Domowa apteczka - wszystko co powinno się w niej znaleźć

 
Dotychczas żyliśmy w ciągłym pędzie. Wszyscy się gdzieś śpieszyli. Każdy był w niedoczasie. Nie było czasu chodzić do lekarza. Teraz świat zdominował koronawirus. Nie tylko sprawił, że wszyscy musieli nieco zwolnić, dostosować się do restrykcji i nowych zasad. Ale ograniczył także wszelkie wizyty u lekarzy. A to tym bardziej powinno większość z nas skłonić do przejrzenia swojej domowej apteczki i upewnienia się, że znajdują się tam wszystkie niezbędne leki, w razie różnych nieprzewidzianych zdarzeń.


Postaram się zebrać tu wszystko, co najważniejsze. To co, zaczynamy?

1. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, czyli wszystkim dobrze znany Paracetamol i Ibuprofen. Są dostępne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Warto mieć je obydwa. Ibuprofen jest jednocześnie lekiem przeciwzapalnym.

2. Coś odkażającego, do stosowania na drobne rany i podrażnienia skórne.

3. Coś na podrażnienia i poparzenia skóry (zwłaszcza u maluszków używających pieluchy).

4. Coś na stłuczenia i obrzęki. Tutaj zamiast gotowych maści świetnie sprawdzi się również zwykła soda kuchenna (1 łyżeczka sody na pół szklanki wody)

5. Coś na infekcje i przeziębienia. Do podstawowych rzeczy należą preparaty rozgrzewające, coś na gardło, preparaty obkurczające błonę śluzową nosa.

6. Coś na infekcje intymne. W zależności od tego czy jest to infekcja grzybicza czy infekcja bakteryjna stosujemy co innego. Przy infekcji grzybiczej sprawdzą się leki antygrzybicze (globulki, maści, kremy). Infekcje bakteryjne leczymy antybiotykami. Warto pamiętać o odpowiedniej higienie i zawczasu zapobiegać i stosować profilaktyczną ochronę, np. w postaci globulek takich jak Gynauxil. Stosowanie takiego preparatu zapewnia przywrócenie odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy oraz zapobiega uczuciu suchości w miejscach intymnych. Gynauxil to globulki dopochwowe, zawierające w swoim kładzie między innymi kwas mlekowy, a to on właśnie jest odpowiedzialny za właściwe utrzymanie pH pochwy. Odpowiednie pH to takie, które mieści się w przedziale 3,8 – 4,5. Zadaniem pałeczek mlekowych jest utrzymanie kwaśnego odczynu środowiska pochwy, co sprzyja ochronie przed występowaniem infekcji. Natomiast zawarty kwas hialuronowy odpowiada za nawilżanie i regenerację. Takie globulki to obowiązkowe wyposażenie nie tylko domowej apteczki, ale również wakacyjnej. Gdy korzystamy z basenów, pływamy w morzach, jeziorach czy też korzystamy z publicznych toalet. Jeśli jesteś ciekawa, zajrzyj TUTAJ po więcej informacji.
7. Elektrolity. W przypadku silnych wymiotów czy biegunki warto nawodnić organizm. Te preparaty nawadniające działają jak mini kroplówka i pozwalają organizmowi na szybszą regenerację.

8. Leki powstrzymujące biegunkę.

9. Coś na zatwardzenie.

10. Leki rozkurczowe.

11. Coś odczulającego. Nawet jeśli do tej pory ani Ty, ani nikt z Twojej rodziny nie miał stwierdzonej żadnej alergii.

12. Coś na zakażenia układu moczowego. Warto się zaopatrzyć w odpowiednie leki bądź preparaty zwłaszcza jesienią lub zimą. To wtedy najczęściej dochodzi do przeziębień pęcherza.

13. Sól fizjologiczna. Sprawdzi się nie tylko do przemywania oczu, ale także ran, drobnych obtarć oraz do nebulizacji.

14. Nie można nie wspomnieć tu o zapasie kompresów, bandaży i plastrów.

15. Termometr, ciśnieniomierz oraz nebulizator. To podstawowe sprzęty medyczne, których również nie powinno zabraknąć w domu. Jeśli nie masz nic z tych rzeczy, to przede wszystkim postaw na termometr. Nebulizator przydaje się w przypadku częstych przeziębień i nawracających infekcji nosa. Ciśnienie to jedna z rzeczy, która przez wielu ludzi jest nadal bardzo lekceważona, ale regularne sprawdzanie ciśnienia jest bardzo pomocne w przypadku diagnozowania różnych chorób i dolegliwości.

16. W żadnej apteczce nie powinno również zabraknąć Witaminy D oraz C. Dobrze zaopatrzona apteczka domowa to połowa sukcesu i ogrom stresu mniej. Jednak zawsze pamiętaj, by konsultować się z lekarzem zanim sięgniesz po leki. Zwłaszcza jeśli dolegliwości są zupełnie nowe lub uporczywie nawracają. Upewnij się, że sięgasz po coś co Ci pomoże. Aha i pamiętaj, by apteczka znajdowała się poza zasięgiem małych rączek!


To jak tam Twoja apteczka?
* Wpis powstał przy współpracy z marką Polski Lek - Dystrybucja

Copyright © Pewnamama , Blogger