#korotkiwpodróży 14 - Kotlina Kłodzka, atrakcje turystyczne dla całej rodziny

 Kotlina Kłodzka - zagłębienie w obszarze Sudetów Wschodnich i Sudetów Środkowych. Otaczają ją Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżka we wschodnich Sudetach. Te pasma górskie przyciągają najwięcej turystów, choć nie tylko one są atrakcją. Dolny Śląsk słynie z ogromnej liczby miejsc wartych odwiedzenia. Cały region kusi zapalonych turystów, jak i amatorów. Istnieje ryzyko, gdy raz odwiedzisz już te strony, wrócisz jeszcze nie jeden raz, chcąc zobaczyć jak najwięcej, poznać historię i ciekawostki. A tych, zapewniam, tu nie braknie.

ATRAKCJE ZIEMI KŁODZKIEJ DLA CAŁEJ RODZINY


1. KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU


Miejsce czynne przez cały rok. Do głównych atrakcji należą: Kopalnia Złota, Średniowieczna Osada Górnicza oraz Sztolnia Ochrowa. Dodtkowe płatne atrakcje to między innymi: płukanie złota, wybijanie złotych monet, pole diamentowe, odlewanie złotej sztabki czy podziemny spływ łodzią (od 8. roku życia).


Zwiedzanie każdej z 3 głównych atrakcji odbywa się w grupach z przewodnikiem. Wszystko jest tak zorganizowane, by najmłodsi również świetnie się bawili, więc nie ma mowy o nudzie. Wszędzie można przebywać z maluszkami, jednak nie ma możliwości jeżdzenia wózkiem (inwalidzkim również), głównie ze względu na miejscami ciasne przejścia oraz 8-piętrowe schody w Kopalni. Na terenie obiektu znajdują się dwa bezpłatne parkingi.


Odwiedzając Kopalnię w Złotym Stoku możesz się spodziewać, że poznasz ciekawe smaczki z dawnego życia w Osadzie Średniowiecznej. W czasie zwiedzania przewodnik angażuje również innych do testowania, pokazywania i sprawdzania różnych urządzeń, i to jest bardzo na plus, bo nie ma tylko nudnego gadania i przekazywania suchych informacji. W Sztolni Ochrowej posłuchasz o pracy górników, o tym, że prawdopodobnie w ogóle nie zostałąby odkryta, gdyby nie duża ciekawość właścicielki, zobaczysz podziemny zbiornik wodny, poprzeciskasz się przez wąskie szczeliny, powspinasz do wyjścia, a na koniec jeśli starczy Ci odwagi, spróbujesz wody z dodatkiem arsenu, serio! W samej Kopalni posłuchasz krótkiej historii jej powstania, zachłanności w wydobywaniu złota, jej updku, poszukiwaniach eliksiru młodości i wreszcie o skarbie jakim okazał się arsen. Poznasz górskie gnomy, zobaczysz podziemny wodospad, obejrzysz skarbiec, pokonasz schody (duuuużo schodów) i wreszcie na koniec przejedziesz się kolejką prosto do wyjścia. Czeka Cię sporo wrażeń, emocji i wypieków na twarzy. 


Wielki plus za ekstra podejście przewodników do ludzi, za sposób przekazywania informacji, za pogodność i za rozdawane parasole w czasie deszczu! Akurat trafiliśmy na przydką pogodę i to było ekstra, że miejsce jest tak dobrze na takie okoliczności przygotowane i dba o turystów! Więcej informacji o Kopalni Złota TUTAJ.
2. MUZEUM PAPIERNICTWA DUSZNIKI ZDRÓJ


Unikatowy zabytek techniki, jeden ze 113 pomników historii w Polsce, bogata kolekcją, niezwykła atmosfera. Miejsce, które ma długą i ciekawą historię sięgającą roku 1562. Tutejsi papiernicy wciąż pracują czerpiąc papier, dokładnie tak jak ich poprzednicy przez ostatnie cztery wieki. Więc, oprócz tego, że odwiedzisz tu sale, w których poznasz całą historię powstania papieru. Dowiesz się jak zmieniały się akcesoria i maszyny służące do czerpania i wytwarzania papieru, to jeszcze będziesz mógł/mogła wziąć udział w krótkich warsztatch (szczególnie polecane dzieciom), w których własnoręcznie wyczerpiesz kilka własnych arkuszy. Świetna lekcja historii, z której najwięcej zapamiętają dzieci, bo przecież nic tak nie uczy jak praktyka.

Muzeum słynie z jednej bardzo ciekawej rzeczy. Otóz pozyskuje się tu papier z ODCHDÓW SŁONIA - tak dobrze czytasz! Słonie jedząc trawy, gałęzie, łodygi, liście czy korę drzew nie wszystko trawią, i ten niestrawiony materiał przekazywany jest z wrocławskiego ZOO do tutejszego Muzeum, dalej jest przetwarzany, dodawany jest klej i woda i taaaadam mamy papier z odchodów słonia. Podobno jest to jedna z najczęściej kupowanych pamiątek przez turustów - my też mamy swój egzemplarz, a jakże!

Z informacji praktycznych, muzeum zwiedza się z audioprzewodnikiem, dla dzieci jest przygotowana bardziej przystępna wersja niż dla dorosłych. Zwiedzanie z wózkiem nie jest niemożliwe, ale może się okazać problematyczne, zdecydowanie polecam nosidło lub chustę. Przy samym Muzeum nie ma parkingu, w okolicy są "dzikie", bezpłatne, trzeba kawałek odjechać i szukać. Więcej informacji o Muzeum TU. 3. MUZEUM ZABAWEK KUDOWA ZDRÓJ


Miejsca tworzone z wielkiej pasji przyciągają najwięcej turystów. A gdy jeszcze dodatkowo fundują Ci prawdziwy rollercoster emocji i podróż w czasie, to już w ogóle! Tak właśnie powstało to Muzeum. Stworzone z pasji i potrzeby serca. Dwójka ludzi postanowiła podzielić się ze światem swoim własnym prywatnym zbiorem zabawek i tak początkowo niewielka wystawa dzięki zaangażowaniu innych ludzi zaczęła się powiększać. Do tego stopnia, że dzisiaj Muzeum Zabawek w Kudowie - Zdrój jest uznawane za największe w Polsce.

Mieści się tu 12 sal wystawowych, na chwilę obecną cały zbiór liczy ponad 5 200 eksponatów. Dom jest piętrowy, można jeździć wózkiem, ale trzeba będzie pokonać schody na piętro. Dużo wygodniej będzie mieć przy sobie nosidło. Jeśli chodzi o parking, to przy samym Muzeum nie ma, ale w okolicy jest całkiem sporo miejsc parkingowych, większość raczej bezpłatna.

Jeśli odwiedzisz to miejsce spodziewaj się wypieków na twarzy i całego wachlarza emocji. Poczujesz się znów jak małe dziecko. Jakie to niezwykłe uczucie spacerować od gabloty do gabloty i przypominać sobie swoje własne zabawki, wracać pamięcią do tych, o których się marzyło. Wzruszenie nas ogarnęło co najmniej kilka razy. Oprócz tego mieliśmy szansę pooglądać zabawki jakimi bawili się nasi rodzice, dziadkowie itp. Od niektóych zabawek ciężko nam było odejść, przy innych nie zatrzymywaliśmy się zbyt długo - twarze niektórych lalek nadawały się do creepy horrorów i jestem w szoku, że po dziś dzień nie śnią naszym babciom w koszmarach :) 

Te emocje udzieliły się zresztą nie tylko nam. Dziewczynki oglądały wszystko z podobnych zachwytem i błyskiem w oku. I Hania (7 lat) słusznie zauważyła, że niektóre z zabawek ponownie przeżywają czasy swojej świetności i goszczą na półkach wielu domów obecnie. Historia zatacza koło, nie pierwszy raz zresztą. Więcej o Muzeum TUTAJ. 
4. TWIERDZA SREBRNA GÓRA


Unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedna z najważniejszych atrakcji na Dolnym Śląsku. W momencie powstania należała do najnowoczesniejszych fortyfikacji tego typu w Europie. Twierdza Srebrna Góra to zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortów. Niegdyś w obiekcie było łącznie 151 pomieszczeń, między innymi: magazyny, zbrojownie, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze czy prochownia. Łącznie we wnętrzach obiektu mieściło się 3 756 żołnierzy, a oprócz nich zapasy amunicji, opału i żywności. 

Obecnie warto odwiedzić to miejsce i poznać historię, ciekawostki i smaczki. To nadal unikatowy obiekt i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. To największe górskie założenia obronne naszego kontynentu - na mnie już samo to robi wrażenie! Więcej informacji o Twierdzy TU.

Z informacji praktycznych - na zwiedzenie twierdzy warto przeznaczyć sobie przynajmniej 2 godziny, zwłaszcza jeśli podrożujesz z dziećmi. Samochód trzeba zostawić na parkinku (płatny 10 zł) i dalej udać się pieszo, około 15 minut. Dla dzieci, aby spacer był sprawny i nie było nudy, przygotowane są na trasie zabawy, zadania i zagadki - i za to wielkie brawa. Dziewczyny się zaangażowały i nawet nie odczuliśmy za bardzo spaceru pod górę. 
Obiekt zwiedza się w grupie, z przewodnikiem - żołnierzem lub markietanką. Zwiedzisz Donjon, podziemne kazamaty, ujęcie wody wraz ze studnią wykutą w skale, podziemny most zwodzony. Przejdziesz przez najgłębszą fosę w Polsce oraz będziesz świadkiem strzelania z broni czarnoprochowej. Po wspólnym zwiedzaniu, można zostać w obiekcie, udać się do punktów widokowych, można też postrzelać na strzelincy, dzieciaki mogą poobserwować przechadzające się w pobliżu owce i kozy. Jest także mały plac zabaw. Po obiekcie można poruszać się wózkiem, jednak w trakcie samego zwiedzania lepiej, gdy dziecko będzie w nosidle lub chuście, ze względu na schody. 

Jeśli wciąż będzie Ci mało takich tematów i ciekawostek, nie kończ wycieczki tutaj - możesz się udać do Fortu Spitzberg - Ostróg, nie jest tak znany jak Twierdza Srebrna Góra, ale podobno również warty odwiedzenia i jest bardzo niedaleko. 

To zaledwie kropla w morzu atrakcji w tym regionie, które zdążyliśmy zwiedzić w jeden krótki weekend. Wrócimy ponownie. Stay tuned!
Copyright © Pewnamama , Blogger