Zabawy na dzikim zachodzie - inspiracje dla najmłodszychIndianie, kowboje, namioty, saloony, pełne napięcia pojedynki i barwne pióropusze to chyba najbardziej charakterystyczne elementy kojarzące się z dzikim zachodem. Żeby umilić córce czekanie na nasze zaplanowane odwiedziny w amerykańskim Parku Rozrywki postanowiłam stworzyć jej dziki zachód w domu. I to był strzał w 10! Radość na zdjęciach mówi sama za siebie :)Poniżej spis zabaw i obowiązkowych punktów oraz lista potrzebnych rzeczy.


Akcesoria kowboja:

1. Koń. Bez konia na Dzikim Zachodzie ani rusz. Przygotuj więc grubszy karton, kijek lub patyk, wstążki lub sznurki i flamastry. Zacznij od narysowania konturów, narysuj nos, oko, zrób grzywę i lejce, a na koniec przymocuj karton do kijka taśmą lub mocnym klejem i jazda!

2. Strzały. Jak nie masz pistoletu to do obrony posłużą Ci strzały. Możesz nie mieć łuku, ale bez strzał nigdzie się nie ruszaj. Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Do strzał potrzebne Ci będą dowolne kijki lub patyki i papier kolorowy lub flamastry, jeśli masz jakieś piórka też możesz ich użyć do dekoracji. Z papieru kolorowego wycinasz trójkąty i mocujesz za pomocą taśmy na jednym z końców strzały. Potem ją dekorujesz pozostałym papierem kolorowym lub flamastrami i na końcu przyklejasz pióra. A teraz pędem na pierwsze polowanie!

3. Lornetka. Zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, pozwoli na wypatrzenie wrogów, albo da szansę zaczaić się na dziką zwierzynę. Żeby ją zrobić potrzebujesz dwóch rolek po papierze toaletowym, kolorowego papieru i kawałek sznurka. Sklejasz ze sobą dwie rolki papieru. Następnie dekorujesz je papierem kolorowym. Robisz nożyczkami małe dziurki po obu zewnętrznych stronach rolek i przewlekasz sznurek. Gotowe, uzbrój się w cierpliwość i upewnij się, że Twoja oaza jest bezpieczna!Ubiór:

4. Bluzka. Nic tak nie dodaje uroku zabawie jak przygotowanie stroju i dodatków. Poszukaj starej lub za dużej bluzki potnij jej rękawy i dolną część na cienkie paski i już. Od razu zabawa stanie się jeszcze bardziej rzeczywista.

5. Naszyjnik. Podobnie jak z bluzką. W końcu dodatki robią całkowitą robotę. Weź kawałek sznurka i makaron typu penne. Pokoloruj go farbami, następnie przewlecz przez sznurek zrób supełek i już! Zamiast tego konkretnego makaronu możesz użyć innego lub koralików. Wszystko wedle gustu!

6. Opaska z pióropuszem. Zaraz po naszyjniku bardzo ważny dodatek do stroju, jak nie ważniejszy. Wystarczy kawałek materiału, stara opaska lub papier kolorowy i piórka do dekoracji. Piórka też możesz wyciąć z papieru. Albo skorzystaj z gotowych opasek z kwiatami jak my. Grunt żeby efekt końcowy cieszył oczy i główny bohater był zadowolony!Dodatki:

7. Monety. Zabawa bez skarbu to nie zabawa. Nam posłużyły czekoladowe monety. Ale mogą być też takie wycięte z kolorowego papieru albo gazety, wydrukowane lub narysowane. Najważniejsze to żeby była radocha, gdy skarb zostanie odnaleziony.

8. Kaktus na szczęście. Wbrew przesądom i niektórym zabobonom przygotowałam kaktusa na szczęście. Silnie kojarzy się z Dzikim Zachodem, więc naturalnie, że nie mogło go zabraknąć podczas zabawy. Przygotuj malutką doniczkę, kubeczek lub coś podobnego, zielony papier (najlepiej grubszy), patyczek (może być wykałaczka) i coś do włożenia do doniczki i umocowania kaktusa. Wytnij z papieru najpierw dwa kółka. Umocuj taśmą lub klejem między nimi patyczek (ja miałam po lodach). Następnie wytnij dwa następne koła, sklej je ze sobą i przetnij do 3/4 długości. Umieść jedno kółko na drugim, włóż konstrukcję do doniczki i umocnij czymś. U mnie kolorowe trociny, ale możesz użyć plasteliny, ziemi do kwiatów itp. Pamiętaj, szczęście sprzyja odważnym!

9. Odznaki. Co to za Dziki Zachód bez odznaki Szeryfa? Za odwagę, dzielność i celność w zabawach, prawdziwy Kowboj i Indianin dostają gwiazdy Szeryfa. Żeby uprzyjemnić te chwile gwiazdy są maślane, chrupiące i przepyszne. Przygotowałam je z jednego z przepisów znalezionych w Internecie. Słodka chwila zapomnienia każdemu się należy!

10. Paszport. Żeby stać się pełnoprawnym mieszkańcem Dzikiego Zachodu należy mieć paszport. Bez paszportu nie ma powrotu do tej pełnej wyzwań krainy. Do stworzenia mojego paszportu użyłam cienkiej tekturki po papierze kolorowym, samoprzylepnych naklejek i znalezionych w gazetce symboli konia i podkowy. Zamiast literek mogą być flamastry, zamiast koni kaktusy albo ognisko. Daj się ponieść wyobraźni!Obowiązkowe umiejętności:

11. Celność i siła. Dobry wzrok, skuteczność, spostrzegawczość, spryt i siła, to podstawowe cechy Kowboi i Indian. Trenuj i nie poddawaj się. Twoim zadaniem jest zrzucenie wszystkich kubeczków na ziemię. Oprócz nich potrzebujesz jeszcze piłek (również mogą być różnej wielkości i ciężkości). Stań się mistrzem!

12. Cierpliwość. Tylko cierpliwi zostaną nagrodzeni odznaką Szeryfa. I Ci, którzy w tej zabawie zdobędą 400 punktów. Przygotuj kartkę bardzo grubego kartonu lub zużyj jedną z części kartonowego pudełka i wytnij w nim 5 otworów. Każdy z nich oznacz odpowiednią punktacją i udekoruj karton wedle uznania. Podaj dziecku piłki (mogą być różne pod względem ciężkości i wielkości) i zapisuj zdobyte punkty. Nie zrażaj się, nagroda czeka!

13. Wiedza o zwierzętach. Prawdziwy Kowboj musi wiedzieć jakie zwierzęta może spotkać na swojej drodze. Przygotowana przeze mnie zabawa ma mu w tym pomóc. Weź zwykły karton dowolnej wielkości. Wytnij całkowicie jeden bok, a w przeciwnym jedynie otwór, przez który przejdzie ręka. Dziecko siada przed wyciętym otworem w kartonie. Wkłada rękę do środka i próbuje zgadnąć jakiego zwierza własnie dotyka. Tylko pamiętaj, bez podglądania!Nocleg:

14. Tipi. Po ciężkich ćwiczeniach i słodkiej nagrodzie gdzieś trzeba odpoczywać. Niezbędne do tego będzie tipi. Najprostsze pod słońcem wykonasz z kilku kijków lub patyków, materiału i kawałka sznurka. Rozłóż w trójkąt stelaż z kijków i zwiąż go na górze sznurkiem, dzięki temu będzie stał stabilniej. Na to zarzuć materiał. Jego też możesz w górnej części związać sznurkiem, dzięki temu nie będzie spadał. I proszę, gotowe. Miłego odpoczywania!


Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do odtworzenia naszych lub podobnych zabaw w Twoim domu. Jeśli interesuje Cię temat Dzikiego Zachodu tym bardziej zachęcam do odwiedzenia strony TWINPIGS - amerykańskiego miasteczka położonego w południowej Polsce. Znajdziesz tam 8 stref tematycznych, odwiedzisz zwierzyniec i przetestujesz masę przygotowanych atrakcji. Ja już nie mogę się doczekać naszego wyjazdu!
Póki co zbieram siły na kolejną porcję dzikich zabaw. Strasznie przypadły mojej córce do gustu.

HOWGH!
Copyright © Pewnamama , Blogger