Wszystko co musisz wiedzieć o połogu

Pierwsze 6-8 tygodni tuż po porodzie, to niezwykle ważny czas dla każdej kobiety. Przez 9 miesięcy twój organizm przeszedł trudny trening pełen wyzwań, teraz nadchodzi czas na powrót do formy i regenerację. Dowiedz się co Cię czeka, na co musisz być przygotowana i jak sobie radzić w tym ważnym czasie. Co to jest połóg?


To pierwsze 6-8 tygodni po porodzie. To bardzo istotny czas, ponieważ to właśnie wtedy w całym organizmie zachodzi wiele procesów regeneracji i odnowienia, co pozwala wrócić do stanu sprzed ciąży. Doba zerowa, czyli inaczej dzień porodu, rozpoczyna połóg. Od tego momentu może Ci towarzyszyć huśtawka hormonów, możesz czuć na przemian zmęczenie, radość, frustracje, niepokój. To wszystko jest normalne. Nie obawiaj się prosić o pomoc, dużo odpoczywaj. Ważnym elementem tuż po porodzie jest kontakt z noworodkiem skóra do skóry. To nie tylko tulenie i pierwsze karmienie maluszka, ale również uspokojenie własnych emocji. Jeśli rodziłaś naturalnie około 2-3 godziny po porodzie powinnaś wstać, po cięciu cesarskim 7-8 godzin później. Dokładny czas rozruchu jest jednak regulowany odpowiednio z regulaminem wewnętrznym szpitala, w którym rodziłaś. Nie martw się jeśli tuż po wstaniu towarzyszą Ci lekkie bóle lub zawroty głowy, to jest normalne, i dzieje się tak na skutek utraty sporej ilości krwi i w związku z tym ogólnego osłabienia organizmu.


Pierwsza doba


Przede wszystkim towarzyszy Ci ogromna ulga i szczęście, że maluszek jest już po drugiej stronie brzucha. Ale oprócz tego może doskwierać Ci już nieco zmęczenie, niewyspanie, wyczerpanie, dyskomfort i bóle w dolnej części brzucha. Niewykluczone, że czujesz głód i pragnienie. Nie zapominaj jednak, że powinnaś być z siebie niezwykle dumna, halo! właśnie wydałaś na świat prawdziwego maleńkiego człowieka. Dokonałaś wielkiej rzeczy! 
W zależności od tego jaki rodzaj porodu masz za sobą, nie zapomnij o odpowiedniej higienie. Lekarze powinni sprawdzać czy gojenie się przebiega prawidłowo. Oprócz tego będą też sprawdzać temperaturę Twojego ciała (podwyższona temperatura pojawia się często przy odwodnieniu, pamiętaj więc by wypijać dużo płynów), tętno (by wykluczyć niedokrwistość lub ewentualne zakażenia), ciśnienie krwi (przede wszystkim po to, by wykluczyć nadmierną utratę krwi). To ten moment, w którym prawdopodobnie zaczniesz także odczuwać powiększanie się piersi (obrzmienie, napięcie), pojawi się siara, ruszy produkcja pokarmu. Ucz się prawidłowego przykładania malucha do piersi. W razie jakichkolwiek pytań lub problemów proś o pomoc i pytaj. Im mniej stresu będzie Ci towarzyszyło, tym lepiej.


Pierwszy tydzień - okres wczesny


Pierwsze dni macierzyństwa za Tobą. Pierwsze poporodowe burze hormonalne, huśtawki nastrojów, obawy, czasem nawet smutek i łzy. Odpowiada za to nagły spadek progesteronu, który równie często jest powodem pojawiania się tzw. "baby blues". To uczucie powinno minąć po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem lub psychologiem. Nie zapominaj, że musisz dbać nie tylko o malucha, ale także o siebie. Kiedy tylko możesz śpij. Jeśli bliscy oferują pomoc, korzystaj, nie bierzesz udziału w żadnym konkursie na samodzielność, odpoczynek i spokój to coś, co jest Ci teraz najbardziej potrzebne.
W tym tygodniu czeka Cię również wyjście ze szpitala. Ulga i przerażeniem to dwa stany, które towarzyszą w tym momencie ponad połowie świeżo upieczonych rodziców. Z każdym następnym dniem będzie lepiej. Po porodzie naturalnym wyjście ze szpitala odbywa się zazwyczaj po 3 dniach, po cięciu cesarskim po 4. Choć to również zależy od szpitala, który wybrałaś do porodu i od tego, czy Twoje dziecko będzie przechodziło żółtaczkę fizjologiczną. Taki stan maluszka często wymaga kilkudniowego naświetlania pod specjalnymi lampami, co wydłuża czas pozostania w szpitalu. Trzecia i czwarta doba, oznacza dla większości mam nawał pokarmu. Laktacja rusza, piersi są przepełnione i produkują nieco więcej mleka niż dziecko potrzebuje. Mimo wszystko częstsze przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie niewielkich ilości pokarmu powinno przynieść ulgę. We wczesnym okresie laktacji często dochodzi również do pękających brodawek. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe przystawianie malucha do piersi. Podczas karmienia upewnij się, że dziecko nie chwyta piersi za płytko. Ulgę przynosi smarowanie brodawek odpowiednimi kremami do tego przeznaczonymi, możesz również skonsultować się lekarzem lub położną. Ewentualna wizyta doradcy laktacyjnego pomoże Ci wybrać odpowiednią technikę karmienia. W czasie karmienia, mogą Ci towarzyszyć także skurcze macicy. Odpowiada za to oksytocyna. Pod koniec tego tygodnia układ moczowy i układ trawienny powinny już funkcjonować prawidłowo. Nie zapominaj jednak, że Twoje mięśnie są nadal osłabione.
Po wyjściu ze szpitala, powinna się odbyć u Ciebie w domu pierwsza patronażowa wizyta położnej, z przychodni do której zostało zgłoszone Twoje dziecko. Zadaniem położnej jest zbadanie Ciebie i dziecka, także upewnienie się, że wszystko przebiega prawidłowo. Jeśli masz jakieś problemy lub pytania, to dobry moment by skonsultować je na takiej wizycie.


Kolejne tygodnie - okres odległyTwój organizm nadal się regeneruje i próbuje powrócić do stanu z przed ciąży. Laktacja powinna się stabilizować, krocze lub rana po cięciu cesarskim powoli się goją, macica wciąż kurczy, wydzielina poporodowa się zmniejsza. Jeżeli w czasie porodu miałaś nacinane krocze, ginekolog prawdopodobnie wyznaczy Ci zdjęcie szwów między 6. a 8. dobą. Podobnie po cięciu cesarskim. Zdjęcie szwów nie powinno boleć, trwa to kilka sekund. Zdjęcie szwów może odbywać się w szpitalu lub może to zrobić położna środowiskowa, w ramach wizyt w Twoim domu. Jeśli miałaś cięcie cesarskie nadal nie powinnaś dźwigać i przemęczać się, by nie doprowadzić do rozejścia się wewnętrznej rany w powłokach brzusznych. Swoją bliznę możesz smarować właściwymi kremami, plastrami lub maściami, które będą zapobiegały powstawaniu widocznych blizn. W miejscu szwów tuż po porodzie pojawi się zgrubienie, które powinno zaniknąć do 6-8 tygodni po porodzie. Jeśli karmisz wyłącznie piersią, nie powinnaś mieć jeszcze miesiączki. Jeśli dokarmiasz mlekiem modyfikowanym lub karmisz wyłącznie nim, miesiączka powinna się pojawić właśnie około 8 tygodni po porodzie. Karmienie piersią nie chroni przed ponownym zajściem w ciąże! 
Jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz już powoli myśleć o lekkim powrocie do aktywności fizycznej. Pamiętaj jednak, by na początek ćwiczenia były lekkie. Z biegiem czasu możesz zwiększać częstość, rodzaj i ilość wykonywanych ćwiczeń.
Koniec połogu to moment, w którym obowiązkowo powinnaś odwiedzić swojego lekarza ginekologa, który skontroluje czy proces gojenia się przebiega bez zakłóceń i oceni stan Twojego zdrowia.

Pamiętaj, że noworodek nie zwalnia Cię z odpowiedzialności o własne zdrowie. Dbając o siebie, dajesz dziecku znacznie więcej niż myślisz!


Fajnie, że jesteś ze mną. Rozgość się, czuj się jak u siebie i bądź na bieżąco:

- jeśli uważasz, że treść tego lub innego wpisu powinna dotrzeć do innych mam, udostępnij go
- polub mnie na Facebooku TUTAJ
- daj się zainspirować i dostrzegaj ze mną to, co ważne, dobre i piękne, obserwując mój Instagram TUTAJ 
- dołącz do moje grupy aktywnych rodziców i miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi TUTAJ

Copyright © Pewnamama , Blogger