MEMORY alfabet i kolory - angielski dla najmłodszych (gry do pobrania)


Jesteś rodzicem, który szuka fajnych sposobów na naukę języka angielskiego dla swojego dziecka? A może jesteś nauczycielem, który lubi spędzać czas z dzieciakami na zabawie wplatając w przebieg zajęć elementy języka angielskiego? W takim razie to coś dla Ciebie. Jeden plik do pobrania i przynajmniej kilka różnych wariantów zabawy i nauki. Chciałam stworzyć coś, co przyda się jednocześnie przedszkolakom, które są dopiero na początku edukacyjnej drogi. Jeszcze nie znają całego alfabetu, albo zaledwie kilka liter. Ale za to doskonale zapamiętują poszczególne słowa, zwłaszcza nieświadomie podczas zabawy. Ale nie tylko, bo gry doskonale sprawdzą się też wśród dzieci w okresie wczesnoszkolnym. Czyli u takich, które są w trakcie nauki lub mają już opanowany cały alfabet, zaczynają tworzyć samodzielne zdania i uczą się już podstaw gramatycznych. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze czytać i nie zna żadnej z liter, to też możesz wykorzystać grę. Wystarczy czytać dziecku słowa umieszczone na kartonikach. Dziecko osłuchuje się ze słowami i ma szansę na poznanie nowych liter. Zapamiętuje również wyrazy na zasadzie skojarzeń. Przedszkolaki radzą sobie tu naprawdę całkiem nieźle.
Link do pobrania materiałów znajduję się TU. Idealnym rozwiązaniem jest wydrukowanie i zalaminowanie kart, to pozwoli na wielokrotne korzystanie bez obaw o ślady używania. Jeśli chcesz uniknąć prześwitywania obrazków, włóż w folię jeszcze jedną kartkę przed zalaminowaniem. Jeśli jednak nie masz laminatora, dobrym rozwiązaniem będzie druk na grubszym papierze lub podklejenie wyciętych elementów na jakiś kartonik, starą okładkę gazety lub czegoś podobnego. Możliwe warianty gry:

1. Memory Alfabet, jednak nie do końca tradycyjne. Parę tworzy jeden kartonik z literą i jeden kartonik z obrazkiem rozpoczynającym się na daną literę. Aby zdobyć punkt należy nazwać po angielsku obrazek znajdujący się na kartoniku (wersja łatwiejsza)

2. Memory Alfabet, tym razem parę tworzy jeden kartonik z literą i jeden kartonik z 3 obrazkami rozpoczynającymi się na daną literę. Tu także gracz zdobywa punkt po tym, jak nazwie każdy z obrazków znajdujących się na kartoniku.

*Najlepiej podzielić sobie grę na kilka części. Rozgrywka z wszystkimi literami alfabetu na raz może się okazać zbyt trudna, zbyt długa lub zbyt nudna. Poza tym trudno będzie dziecku/uczniowi zapamiętać nowo poznane wyrazy. 

3. Dopasowywanie. Potrzebne będą kartoniki z pojedynczymi obrazkami z wersji Memory oraz kartoniki z ich nazwami po angielsku (znajdują się w części dodatkowej "extra"). Zadaniem dziecka jest dopasowanie nazwy do obrazka. To wersja dla tych, którzy mają za sobą pierwsze próby czytania. Dla ułatwienia angielskie nazwy są w dokładnie takich samych kolorach, co odpowiadająca im litera alfabetu.

4. Memory kolory. Wersja dla początkujących. Para to kartonik z angielską nazwą koloru oraz odpowiadającym mu kolorem. Tu również dla ułatwienia początkującym, nazwy angielskie odpowiadają kolorom na kartonikach.

5. Przedimki. W części dodatkowej "extra" dołączone są dwa kartoniki "a", "an", weź je. Do tej wersji gry przydadzą Ci się albo kartoniki z pojedynczymi obrazkami, albo kartoniki z angielskimi nazwami obrazków. Zadaniem dziecka jest wybranie właściwego przedimka "a" lub "an" przed wybranym kartonikiem z nazwą lub obrazkiem. 

6. Tworzenie zdań. Wybierasz kartoniki z kolorami i kartoniki z obrazkami, Twoim i dziecka zadaniem jest tworzenie krótkich zdań opisujących, np. red like an apple (czerwony jak jabłko), yellow like a moon (żółty jak księżyc) albo a red jam (czerwony dżem), an orange ball (pomarańczowa piłka) itp. Do tej wersji możesz zarówno użyć wersji z pojedynczymi obrazkami jak i potrójnymi, możesz używać wersji słownych, albo mieszać wszystko razem.   To warianty, które ja zdążyłam przetestować w ciągu ostatnich dwóch tygodni na grupie kilkorga dzieciaków w wieku między 4. a 9. rokiem życia. Sprawdzają się super, dzieci zachwycone, nie narzekały na nudę. Zabawa w skojarzenia, nakłanianie do skupienia, pozwolenie na kreatywność, świetnie się sprawdzają i przynoszą całkiem szybkie efekty w nauce i zapamiętywaniu nowych słów i zagadnień gramatycznych. Mam nadzieję, że ta wersja przyda się również i Tobie.


A może wymyślisz jeszcze inny wariant gry? Daj koniecznie znać :)


Enjoy!
Copyright © Pewnamama , Blogger