Dwie kreski - i co dalej? Kompendium wiedzy o I trymestrze ciąży.


Bez znaczenia czy na Twoim teście ciążowym pojawiły się długo oczekiwane czy mocno zaskakujące dwie kreski. Gratuluję! Właśnie rozpoczynasz bardzo ważny etap w swoim życiu i życiu Twojego poczętego dziecka. Czeka Cię wspaniała przygoda. Momentami stresująca, czasem okrojona strachem i wątpliwościami, ale z całą pewnością jedna z najpiękniejszych jakie można przeżyć.I trymestr 

To okres pierwszych 13 tygodni trwania ciąży. Za jego pierwszy dzień uznaje się ostatni dzień Twojej miesiączki, czyli jeszcze chwile przed tym zanim fizycznie jesteś w ciąży. Określenie tego dnia jest bardzo istotne, ponieważ pozwala w przybliżeniu określić dzień Twojego porodu.
1 trymestr ciąży jest niezwykle istotny w rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka, zresztą tak samo jak i dwa następne. To czas wielu zmian w życiu, w organizmie, w głowie. Wiele kobiet określa ten czas, jako najtrudniejszy. 
Objawy I trymestru

Za sprawą szalejących hormonów mogą występować:
- częste huśtawki nastroju
- migreny
- wymioty, nudności
- krwawienie implantacyjne
- problemy skórne, np. trądzik
- piękna skóra, promienny wygląd
- zachcianki
- częstsze oddawanie moczu
- wrażliwość na zapachy
- senność
- bolesność piersi
- ból podbrzusza
- rozdrażnienie

Jeśli nie zauważyłaś u siebie nic z powyższej listy lub doskwiera Ci coś zupełnie innego, nie stresuj się, to nie musi oznaczać nic złego. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, on na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości, porozmawia oraz wyjaśni wszystko to, co chciałabyś wiedzieć.
Wizyta u ginekologa

Jeśli Twoja miesiączka się spóźnia a test pokazał dwie kreski, czas umówić się na wizytę kontrolną. Zazwyczaj przypada ona na okres między 7. a 10. tygodniem ciąży. Przy czym musisz pamiętać, że do lekarza musisz się zgłosić najpóźniej w 10. tygodniu ciąży, ponieważ jest to warunek otrzymania karty ciążowej oraz becikowego. W czasie wizyty kontrolnej lekarz musi Cię zważyć, sprawdzić Twoje ciśnienie, zbadać ginekologicznie, przeprowadzić wywiad oraz zlecić potrzebne badania. W czasie trwania pierwszego trymestru liczba zalecanych badań jest całkiem długa. Będą to między innymi: krew, mocz, badania w kierunku HIV, HBS, HCV, WR, toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki a także badanie ultrasonograficzne. Każde z badań ma na celu czuwanie nad prawidłowym rozwojem dziecka oraz jak najszybsze wykrycie nieprawidłowości. Kontrola krwi i moczu pomaga wykryć anemię, cukrzycę ciążową lub nadciśnienie. Badanie ginekologiczne pozwala uzyskać informacje na temat szyjki. Skracająca się szyjka jest dosyć często występującym zjawiskiem wśród ciężarnych. 
Jednym z zalecanych badań jest również test PAPP-A, tzw. test podwójny. Jest to badanie przesiewowe w kierunku Zespołu Downa, dostarcza informacje na temat łożyska oraz innych wad genetycznych. Jest to zwykłe badanie krwi i często jest wykonywane przy okazji wykonywania USG 1 trymestru. Jest to badanie nieobowiązkowe, niestety płatne, ponieważ w odróżnieniu od takich krajów jak Niemcy czy UK, w Polsce nie jest refundowane.
Ponadto lekarz zaleci przyjmowanie odpowiednich suplementów takich jak np. kwas foliowy, który jest podstawą jeszcze przed zajściem w ciąże. USG I trymestru

To badanie powinno być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wielu lekarzy zaleca by było wykonane po skończeniu 12. tygodnia ciąży. Jednym z warunków jest odpowiednia długość ciemieniowo - siedzeniowa u dziecka, która powinna wynosić między 45 a 84 mm. To badanie ma na celu przede wszystkim wykluczenie wszelkich anomalii i nieprawidłowości w budowie dziecka. Lekarz specjalista musi bardzo dokładnie obejrzeć klatkę piersiową, serce, jamę brzuszną, nerki, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup oraz kończyny. Lekarz wyklucza ewentualne wady genetyczne. Sprawdza przezierność karku, wydolność zastawki trójdzielnej serca, kostnienie kości nosowych, przepływ krwi w przewodzie żylnym w wątrobie, kąt szczękowo - nosowy twarzy oraz liczbę naczyń krwionośnych w pępowinie. 

W czasie trwania wizyty lekarz powinien poinformować Cię czy u dziecka na daną chwilę nie występują wady anatomiczne, czy istnieje podwyższone ryzyko wad genetycznych, jaka jest długość dziecka od czubka głowy do pośladków (długość ciemieniowo - siedzeniowa CRL), czy jest prawidłowa praca serca, czy wielkość dziecka odpowiada jego wieku ciążowemu oraz ile jest łożysk i worków owodniowych (ciąża mnoga czy pojedyncza).
Średni czas takiego badania to od 30-45 min. 
Rozwój dziecka 

To chyba najbardziej niezwykły czas. To niesamowite jak zlepek komórek zmienia się tak, że nagle zaczyna przypominać człowieka. Zaczynają się tworzyć narządy, mózg, rdzeń kręgowy, serce i wiele wiele innych. Warto być na bieżąco i wiedzieć za co odpowiada który tydzień ciąży.


4. tydzień ciąży. Implantacja 

Komórki zagnieżdżają się w macicy. Komórki wewnętrzne tworzą zarodek. Komórki wewnętrzne tworzą łożysko, które dostarcza dziecku niezbędne składniki odżywcze aż do końca ciąży.


6. tydzień ciąży. Kształty

To czas na rozpoczęcie rozwoju serca, płuc oraz innych ważnych narządów. Głowa, ręce i nogi zaczynają nabierać kształtów. 


8. tydzień ciąży. Zmysły

Wszystkie narządy intensywnie rosną. Układ kostny sztywnieje. Oczy są rozstawione szeroko, powstają powieki i źrenice. Coraz wyraźniej widać szczęki i żuchwę. Rozpoczyna się właśnie kształtowanie i doskonalenie narządów zmysłu wzroku oraz słuchu i będzie trwało aż do zakończenia ciąży.


10. tydzień ciąży. Ruch

Szpik kostny zaczyna produkować krew, a pęcherzyk żółciowy wytwarza żółć. Powoli dobiega końca tworzenie się płuc i trzustki. Wykształciły się powieki, nos z nozdrzami, usta oraz małżowiny uszne. Paluszki i rąk i nóg wydłużają się. Dziecko coraz częściej się porusza, choć jeszcze tego prawdopodobnie nie czujesz. Zaczyna połykać płyn owodniowy, dzięki czemu stymuluje układ oddechowy i pokarmowy do pracy. Twój maluch może już ważyć około 5 g i mierzyć nawet do 4 centymetrów!


12. tydzień ciąży. Reakcje

To już prawie koniec pierwszego ważnego etapu ciąży. Dziecko rusza się bardzo intensywnie. Nerki uruchamiają produkcję moczu, da się dostrzec pierwsze ruchy klatki piersiowej. Dziecko reaguje na dotyk brzucha. Gruczoły ślinowe rozpoczynają produkcję śliny, a mózg rozwija się bardzo intensywnie. Dziecko może już ważyć między 12 a 19 g, a jego wzrost może sięgać nawet 6-7 centymetrów (długość ciemieniowo - siedzeniowa CRL). 


Podsumowanie

Pierwsze trzy miesiące ciąży najczęściej porównywane są do wejścia na rollecoaster. Bywa trudno, nieoczekiwanie, inaczej. Nie da się przewidzieć jak będzie u Ciebie. Być może jednego dnia będziesz miała ochotę na winogrono, innego na mięso mielone, a trzeciego na ogórki z czekoladą. A może jednego dnia będziesz spać cały dzień i płakać, a jeszcze innego będzie rozpierać Cię energia, a uśmiech nie będzie Ci schodził z twarzy. Wszystko jest całkiem normalne, choć nieco dziwne. Pamiętaj, że to jednak minie. Prędzej czy później, ale minie. Na samym końcu tej drogi czeka Cię spotkanie z maleńką istotą, którą stworzyłaś, której dałaś dom i która będzie Cię kochać bezgranicznie. Warto przeżyć, nawet trudne początki.
Najważniejsze co możesz zrobić to zdrowo się odżywiać, regularnie dotleniać i odwiedzać regularnie lekarza. 

Powodzenia!
Copyright © Pewnamama , Blogger