Blizna po cesarskim cięciu - jak prawidłowo o nią dbać?
Po każdym cięciu cesarskim i operacji chirurgicznej pozostaje ślad w postaci rany, która zamienia się w bliznę. Blizny pooperacyjne potrafią dokuczać nawet parę miesięcy po zabiegu. To dlatego tak ważna jest wczesna pielęgnacja rany. Od pielęgnacji w sporej mierze zależy również późniejszy wygląd blizny. Przedstawię Ci w kilku krokach, na co zwrócić największą uwagę i jakie działania podjąć by rana zagoiła się możliwie jak najszybciej, a blizna była jak najmniej widoczna.
Jak wygląda rana tuż po cesarce?
To poziome nacięcie skóry mierzące około 10-15 cm., znajdujące się 2-3 cm. ponad kością łonową. Obydwa brzegi nacięcia są połączone nićmi chirurgicznymi. W większości przypadków są to nici nierozpuszczalne, dlatego bardzo ważne jest by kilka dni po operacji (najczęściej między 7. a 10. dobą po cc) udać się do lekarza w celu ich ściągnięcia lub poprosić o to pielęgniarkę środowiskową. Taka świeża rana najczęściej ma bardzo czerwony kolor, nie wygląda ona najlepiej, ale to całkowicie normalne. Na taką ranę powinien być założony opatrunek (gaza + plaster), który jest zdejmowany po pierwszej lub drugiej dobie.
Pierwsza doba po cięciu cesarskim
Tuż po operacji możesz czuć lekkie drżenie ciała i chłód, nie bój się prosić o dodatkowy koc, to jest normalny objaw. Możesz też czuć mdłości, ból pleców w miejscu znieczulenia i ból głowy. A także brak odpowiedniego czucia w nogach. Aby dojść do siebie jak najszybciej i zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości wskazane jest leżenie. Po tym jak minie znieczulenie (średnio między 8. a 12. godzin po cięciu) możesz, a nawet powinnaś wstać z łóżka. Podczas podnoszenia się z łóżka będzie Ci prawdopodobnie towarzyszył ostry ból w okolicach rany. I to jest właśnie ten najtrudniejszy moment, czyli pierwsze wyprostowanie się, pierwszy rozruch ciała. Możesz mieć wrażenie, że rana bardzo się napina, szwy ciągną. Pomimo tego wyprostuj się i staraj przejść chociaż te parę kroków pod prysznic i z powrotem. Ten ból będzie Ci również towarzyszył przy zmianie pozycji, przy siadaniu, przy kaszlnięciu czy kichnięciu. Każde napięcie brzucha może być w tym momencie bardzo odczuwalne. Jednak ten rozruch ciała przyśpieszy gojenie się ran oraz będzie zapobiegał powstawaniu zrostów. Przez pierwsze 3. doby wskazane jest przyjmowanie proszków przeciwbólowych doustnie oraz dożylnie. Jeśli ból jest nie do zniesienia, nie bój się prosić o pomoc. Nawet jeśli karmisz piersią. Po prostu porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką. Jeśli chodzi o karmienie piersią, najwygodniej będzie Ci to robić w pozycji siedzącej wspomagając się rogalem do karmienia. Druga z polecanych pozycji to ta na boku.
Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim
W pierwszych dobach dobach musisz unikać zamoczenia rany. Będzie Ci w tym pomagał opatrunek. Po jego zdjęciu, zwykle w 3. dobie, będziesz mogła już przemyć ranę. Wskazane jest też jej regularne odkażanie. To ważne, by nie przedostały się do niej żadne mikroorganizmy, które mogą wywołać infekcję lub problemy z odpowiednim gojeniem się rany. Jeśli nagle poczujesz się dużo gorzej, dostaniesz wysokiej temperatury, zobaczysz wyciek ropny z rany lub coś podobnego, niezwłocznie zgłoś to lekarzowi lub pielęgniarce. Istnieją różne specyfiki do mycia rany, które możesz kupić w aptekach. Sporo lekarzy jednak twierdzi, że najlepiej ranę przemywać najzwyklejszym szarym mydłem. Wybór należy do Ciebie. Po przemyciu zadbaj o bardzo dokładne wysuszenie tego miejsca. Ranę najlepiej również jak najczęściej wietrzyć. Dobierz wcześniej odpowiednią bieliznę, taką która nie uciska i nie podrażnia miejsca, w którym jest nacięcie. Pamiętaj, że bielizna powinna być z naturalnych materiałów, co pozwoli na przewiewność. Dostępne są również jednorazowe siateczkowe majtki, które przez wiele kobiet są stosowane. Zadbaj o prawidłową dietę. Staraj się unikać wzdęć oraz zaparć, mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia bólu. Jeśli ból staje się nie do wytrzymania zapytaj przed wyjściem ze szpitala jakich leków możesz używać (jakie nie przeszkadzają jeśli karmisz piersią). Obserwuj ranę i wszystkie niepokojące symptomy i objawy konsultuj z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem.
Blizna po cięciu cesarskim
Rana z czasem zaczyna zamieniać się w bliznę. Przestaje mieć kolor czerwony, blednie. Staje się różowa, potem coraz jaśniejsza. Na końcu staje się cienka, biała, praktycznie niewidoczna. Może się zdarzyć, że wokół niej pojawi się bliznowiec. To nic innego jak nadmierny przerost tkanki, ma postać zgrubień. Co do bliznowców, najlepiej, jeśli udasz się do lekarza. Po obejrzeniu rany sam zdecyduje jakich preparatów powinnaś używać lub powie o operacji plastycznej.
Pielęgnacja blizny po cc
Każdej kobiecie zależy na tym, żeby blizna jak najszybciej zbledła i nie bolała. Znane są różne sposoby na blizny pooperacyjne. Te najstarsze, znane od wielu lat zakładają używanie maści stworzonych na bazie heparyny, alantoiny, zawierające wyciągi z cebuli lub masy perłowej.
Alantoina ma za zadanie pobudzić powstawanie blizny, ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza uczucie swędzenia często towarzyszące procesowi gojenia się rany. Heparyna zmniejsza obrzęk, zmiękcza bliznę, pobudza regenerację komórek oraz wiąże wodę w tkance blizny. Wyciąg z cebuli natomiast posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Dlatego na blizny polecany jest żel Contratubex. Jest on znany i polecany na całym świecie. Zobacz TUTAJ. Możesz zacząć go stosować zaraz po tym jak odpadnie strup z rany. Jest to lek, którym należy smarować ranę kilka razy dziennie, jednocześnie masując bliznę. Maść działa również na wszelkie inny blizny. Efekt można zauważyć już po kilku miesiącach stosowania. Istotne jest też, żeby ranę chronić przed urazami oraz skrajnie wysokimi lub niskimi temperaturami. Opalanie w solarium także jest niewskazane. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne (lub ultrafioletowe) może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych i przebarwień. Jeśli pomimo stosowania się do zaleceń lekarzy bądź pielęgniarki po kilku miesiącach wciąż będzie Ci towarzyszył dyskomfort warto zastanowić się nad zabiegami fizykoterapii.
Pamiętaj, że to jak będzie przebiegał połóg i to jak będzie się goiła Twoja rana zależy od wielu czynników. Wiele zależy od ogólnej kondycji Twojego organizmu, od tego jak wysoki zniesiesz próg bólu. Może się okazać, że już po 4. dobie będziesz całkiem nieźle śmigać i ze wszystkim sobie radzić. Ale może się tez okazać, że przez co najmniej 2 tygodnie będziesz potrzebować pomocy kogoś innego. I to jest całkowicie normalne. Nie martw się.
Dużo odpoczywaj i dbaj o siebie!
* wpis powstał we współpracy z producentem żelu na blizny Contractubex