#korotkiwpodróży 11 - Lubiatowo, domki nad morzem
W brzozowym gaju, gdzie zieleń otula Cię z każdej strony. Gdzie każdy dzień kończysz wpatrując się w trzaskający ogień w kominku, a budzisz się w towarzystwie niezwykłych ptasich melodii. Gdzie szum morza całkiem niedaleko a wyjątkowość przyrody i krajobrazów na długo zostanie w twojej pamięci. Takich wyjazdów się nie zapomina.LOKALIZACJA


Lubiatowo to niewielka wieś położona na północy Polski w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo, między Łebą a Dębkami, sąsiaduje z Białogórą. Dojazd, z centrum Polski, zajmuje około 4/5 godzin. W Lubiatowie dobrze będą się czuć zwolennicy prawdziwego slow life, miłośnicy natury, rodziny z dziećmi, Ci którzy kochają spacery i szum morza bez gwarnych tłumów i głośnych imprez. Plaża jest dość szeroka (z wyjątkiem jednego zejścia przy klifie), z mięciutkim, niemal białym piaskiem, w przeciwieństwie do bardzo popularnych nadmorskich kurortów. Rzucone kłody drzew, mewy, ilość muszelek zapierająca dech w piersiach. Spacery pośród Lubiatowskich wydm albo po Białogórskim Rezerwacie Przyrody zostaną w pamięci na długo. Takich okoliczności przyrody się nie zapomina. Możesz chodzić godzinami, a wciąż będzie Ci mało. Położenie wsi stanowi także świetną bazę wypadową do pobliskich miejscowości, co zwiększa ilość atrakcji. Na pewno nie będziesz się nudzić. Dzieci również.O DOMKACH


Możesz się spodziewać, że po przekroczeniu progu domku przeniesiesz się w inny świat. Taki, w którym czas płynie zdecydowanie wolniej. Domków jest 3 - boho, scandi i rustykalny (jeszcze jeden, największy w trakcie budowy). Każdy domek przeznaczony jest dla maksymalnie 6 osób, i urządzony jest w swoim własnym wyjątkowym stylu. My byliśmy w domku boho i urzekł nas każdy kąt. Wszystko do siebie pasuje, właścicielka zadbała o każdy najdrobniejszy szczegół i detal, ani trochę nie zapominając o najmłodszych - kącik dla dzieci, książki, zabawki. Są nawet bramki przy schodach (i na górze i na dole), w łazience plastikowy podest ułatwiający korzystanie dzieciom, na życzenie gości dostępne jest także łóżeczko. Na wyposażeniu znajduje się pralka i zmywarka. Oprócz tego w kuchni znajdziesz wszystkie niezbędne sztućce, akcesoria, zastawę. Przed każdym domkiem znajduje się taras a na nim wielki drewniany stół i ławki. No i wisienka na torcie, czyli koza (drewno dostępne dla gości), wystarczy rozpalić i rozkoszować się chwilą.


 Jeśli do tej pory myślałaś, że odpoczynek i dzieci totalnie ze sobą nie współgrają i nic nie zmusi ich do połączenia zakończonego sukcesem, byłaś w błędzie. Tutaj to możliwe. Jest coś w tym miejscu, co sprawia, że głowa przechodzi w tryb "spokój, relaks, odpoczynek" a dzieci za każdym razem znajdą dla siebie zabawę. Czy to za sprawą kącika zabaw w domu, pięknego zaplecza w postaci cudnego placu zabaw czy też może coś wisi w powietrzu. Nie wiem, ale działa, każdego dnia.CIEKAWOSTKA
ATRAKCJE W OKOLICY LUBIATOWA


* Plaża. Obowiązkowy spacer, zwłaszcza przez Wydmy Lubiatowskie, przez które wiedzie przyjemna ścieżka przyrodnicza. Możesz wybrać się pieszo lub rowerem. Możesz spędzić godzinę albo cały dzień. Jeśli lubisz takie okoliczności będziesz zachwycona/y.


* Słowiński Park Narodowy. Jeśli już jesteśmy w temacie wydm, polecam te zlokalizowane w Łebie. To największy pas ruchomych wydm w Europie, więc warto dla samego faktu i zobaczenia na własne oczy. Po zakupie biletu droga na wydmy wiedzie przez las, możesz pokonać ją niewielką łodzią, na własnym rowerze, pieszo lub meleksem. My polecamy pieszo, zwłaszcza powrót. Dzięki temu mieliśmy przyjemność obserwować spacerującego jenota, a innym razem cudne budzące respekt wielkie stado łani przecięło nam drogę. Oczywiście widzieliśmy je z pewnej odległości i co ważne, wiemy jak zachowywać się w takich sytuacjach. Dziewczyny za każdym razem miały też frajdę z szukania tropów po drodze, te najczęstsze to sarny, łanie i dziki. 


* Sea Park Sarbsk. Nieco dalej od Łeby, le jeśli już jesteś w tych okolicach to warto wstąpić. Jest to największy park rozrywki zlokalizowany na północy kraju. Na terenie między innymi fokarium (z pokazami fok), park miniatur polskich latarni morskich, makiety zwierząt morskich, muzeum marynistyczne, wrak na wspak, kino 5d,  place zabaw i inne. 


* Farma Alexa. Królik Alex zaprasza do swojej wiejskiej krainy. W tym parku rozrywki czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji, takich jak: gry wiejskie, traktory, stref nauki jazdy ze znakami drogowymi, chata kaszubska, wiejskie muzeum Alexa, żywe zwierzęta, kurnik, plac zbaw, zjeżdżalnie, salon gier i wiele wiele innych. 


* Latarnia Morska Stilo. Została zbudowana na początku XX wieku i jest pomalowana w charakterystyczne trzy pasy - czarny, biały i czerwony. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe, obok latarni stoi domek latarników. Udostępniona dla zwiedzających od 1 czerwca do 31 sierpnia, wstęp dla dzieci od 4. roku życia.


* Rezerwat Przyrody Białogóra. Nadmorski spacer wśród bogatych terenów przyrodniczych zachwyci niejednego miłośnika obcowania z naturą. Oprócz wyjątkowego bogactwa roślinnego, standardowo żyjących zwierząt leśnych na tych terenach, to dodatkowo miejsce regularnego przebywania żurawia. Spacer po Rezerwacie obowiązkowo trzeba połączyć z odwiedzeniem białogórskiej plaży, razem z plażą w Łebie i Dębkach zalicza się do jednej z najpiękniejszych w Polsce.


* "Widmowy Las". Niezwykłe odkrycie w Czołpinie, które odsłonił jeden ze sztormów na bałtyckiej plaży w Słowińskim Parku Narodowym. Otóż, właśnie tam rosła kiedyś dębowo - bukowa puszcza, która prawdopodobnie została zniszczona przez pożar. Pozostały po nim jedynie silnie ukorzenione pnie, które można dzisiaj podziwiać. Według naukowców pnie mają około 3000 lat! Nie wiadomo jednak jak długo pozostaną, ponieważ z roku na rok sukcesywnie przykrywa je morze. Warto wybrać się na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową, by móc to zobaczyć na własne oczy.


* "Fotograficzne drzewo". Ot, mała atrakcja turystyczna dla tych, co lubią niecodzienne widoki i zdjęcia na pamiątkę. Fotograficzne drzewo, a w zasadzie jego wystające z wydm korzenie tworzą niecodzienną konstrukcję, którą warto zobaczyć przy okazji spaceru po plaży w Karwii. Najłatwiej się tam dostać kierując kierując się do wejścia na plaże numer 41 i skręcić w prawo tuż przed plażą. 


* Szlak rowerowy EuroVelo 10. Gratka dla miłośników dwóch kółek. To szlak, który liczy ponad 500 kilometrów, wiedzie wzdłuż Bałtyku, między innymi przez Świnoujście, Łebę, Puck, Trójmiasto i prowadzi aż do Elbląga. Prowadzi przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Trasy nie są bardzo wymagające można spokojnie wybrać się na jakąś przejażdżkę razem z dziećmi.
CENNIK/INFORMACJE PRAKTYCZNE


Cennik poszczególnych atrakcji trzeba sobie sprawdzać, najlepiej na stronach danej atrakcji. Jeśli chodzi o domki w Lubiatowie, cena różni się w zależności od sezonu. Poniżej szczegółowe informacje na rok 2022. Podana cena jest ceną za jedną dobę, za domek maksymalnie 6-osobowy. Pobierana jest także dodatkowa opłata turystyczna w wysokości 2 zł za osobę/dzień. 


Wszystkie niezbędne informacje dotyczące godziny zameldowania, wymeldowania, ciszy nocnej, zasad panujących na miejscu itp. dostępne na SLOWHOP.
NASZA OPINIA

Czy warto wyjechać w miejsce, w którym każdy członek rodziny czuje się w pełni zaopiekowany i ugoszczony? Czy warto wyjechać w miejsce, w którym gdzie się nie rozejrzeć otula Cię spokój, natura i szum drzew? Czy warto wyjechać w miejsce, gdzie budzi Cię śpiew ptaków, a dzień żegnasz wpatrując się w trzaskający ogień w kominku, ciepłość rozchodzi się po całym ciele, a Ty zasypiasz niczym małe ukojone dziecko? Czy warto, gdy właścicielka okazuje się drobną, ale jakże silną babką, która cieszy się każdym usatysfakcjonowanym gościem i stale zastanawia się co zrobić, żeby każdemu jeszcze bardziej umilić pobyt? Noooo kurczę, WARTO i to jak! :-) Copyright © Pewnamama , Blogger