na pewno spacerując uliczkami Starego Miasta? A może zastanawiasz się skąd się wzięła nazwa miasta i dlaczego w herbie widnieje akurat koza? To krótkie, bardzo ciekawe legendy, które warto poznać. To atrakcja także dla najmłodszych, lubiących zadawać nieskończoną ilość pytań. Może to skłoni Cię również do poznania legend o Twoim własnym mieście? 


Fajnie, że jesteś ze mną. Rozgość się, czuj się jak u siebie i bądź na bieżąco:

- jeśli uważasz, że treść tego lub innego wpisu powinna dotrzeć do innych mam, udostępnij go
- polub mnie na Facebooku TUTAJ
- daj się zainspirować i dostrzegaj ze mną to, co ważne, dobre i piękne, obserwując mój Instagram TUTAJ 
- dołącz do moje grupy aktywnych rodziców i miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi TUTAJ


Copyright © Pewnamama , Blogger